Büyükşehir Büyük Projelere Start Verdi

ulasim 28.05.2015

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi projelere start verdi. Balıkesirlilerin Büyükşehir olmanın tüm avantajlarını, güzelliklerini yaşayacaklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Bütün gayemiz Balıkesirlilerin rahat, huzurlu, temiz yaşam alanlarının olduğu, marka şehir Balıkesir. İstiyoruz ki, insanlarımız Balıkesir’de huzurlu, güven içerisinde, trafiğe kapılmadan, strese kapılmadan yaşasın. Biz projelerimiz, yatırımlarımız ve çalışmalarımızla Yeni Türkiye'nin Balıkesir'ini inşa ediyoruz” dedi. 

TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLACAK SOKAK HAYVANLARINA SAHİP ÇIKIYORUZ

Büyükşehir Belediyesi Balıkesir'de bir ilke daha imza attı. Türkiye'nin en büyük ve modern hayvan barınağının temleli atıldı. Desteğinden dolayı Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'na teşekkür eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, körfez yolu üzerinde İvrindi ilçe sınırlarında kalan toplam 46 dönüm (460 bin mletrekare) ormanlık alanda alanda yapılacak Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin temelini attı. Başkan Uğur, "Bu tesis Türkiye'de örnek olacak, inşallah bu yıl tamamlayacağız. Hedefimiz yılda 5 bin sokak hayvanının bakımı ve rehabilite edilmesi. Bu barınak aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi olarak bizim hayvanlara ne kadar önem verdiğimizin,. Sokak hayvanlarına sahip çıktığıımzın göstergesidir. Türkiye'ye örnek hayvan barınağımız Balıkesirimize ve ükemize hayırlı, uğurlu olsun" dedi. 
Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin toplam proje bedeli 5 milyon 250 bin TL. İnşaat 280 gün iş günü sonunda bitecek. Toplam kullanım alanı 20 dönüm (20 bin 400 metrekare) olan barınakta; amaleyithaneler (841 metrekare), işçi binası (383 metrekare), sosyal tesis (378 metrekare), karantina (243 metrekare), posperatif (2 bin 262 metrekare), uyuz bakım (377 metrekare) birimleri yer alacak. 

YENİ ÖĞRETMENEVİ AÇILDI

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir'e yeni kazandırılan eserlerden biri olan Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu’nun tanıtımıtına katıldı. Açılışı daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Öğretmenevi, 7 bin 974 metrekare üzerinde 4 bloktan oluşuyor. 64 otel odası ve 175 yatak kapasiteli ve  en büyüğü 600 kişilik olan 4 adet çok amaçlı salon, lobi, resepsiyon, ana mutfak, mescitler, abdest alma yerleri, fitness salonu, aletli jimnastik salonu, dinlenme salonu, restaurant, idare odaları, VİP salonu, kafeterya, internet odası, kuaför salonları ile açık ve kapalı alan kullanımlı teras kafeterya bulunuyor. Balıkesir Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu’nun yapımında önemli katkı ve destekte bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur "Yapılan bu hizmetler Balıkesir’imize hayırlı uğurlu olsun, bunların hepsi insanımız için, Balıkesir için" dedi. 

