Büyükşehir'den Dursunbey'e Hizmet Yağmuru

ulasim 19.05.2015

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir'de göreve geldikten sonra hiçbir zaman enkaz edebiyatı yapmadıklarını, para sorunu yaşamayacaklarını, yatırımlar yapacaklarını ve var güçleriyle Balıkesirlilere hizmet edeceklerini söyledi. Başkan Uğur, Dursunbey ilçesinde katıldığı törenlerde toplam bedeli 35 milyon 100  bin TL olan yatırımların açılışlarını ve hizmete alımlarını gerçekleştirdi. Uğur, Marmara ve Türkiye'nin parlayan yıldızı olduğunu hatırlattığı Balıkesir'de Dursunbey ilçesinin de Büyükşehir Balıkesir'in parlayan bir yıldızı olacağını yatırımcıların bu ilçeye ilgi göstereceklerini söyledi.

DURSUNBEY'E BELEDİYE TARİHİNİN EN BÜYÜK YATIRIMI

Dursunbey ilçesine Büyükşehir tarafından alt yapı, yol çalışmaları, BASKİ çalışmaları ve İş Makinesi araçları ile toplamda 35 Milyon 100 bin TL'lik yatırım yapıldı. Belediye tarihinin en büyük yatırımı olduğu belirtilen bu eserlerin açılışları Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur tarafından yapıldı. Balıkesir'den Dursunbey'e giden Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, ilçe girişinde Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, birim amirleri, Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile AK Parti ilçe teşkilatı tarafından konvoy ile karşılandı. Başkan Uğur, Dursunbey'den önce ilçeye bağlı Akbaşlar ve Selimağa kırsal mahallelerini ziyaret ederek vatandaşlarla görüştü, talep ve isteklerini dinledi. Uğur, Akbaşlar'da yeni yapılan caminin kubbesini kapatma sözü verdi, Selimağa'da alt yapı hizmetleriyle ilgili çalışmaları inceledi, köy meydanındaki kahvehanede vatandaşlarla bir araya geldi.

BALIKESİR YENİ TÜRKİYE'NİN BÜYÜKŞEHİRİ

5 YILIN SONUNDA BALIKESİR'İN TÜM ALT YAPISI BİTECEK

Dursunbey'de adeta hizmet şölenini yaşandığı günün ilk töreninde ilçe belediyesine ait yeni iş makineleri hizmete alınırken, ilçe merkezindeki kırsal mahallelere 61 adet çöp konteynerinin dağıtımı yapıldı. Burada düzenlenen törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutlarken, bu toprakları vatan yapıp gelecek nesillere bırakan ecdada şükranlarını sundu. Balıkesir'in Yeni Türkiye'nin Büyükşehiri olduğunu söyleyen Başkan Uğur, “Balıkesir’den gelirken bölünmüş yoldan geldik. Yol bitmediği için bazı noktalarda eski yola girdik. Eski yola girince: “Bu eski Türkiye’nin yolu” yeni yola girince “Bu yeni Türkiye’nin yolu” dedim. Şimdi Balıkesir Büyükşehir Belediyesi oldu. Balıkesir, Yeni Türkiye’nin şehri. Eski Türkiye’nin şehirleri arasında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yok. Önceden kırsaldaki hizmetler Özel İdaresi’nin bütçesiyle karşılanıyordu. Balıkesir geniş bir coğrafya, 18 bin metrekare. İstanbul’un üç katı büyüklüğünde. Hizmet gitmiyor diye şikâyetler vardı. Önceden Köy Hizmetleri, Yol Su- Elektrik vardı Orman Vardı. Hep bunlar köylerin yoluyla suyuyla uğraştı durdu. 20 yıldır hep yatırım yapılıyor ama. Balıkesir’de 5 bin kilometre yol var. Her yıl adam gibi 200 kilometre yol yapılsaydı, bugün biz Balıkesir’de yol sorunundan bahsetmeyecektik. Hala yapılmadı yol konuşuyoruz. Büyükşehir imkânlarıyla bu yıl il genelinde 1150 kilometre, Dursunbey’e ise 130 kilometre yol yapacağız. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan Allah razı olsun. Büyükşehir olmadan kırsala bu hizmet gitmiyor. Şehirde ne varsa kırsaldaki mahallelerde de o olsun. Simav yolu, 10 yıldır ihaleye çıkıyor ama yapılmıyor. Biz Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak bu yolu kendi imkânlarımızla yapacağız. 8 ilçede atıksu arıtma tesisi var, Dursunbey ile 9 olacak. Diğer 11 ilçenin proje ihalesini yaptık, yapım inşaat ihalesine de hemen geçeceğiz. İnşallah 5 yılın sonunda Balıkesir'imizin tüm alt yapısını çözmüş olacağız” dedi.

