Büyükşehir'den Örnek Uygulama

ulasim 29.04.2015

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin vizyon projelerinden olan ve kente bambaşka bir görüntü kazandıracak Çay Deresi Islahı Projesi start aldı. Mayıs ayında ihalesi yapılacak olan Çay Deresinde ıslah ve rekreasyon çalışmalarıyla ilgili hazırlıklar başladı. 

Bu kapsamda  Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığımız tarafından 
görevlendirilen ekipler bölgede çalışmaya başladı. Proje çerçevesinde Kaya Avni Sağlıkçı Parkuru'ndaki açılması gereken alanlardaki ağaçlar özel makinalarla sökülüp kökleri de korunarak rekreasyon bölgesinde başka bir yere naklediliyor. titizlikle yürütülen bu işlemler tek bir ağaç dahi kesilmeden yapılmaktadır. Sökülen ağaçlar nakledildikleri bölgede yine özel olarak hazırlanan yerlerine dikilerek yeşil alanlar oluşturulmaktadır. 

ÖRNEK UYGULAMA

Kent Estetiği Dairesi Başkanlığından verilen bilgide, "Şu ana kadar sökülen 10 adet ağaç var. Çay Deresi Projesi kapsamında ağaçların kökleri her ne kadar korunsa da zarar görmemesi için bu işlemler yapılmaktadır ve devam edecektir. Çay Deresi Projesi ile ilgili yapılacak çalışmalarımızı görselleriyle birlikte çok yakında halkımızla paylaşacağız" denildi. 
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin yeşili koruyan anlayışla yaptığı bu çalışma örnek uygulama olarak takdir topladı. 

"CHP KATLEDER, BİZ NAKLEDERİZ"

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, yapılan bu çalışma ile doğayı ve çevreyi nasıl koruduklarının bir defa daha gözler önüne serildiğini ifade etti. Bu konuda yapılabilecek bazı spekülasyonların önüne geçmek için kısa bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, "Çay Deresi Islahı Projemizi hayata geçiriyoruz, bunun için gerekli hazırlıklar tamamlanmak üzere, çalışmalara start verdik. Bu kapsamda Kent Estetiği Dairemize bağlı ekipler bölgede bazı ağaçları nakledilmek üzere bu iş için özel aldığımız makinalarla köklerinden söküp başka bir yere naklediyorlar. Bu işlemler sırasında hiçbir tane ağaç kesilmemiştir. Ağaçları nakledip hazırlanan yerlerine dikiyorlar. Biz CHP'li Yalova Belediyesi ve diğer CHP belediyeleri gibi ağaçları katletmiyoruz. Yerinden söküp taşıyor ve aynı şekilde dikiyoruz. CHP katleder, biz ise naklederiz. Çevreyi, doğayı, yeşili koruyan anlayış ile çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz" diye konuştu.