Büyükşehir Belediyesi'nden Karla Mücadele

ulasim 30.12.2016

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığına bağlı 34 ekip toplam 400 personel ile kar yağışından etkilenen tüm ilçelerde ve kırsal mahallelerde vardiyalı olarak gece-gündüz demeden aralıksız çalışıyor. Tüm iş makinelerinin seferber edildiği yoğun kar yağışı nedeniyle yaşanan olumsuzlukların asgariye indirilmesi ve kapalı yolların tekrar açılması için çaba gösteren Büyükşehir Belediyesi ekipleri, 112 Acil ve diğer birimlerin yardım taleplerine de cevap veriyor. Öte yandan tuzlama çalışmaları da düzenli olarak devam ediyor. Tuz sıkıntısı yaşanmadığı, yeni alınan 1.000 (Bin) ton tuzun da kullanılmak üzere hazır olduğu kaydedildi. Toplam 34 ekip ve 400 personel ile 24 saat nöbetleşe olarak yapılan çalışmalar kapalı köy yolları ile Balıkesir merkezinde devam ediyor.

BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİ HER YERDE
KARDA KALAN YAŞLI KADINI EKİPLER SIRTINDA TAŞIDI

Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Altıeylül, Karesi, Susurluk, Manyas, Gönen, Bandırma, Dursunbey, Bigadiç, Kepsut, Sındırgı, Savaştepe, İvrindi, Balya, Havran ve Edremit ilçelerinde kapalı yollara ve acil durumlara müdahale ediyor. Özellikle kırsal mahallelerde yaşanan sıkıntıları gidermek için yoğun çaba gösteren Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kendilerine gelen yardım taleplerine de anında cevap veriyor. Sağlık Müdürlüğüne bağlı 112 Acil Yardım ekipleri köylerdeki hasta nakillerinde karın geçit vermediği bölgelerde Büyükşehir Belediyesi yardıma yetişiyor. Büyükşehire ait iş makinalarının açtığı yollar sayesinde hasta vatandaşlara müdahale edebilen 112 Acil Yardım ambulansları hastaları merkeze naklediyor. Karla mücadele çalışmaları yoğunlukla gündüz saatlerinde daha etkin biçimde yürütülüyor. Ulaşılması güç olan tüm kırsalda Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi ekipleri özveriyle mücadele veriyor. Şehir merkezinde ise park ve benzeri alanlarda kar yağışının yol açtığı olumsuzluklar Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanlığı ekiplerinin müdahalesiyle gideriliyor. Kepsut ilçesine bağlı Kayacıklar kırsal mahallesinde kapalı yolu açıp köye ulaşan ekipler burada mahsur kalan yaşlı bir kadına yardım eden Büyükşehir Belediyesi ekiplerinden bir görevli kar ve soğuk nedeniyle yürüyemeyen yaşlı kadını sırtında evine kadar taşıdı. Vatandaşlar, özverili bir şekilde çalışan Büyükşehir Belediyesi ekiplerine teşekkür etti.

YARDIM EKİPLERİYLE KOORDİNELİ ÇALIŞMA

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığına bağlı ekipler,112 Acil Yardım biriminden başka UEDAŞ Müdürlüğünden gelen yardım taleplerini de yerine getiriyor. Öte yandan Büyükşehir Belediyesi Çağrı Merkezi'ne gelen ihbar ve talepler de ilgili birimlere yönlendirilerek mağduriyetlerin hızla giderilmesine çalışılıyor. Karla kaplı yollarda kalan birçok sivil araç da Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin müdahalesi ve yardımıyla kurtarıldı. Soğuktan etkilenen vatandaşlar oldukları yerden alınıp en yakın sağlık ekiplerine teslim ediliyor. Kırsal mahallelerde kalan cenaze sahiplerinin yardımına da Büyükşehir ekipleri yetişiyor. Diğer taraftan yaşamı olumsuz etkileyen kar yağışı etkili olmaya devam ederken, Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri il genelindeki karla mücadelede 112 Acil Yardım, Karayolları ve diğer ilgili birimlerle koordineli bir şekilde çalışmalarını aralıksız şekilde sürdürüyor.

BASKİ'DEN UYARI

Bu arada, Büyükşehir Belediyesine bağlı Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) Genel Müdürlüğü, kar yağışı ve soğuk hava koşulları nedeniyle su sayaçlarında yaşanabilecek olan don vb. olumsuzluklara karşı abonelerinin ve tüm vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmasını istedi. BASKİ tarafından yapılan ve tüm abonelere SMS ile mesaj da geçilen uyarıda şunlar kaydedildi; “Değerli abonelerimiz, havaların aniden soğumaya başladığı bu günlerde su sayaçları ve iç tesisatta yer alan ana kolon boruları soğuğa karşı yalıtımlı olmadığından suyun kullanılmadığı zamanlarda donmakta ve siz abonelerimiz mağdur olmaktadır. Bu yerlerin bakım, onarım ve cam yünü, talaş gibi malzemeler ile korunmasını önemle rica ederiz.