TÜRKİYE'NİN BAŞKENTİ ANKARA'DIR..

Başkan Uğur, Balıkesir-Dursunbey arasındaki bölünmüş yolun eski Türkiye ile Yeni Türkiye arasındaki farkı da net bir şekilde gösterdiğini vurguladı. Büyükşehir'in Balıkesir ve ilçelerine yeni ivme kazandırdığını belirten Uğur, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak genel seçimlerin önemine dikkat çekti. Seçimler'de AK Partinin yeniden iktidar olarak çıkacağını belirten Uğur, AK Parti'ye her zaman tam destek veren Dursunbeylilere de teşekkür etti. AK Parti Balıkesir Milletvekili Adayı Kasım Bostan'ı da katılımcılara tanıtan Uğur, “Mısır'daki Mursi örneğini Cumhurbaşkanımıza yapıyorlar, bunlarda utanma, arlanma yok. Biz milletle beraberiz, milletle yürüyoruz, evel Allah. Millet de bizimle beraber yürüyor. Hizmetlerimiz devam edecek. AK parti iktidarında Balıkesir'e 12 katrilyonluk yatırım ve hizmetler kazandırdık. AK parti iktidarı ile istikrar sürecek, yatırımlar ve hizmetler devam edecek. Millet koalisyonlarda hep krizler yaşadı, zarar gördü. Yokluk, kıtlık, sıkıntılar. Ama milletin getirdiği güçlü iktidar var artık kriz yok, sıkıntı yok, yatırım var, hizmet var. İstikrar var. 7 Haziran'da milletimiz inşallah yanlış yapmayacak. Balıkesir'imizden 8 milletvekili adayımız var, bunlardan biri bu toprakların adamı, Kasım Bostan. Destekleriniz ile inşallah milletvekili olarak meclise göndereceğiz. 7 Haziran seçimleri önemli. Birileri Türkiye'yi Pensilvanya'dan yönetmek istiyor, birileri Kandil'den yönetmek istiyor. Türkiye'nin başkenti Ankara'dır. AK Parti milletin partisi, milletten aldığı güç ile iktidar oldu. Balıkesir'de yakın zamanda Büyükşehir Belediyesi olarak Çay Deresi ıslahı dahil yaklaşık 100 trilyon bedelli yatırımların ihalesi yapıldı. Balıkesir tarihinde böyle bir hizmet görmedi. Bizim ustamız Recep Tayyip Erdoğan. Büyükşehir olarak işlerin başına konusunda ehil olan adamları getiriyoruz. Ehil insanlar ve doğru projelerle Balıkesir'i büyüteceğiz. Biz göreve geldiğimizden beri enkaz devraldık demedik. Parayı da bulacağız, yatırımlarımızı yapacağız. Biz milletimize hizmet edeceğiz. Allah yar ve yardımcımız olsun” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un konuşması sık sık, “En büyük başkan Edip başkan” sloganlarıyla kesildi. Törenin sonunda ilçe merkezinde 61 çöp konteynerinin dağıtımı yapıldı. Dursunbey Belediyesi araç parkındaki yeni araçlar da hizmete verildi.

EDİP UĞUR FARKI

Dursunbey'de adeta bayram havasının yaşandığı törenlere Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ile birlikte Dursunbey Kaymakamı Yaşar Aksanyar, AK Parti Balıkesir Milletvekili Adayı Kasım Bostan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Osman Yenidoğan, Genel Sekreter Yardımcısı Nazım Ergelen, BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, Fen İşleri Kent Estetiği ve Zabıta Daire Başkanları, Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, BASKİ Genel Müdür Yardımcıları, teknik personel ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kapalı Pazaryeri’nde gerçekleştirilen yeni eserlerin açılış ve 61 çöp konteynerinin dağıtım töreninde açılış konuşmasını yapan Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, tüm bu eserlerin ilçeye kazandırılmasındaki en önemli faktörün Edip Uğur farkı olduğunu vurguladı. Bahçavan, arıtma tesisi için 12 milyon lira, yağmur suyu-kanalizasyon- içme suyu tesisi için 3 milyon lira, BASKİ bakım- onarım-imalat için 1.5 milyon lira, yeni iş makineleri ve hizmet araçları için 2 milyon 600 bin lira, merkez ve kırsal mahalle parke döşeme yol yapımı için 5 milyon lira ve asfalt ve stabilize yol yapımı için 11 milyon lira olmak üzere Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Dursunbey’e toplamda 35 milyon 100 bin lira yatırım yaptığını belirtti. Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarından dolayı Başkan Uğur’a teşekkür eden Bahçavan, “Bu yıl 60 kilometre asfalt, 63 kilometre de stabilize yol çalışması yapıldı. Her yıl 80 kilometre yol çalışması yapılacak. 2019 yılında inşallah yol sorunu olmayan bir Dursunbey olacak. En fazla mahallesi olan ve yüzölçümü en büyük ilçesi Dursunbey’in farkı. İşte Büyükşehir Belediyesinin farkı. İşte Edip Uğur farkı. Bu farkı bize yaşattığınız için ilçem adına sizlere şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