BÜYŞÜKŞEHİR TRAFİK DERDİNİ BİTİRİYOR KÖPRÜLÜ KAVŞAKLAR İÇİN FORA KAZIK ÇAKILDI

Yine Büyükşehir Belediyesi'nin heyecanla beklenen, şehir merkezindeki trafik sıkıntısını kökünden çözecek olan köprülü kavşak projelerinin temeli atıldı. Emniyet Kavşağı'nda düzenlenen törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir'in yıllardır hasreti ve özlemini duyduğu köprülü kavşaklların temellerini attıklarını, en kısa sürede tamamlayıp Balıkesirlileri trafik stresinden kurtaracaklarını belirtti. Uğur, “Bugün yıllardır Balıkesir’in hasreti özlemi, Köprülü Kavşak temelini atmak için beraberiz. Balıkesir Dursunbey’de arıtma tesisi açıyor, su ve kanalizasyon içme suyu ihalesini yapıyor, Marmara Adası’nda yolcu salonunun temelini atıyoruz, Saraylar’da Arıtma’nın açılışını yapıyoruz, gidiyoruz Ayvalık’ta Cunda Adası’nın köprüsüyle ilgileniyoruz. Sarımsaklı’da sahili temizlemeye çalışıyoruz, oradan Erdek’te aynı şekilde sahili temizleyelim, insanlarımız istifade etsinler diye çalışmalar yapıyoruz. Büyükşehir’imiz belediye başkanlarımızla beraber uyumlu çalışıyor. Bugün temelini attığımız Köprülü kavşaklar için fora kazık makinası geldi. Emnilyet Kavşğaı'ndan başlayıp Hastane Kavşağı (Devlet Hastanesi-Basri Otel Kavşağı),  Hükümet Kavşağı, Doğumevi Kavşağı, bütün hedefimiz buradan Bursa, Bandırma istikametinden, Paşaalanı Mahallesi yönünden gelen araçlar hiç kırmızı ışığa rastlamadan, durmadan Adliye Sarayı'na kadar gidebilecekler. Bunların ihaleleri yapıldı, ilk üçünün temeli bugün atıldı. İstiyoruz ki, insanlarımız Balıkesir’de huzurlu, güven içerisinde, trafiğe kapılmadan, strese kapılmadan yaşasınlar. Emeği geçenlerden Allah razı olsun hepsine teşekkür ediyorum. İnşallah 7-8 ay gibi bir zaman içerisinde bu kavşakları tamamlamış olacağız. Balıkesir’imize hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.  
Köprülü Kavşak temel atma törenine katılan Balıkesir Valisi Mustafa Yaman da Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetleriyle Balıkesir'in marka kent olma yolunda hızla ilerlediğini söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ile trafik sıkıntısına önemli bir neşter vurulduğunu ifade eden Vali Yaman, “Birkaç ay sonra buradaki trafik sıkışıklığını bir hatıra olarak anacağız. Çocuklarımıza 'bak burada bir zamanlar trafik sıkışıklığı oluyordu' diye anlatacağız. Bugün Büyükşehir Belediyemizin 5 etkinliğinin temel atması, açılışları ve hizmete sokulması programlarına katıldık. Yine merkezi idaremizin yatırımı, Büyükşehir Belediye Başkanımız da destek verdiler. Öğretmenevimizin tanıtım programına katıldık. Hep söylüyoruz, slogan gibi. Artık marka şehir oluyor Balıkesir Büyükşehir. 30 Mart 2014’ten bugüne büyük bir ivme kazandı. İnşallah bu temelini attığımız yatırımlar çok kısa süre içerisinde halkımızı daha rahat ettirecek, daha rahat ulaşımını sağlayacak ve daha rahat hizmet alacağı yatırımlara dönüşecek. Ben Büyükşehir Belediye Başkanımı, diğer Belediye Başkanlarımızı, çalışma ekibini, Karayolları Genel Müdürlüğümüz ve ekibini huzurlarınızda kutluyor ve teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi. 

Dua edildikten sonra emniyet Kavşağındaki köprülü kavşak için ilk fora kazık çakımı yapıldı. 

ÇOCUK KÖYÜ'NÜN TEMELİ ATILDI

Başkan Uğur: “İnşallah 7 Haziran Seçimleriyle darbeler, 27 Mayıs zihniyeti tamamen toğrağa gömülecek, hiç kalmayacak

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından çocuklar için hayata geçirilecek olan yetişkinlerin de istifade edebileceği Çocuk Köyü'nün de temeli törenle atıldı. 27 Mayıs tarihinde gerçekleşen törende günün anlam ve önemini de belirten bir konuşma yapan tecrübeli siyasetçi Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, bugün AK Parti iktidarı ile darbe dönemlerinin artık tarihe karıştığını söyledi. 7 Haziran seçimlerinden sonra 27 Mayıs zihniyetinin ve darbelerin tamamen toprağa gömüleceğini belirten Başkan Uğur, “27 Mayıs darbesi olduğunda ben oradaydım. Rahmetli dedemin o gün ağladığını, üzüldüğünü, o günleri hatırlıyorum. Yassıada mahkemelerinde rahmetli Adnan Menderes’in Vatan Caddesini, Millet Caddesini açtığı için o zamanki savcının ‘bu kadar geniş cadde açılır mı, boynuzların mı sığmadı?’ dediğini, İstanbul sahil yolu dolayısıyla kendilerinin mahkeme edildiğini. Bugün görüyoruz ki o Vatan Caddesi, Millet Caddesi 1956 yılında açılmış 2015 Türkiye’sine hizmet veriyor, belki 2050 Türkiye’sine de hizmet verecek. Sahil yolu da aynı şekilde. Bugün o darbe neticesinde idamla cezalandırılan demokrasi şehitlerimizi rahmetli Adnan Menderes,  Polatkan, Fatin Rüştü Zorlu’yu rahmetle anıyoruz, Allah onlardan razı olsun. İlk defa ülkemizde çalışma azmini getiren yatırımları başlatan Demokrat Parti iktidarı, rahmetli Menderes’in iktidarı olmuştur. İşte 2015 yılına geldiğimizde AK Parti iktidarıyla da artık darbelerin son bulduğu, darbelerin konuşulmadığı bir döneme geldik. İnşallah 7 Haziran seçimleriyle de artık darbeler, 27 Mayıs zihniyeti, darbe zihniyeti tamamen toprağa gömülecek, hiç kalmayacak” diye konuştu. 

