Büyükşehir Meclisi’nden Terör Saldırısına Tepki

ulasim 13.12.2016

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Aralık Ayı 1. Birleşimi Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Ekrem Pehlivan'ın başkanlığında yapıldı. Yoklama ve açılışın ardından İstanbul Beşiktaş’taki hain terör saldırısında şehit düşen emniyet mensupları ve vatandaşlar için saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Tören ardından kısa bir açıklama yapan Meclis Başkanı Pehlivan, hain terör saldırısını Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi olarak kınadıklarını söyledi.

SORU ÖNERGELERİ CEVAPLANDI

Meclis toplantısı Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerinin soru önergelerine cevap verilmesi ile devam etti. Önergelere cevap vermek için kürsüye çıkan AK Parti Grup Başkanı Mehmet Birol Şahin, ilk olarak İstanbul Beşiktaş’ta yaşanan hain terör saldırısını AK Parti Gurubu adına kınadı.

Marmara ilçesindeki Avşa Adası’nda Mavi Koyda bulunan balıkçı barınağının çevresinde koku oluşmasıyla ilgili soru önergesini cevaplayan Şahin, “Bu konuda bazı şikâyetler oluştu. Bununla ilgili meclis üyesi arkadaşlarımız soru sordu. Marmara Belediye Başkanımız bu konuda çok hassas ve duyarlı. Bu konuda örnek bir çalışma sergiliyor. Marmara Adalar Belediyesi her soruna duyarlı yaklaşıyor. Sayın Başkanımız burada oluşan balıkçık barınağı inşaatının bitiminden sonra mendireğin Güney yönünde sahil boyunun zarar gördüğünü ve 500 metrelik sahil bandında ev ve işyerlerini zarar gördüğünü ifade etmişti. Bu konuda Ulaştırma Bakanlığımız 4. Bölge Müdürlüğü inceleme yaptı ve bugünlerde rapor aşamasında. Ne gibi önlem alınması gerekiyorsa, Ulaştırma Bakanlığı çalışmasına devam ediyor” diye konuştu.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi şirket ve iştiraklerine ne kadarlık bir sermaye aktarımı yapıldığı şeklindeki soru önergesine de cevap veren Şahin, bu tür aktarımların ve devirlerin Büyükşehir Belediyesi Meclisinin onayı ile gerçekleştiğini hatırlattı. Şahin, “Bu sorulan soruların hepsi belediyemizin şirketlerine nakdi sermaye aktarımı ya da gayrimenkul devri gibi işlemlerin hepsi belediye meclisi gündeminde geliyor ve bundan sonra belirleniyor. Bütün meclis üyelerimiz şirketlerimize aktarılan sermayeleri ve tahsisleri biliyor. Meclisin haberi olmadan herhangi bir işlem yapmak mümkün değil” dedi. Şahin özet olması açısında şirketlere yapılan aktarım ve yapılan tahsisleri tek tek sıraladı.

Meclis toplantısı meclis gündeminde yeralan maddelerin komisyonlara havale edilmesi ardından sonra erdi. Büyükşehir Belediye Meclisi 1. Birleşimine; İlçe Belediye Başkanları, Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri ve daire başkanları katıldı.