DURSUNBEY'E AHŞAP OYUNCAK FABRİKASI

Dursunbey Belediyesi’nin hizmetleri ve projeleri hakkında da bilgi veren Ramazan Bahçavan, “2014 yılının nisan ayından beri bir yandan altyapıyla bir yandan üstyapıyla ilgili projeler hazırlarken, diğer taraftan da sosyal projelere ağırlık verdik. Sevgi Evi’ni kurduk. Sosyal Marketi geliştirdik. Kendi ev temizliğini yapamayan vatandaşlarımızın her ay evlerini temizliyoruz. 111 mahallede 111 ev tadilatı başlattık. Evlere sıcak yemek servisini başlattık. İki adet yeni cenaze aracımız var. Ülkemizin her yerinden her yerine cenazeleri ücretsiz olarak taşımaya devam ediyoruz. Toplum Sağlığı Merkezi’yle ortak projeler geliştirdik. Evde sağlık hizmetleri başlattık. Kültür merkezimizde 350 öğrencimize sanat kursları açtık. Bayanlar ve öğrencilerimize yüzme kursları açtık. 184 vatandaşımıza yüzme sertifikası verdik. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin projesi olan “Hoş geldin Bebek” kapsamında her yeni çocuğu olan ailelere ziyaretlerde bulunduk. Sınava giren tüm öğrencilere sınav setleri verdik. Kurtuluş Savaşı’nda, terör ve maden olaylarında şehit olan 238 büyüğümüzü unutmamak adına Şehitler Abidesi açtık. Bu yıl Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı nedeniyle hanımlara yönelik her hafta 8 otobüs Çanakkale’ye ziyaretler yaptık. Bugüne kadar vatandaşlarımızla yapacağımız toplantılarda öne çıkan en önemli problem işsizlik ve göç konusudur. Bununla ilgili ne yapabiliriz diye düşündük. Belediye ile 89 vatandaşın ortaklığında Dursunbey Ahşap Sanayi diye bir şirket kurduk. Güney Marmara Kalkınma Ajansı’ndan destek aldık. İnşallah en kısa zamanda Dursunbey’de ahşap oyuncak fabrikasını kuracağız” dedi.

CHP İLÇE BAŞKANINDAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANINA ÇİÇEKLİ TEŞEKKÜR

Konuşmasını ardından katılımcılar tarafından coşku ile alkışlanan Uğur, ilgilerinden dolayı vatandaşlara teşekkür etti. Tören sırasında siyaseten renkli görüntüler de yaşandı. CHP Dursunbey İlçe Başkanı Mehmet Yavaş, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur'a “İlçemize hoşgeldiniz” diyerek çiçek takdim etti, Büyükşehirin hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. Başkan Uğur da çiçeği kabul ederek gösterilen nezaket için teşekkür etti. Başkan Uğur, önümüzdeki günlerde orman köylerine yangın tankeri dağıtacakları müjdesini verdi.

BALIKESİR'İN 9. ARITMA TESİSİ DURSUNBEY'DE AÇILDI

Dursunbey'de Büyükşehir Belediyesine bağlı BASKİ'nin yaptığı yatırımları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Dursunbey'e yeni eserler töreninin ardından Yer Altı Yağmursuyu, Kanalizasyon ve İçme Suyu projesini yerinde inceledi. Burada kesilen kurbanın ardından yağmursuyu bacaları ve büzler yerleştirildi. BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, törende yaptığı açılış konuşmasında iyi bir alt yapının iyi bir çevre gerektirdiğini bunu Dursunbey'de başlattıklarını ve tüm içlelerde devam ettireceklerini söyledi. Bayram, BASKİ olarak 20 milyon TL'lik işin bittiğini, 40 milyon TL tutarındaki işlerin ise devam ettiğini, planlanan işlerin ise tutarının 226 milyon TL olduğunu açıkladı. Mustafa Bayram, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un desteği ile tüm bu işlerin altından kalkacaklarını, bir bütün halinde çalıştıklarını aktardı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur da Dursunbey Atık Su Arıtma Tesisi için 16 milyon lira harcandığını, bu tesisin 25 bin nüfuslu Dursunbey için planlandığını, mevcut nüfusun 17 bin olduğunu belirterek tesisin yapımında emeği geçen firma ve mühendisleri kutladı. Konuşmaların ardından tesisin açılış kurdelesini kesen Uğur ve beraberindeki heyet daha sonra arıtma tesisinde incelemelerde bulundu. Suyun giriş ve çıkışından alınan numuneleri inceleyen Uğur aradaki farkın şaşırtıcı olduğunu belirtirken, tesisin Dursunbey için hayırlı olmasını dileyip emeği geçenlere de teşekkür etti.