ÇAMLIK TEPE'YE BİLİM MERKEZİ

Çocuk Köyü'nün temel atma töreninde konuşan Başkan Uğur, 5 bin 880 m2 alan üzerinde 4 bin 500 m2 kapalı alana sahip bir trambolin park yapılacağını, yüksekliği 17 metre olacak komplekste 2 yaş ve üzeri çocukmlar ile yetişkinlerin de vakit geçirebileceklerini söyledi. Uğur, “Yazın serin, kışın sıcak olacak. Devamlı içinin havasını temizleyecek sistem mevcut. Ayrıca tubby jump oyun alanı da olacak içinde. Rekreasyon alanı ihalesi olacak. DSİ Çay Deresi ihalesini yaptı, yer teslimini de 2-3 gün içinde bize yapıyor. Bu bölgede yapmış olduğumuz yatırım 80 milyon TL. Burası Balıkesir’in bir cazibe merkezi olacak, yaşam alanı olacak. Bizim Çamlığa yapacağımız Çamlık Tepesi Projesi, içinde örnek mimarisi olan camisi ile Bilim Merkezi ile beraber çok güzel bir proje olacak. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ile görüştüm, önümüzdeki günlerde TÜBİTAK ile birlikte ortak projeye imza atıyoruz. Biz binasını yapacağız TÜBİTAK da iç donanımını yapacak. Onu da Çamlıkta yapıyoruz, bu alandan Çamlık’a teleferik ile gidilebilecek. İşte böyle bir marka şehir, güzel, yaşanabilir,  temiz bir Balıkesir. Bütün hedefimiz bu. Balıkesirlilere hayırlı, uğurlu olsun. İnşallah en kısa zamanda tamamlanıp hizmete girecek” dedi. 
Başkan Uğur beraberinde Vali Mustafa Yaman ve milletvekili adayları, belediye başkanları olduğu halde butona basıp Çocuk Köyü'nün inşaat sahasına ilk harcı bıraktı. 

KIRSAL MAHALLELERE 130 ADET ARAZÖZ DAĞITILDI

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Çocuk Köyü'nün temelini attıktan sonra Karesi ve Altıeylül ilçelerine bğalı olan kırsal mahallelere 130 adet çok amaçlı arazöz-su tankeri dağıttı.  Başkan Uğur, “Bu tankerlere Allah muhtaç etmesin.  Her birinin 100 metre hortumu var, yangın söndürüyor, su ihtiyacını karşılıyor. Özel İdare zamanında 2009’da 15 adet tanker dağıtılmış, 2010’da 63, 2011’de 32, 2012’de 20, 2013’de 91, 2014’te 50. Biz Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak bu yıl 130 kırsal mahallemize tanker dağıtıyoruz. Büyükşehir Balıkesir’in her yerinde var. İnşallah yapılanmasını tamamlayan Büyükşehir kısa zamanda bütün Balıkesir’de yapmış olduğu icraatlarla hissedilecek. Bütün Belediye Başkanlarımızla uyumlu bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Arazözleri muhtarlarımıza dağıtıyoruz, güle güle kullansınlar. Bu vesileyle arazöz alan mahalle sayımız 400’e ulaştı” dedi. 

Vali Mustafa Yaman da Balıkesir'in yüzde 48'inin yani yarısının orman olduğunu, bu nedenyle arazözlerin kırsal mahalleler çiin büyük önem taşıdığını belirtti. Vali Yaman, “Daha önce elbette Özel İdare dağıttı ama Büyükşehir’imizin verdiği rakam gerçekten çok büyük, 400, köylerimizin yarısı demek. Çocuklar bizim için çok önemli, bizim geleceğimiz. Başkanımız söyledi, Çocuk Köyü de önemli, çocuklarımız bunalıyorlar, onların rahat edebileceği, rahat ve huzurlu vakit geçirebilecekleri bu tür mekanların da önemi var. Balıkesir huzurlu bir şehir, mutlu insanların, umutlu insanların şehri. Balıkesir insanı Türkiye’nin en umutlu olan insanları. Bunu sağlayan da yerel idarecilerimiz, kamu personeli, değerli yöneticiler, bundan dolayı da hepinizi kutluyorum. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız ve emeğe geçenleri kutluyor, teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.