VATANDAŞLAR YOLLARDA KARŞILADI

Başkan Uğur, arıtma tesisinde yaptığı teknik gezinin ardından Dursunbey- Simav yolundaki çalışmaları takip etti. Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan ve kurmaylarıyla birlikte Simav yolundaki çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Uğur'u civar köylerdeki muhtarlar ve vatandaşlar yollara çıkıp karşıladı. Yola çıkan vatandaşların ayran ikram ettiği Başkan Uğur, kırsal mahalle sakinlerine Büyükşehir Belediyesinden isteklerini sordu, taleplerini aldı. Simav yolu üzerinde Sakız, Tufak ve Resüller'e uğrayan Başkan Uğur'a vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Simav yakınlarındaki Beyel kırsal mahallesine de uğrayan Başkan Uğur, daha önce sözünü verdiği yola yapılan bariyerleri inceledi. Beyel muhtarı ve vatandaşlar sözünü tutan Başkan Edip Uğur'a teşekkür etti.

Bşakan Uğur, ilçeye dönüşünde yeni yapılan Dursunbey Devlet Hastanesi'ni de ziyaret etti, Kent Estetiği Dairesinin peyzaj çalışma alanını inceledi, hastanede yatan hastaları ziyaret edip karanfil vererek geçmiş olsun dileğinde bulundu.

MUHTARLAR'DAN BAŞKAN UĞUR'A ÇİÇEK VE TEŞEKKÜR

Dursunbey'de Büyükşehir ve İlçe Belediyesinin yatırımlarını inceleyen Başkan Edip Uğur Karayollarının gerçekleştirdiği İstasyon yolu yol genişletme ve Büyükşehir'in yaptığı Simav grup yolu asfaltlama çalışmalarını yerinde inceledi. İlk olarak istasyon yolunda inceleme yapan Uğur, çalışanlardan yol hakkında bilgi aldı. Daha sonra kesilen kurbanın ardından dua edilirken Uğur ve beraberindeki heyet Simav grup yoluna geçti. Burada devam eden asfalt çalışmalarını yerinde inceleyen Edip Uğur, yolun genel yapısı ve yapılacak asfaltlama alanı hakkında bilgi istedi. Daha sonra asfaltlama çalışmalarını inceleyen Uğur, Resüller Mahallesinde muhtarlar tarafından karşılandı. Burada muhtarlar yılardır çile haline gelen yolun asfalt çalışmalarının başladığı için Edip Uğur ve ekibine teşekkür ederek çiçek takdim ettiler. Muhtarlar ile sohbet eden Başkan Uğur standartlar üzerinde bir yol çalışması yürüttüklerini, iki yıl sonra ise ikinci kat asfalt atarak bu yolun evladiyelik olmasını hedeflediklerini belirtti. Bir süre muhtarlar ile sohbet eden Uğur daha sonra, Beyel Mahallesinde ziyaretlerde bulundu.

BAŞKAN UĞUR OSMANLI OCAĞI'NI AÇTI

UĞUR: “OSMANLI BİZE BİR ÖRNEK”

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Dursunbey ilçesinde gün boyu devam eden yoğun programın sonunda ilçe merkezindeki Osmanlı Ocağı'nın açılış törenine katıldı. Buradaki konuşmasında Osmanlı'nın insanlara ve toplumlara etnik kimliği ne olursa olsun hoşgörüyle yaklaştığını, Osmanlı'nın büyük bir medeniyet olduğunu söyledi. Uğur, “Osmanlı bize bir örnek. Genç kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Bize Osmanlı runuhu yaşattı. Dursunbey modern bir hastaneye kavuştu. Altyapı ve üstyapıda önemli hizmetlere kavuştu. Güzel bir belediyecilik anlayışı var. Büyükşehir Belediyesi- Dursunbey Belediyesi el ele gönül gönüle çalışıyor. Osmanlı Ocağı Dursunbey’e hayırlı uğurlu olsun."

Balıkesir Caddesi üzerinde bulunan yeni İlçe başkanlığı bürosunda düzenlenen Osmanlı Ocakları açılış töreni, Mehteran gösterisi ile başladı. Çok sayıda davetlinin katıldığı törende Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Osmanlı Devleti'nin gittiği yerlere adalet, insanlık, kültür ve medeniyet götürdüğünün altını çizdi. Konuşmaların ardından Başkan Uğur, Ocak Başkanı İlker Çetin'e Ocak binası için hediye verdi. Ocağın açılışının ardından Ocak yönetimi ve vatandaşlar Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ile fotoğraf çekildiler.