Büyükşehir'de Kar Mesaisi

ulasim 26.01.2016

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Karla Mücadale ekiplerinin yoğun kar mesaisi devam ediyor. Fen İşleri Daire Başkanlığı'na bağlı Karla Mücadele ekiplerinin son 5 gündür kırsal mahallelerde yaptıkları yoğun mesai sonucunda ulaşılmayan yol kalmadı. Ekipler yeni kar yağışı bilgisi doğrultusunda da teyakkuz haline geçirilirken kırsal mahalle yollarında ring halinde çalışmalarını sürdürüyor. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur yoğun kar mesaisi ile ilgili ekiplerin kırsal mahallelerdeki çalışmalarını yakından takip ediyor. Genel Sekreter Yardımcısı Nazım Ergelen Büyükşehir Karla Mücadele ekiplerinin en başından beri sürdürdükleri yoğun mesainin bugün de aralıksız devam ettiğini bildirdi. Ergelen, Fen İşleri ekipleri ile birlikte İtfaiye Dairesi ve Zabıta Dairesi başkanlıklarına bağlı ekiplerin de  gerekli yerlerde müdahalede bulunduğunu belirtti. 

Karla Mücadele çalışmaları hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Ayhan Arık, şunları söyledi; “20-21-22-23-24 ocak tarihlerinde bölgemizde özellikle bazı ilçe merkezi ve kırsal mahallelerinde yoğun kar yağışı yaşanmıştır. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekipleri karla mücadelede sahada 24 saat esasıyla 28 ekiple görev yapmıştır. Bu tarihlerde aralıklarla yağan kar sonucu Karesi ilçesinde 26 kırsal mahalle yolu, Altıeylül ilçesinde 9 kırsal mahalle yolu, Savaştepe ilçesinde 4, Susurluk'ta 31, Dursunbey'de 3, Sındırgı'da 2, Edremit'te 1 (Kazdağı radar yolu), İvrindi'de 6, Gönen'de 5 olmak üzere toplamda 87 kırsal mahalle yolumuz kapanmış ve Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesine bağlı ekiplerince müdahale edilen kapalı yollar 25 Ocak tarihi itibariyle tamamen açılarak ulaşılamayan kırsal mahalle yolu kalmamıştır. Bu süreçte 112 Acil ekiplerine gelen ihbarlar doğrultusunda ekiplerce aciliyet içeren yollara öncelik verilerek acil hastalara ulaşılması sağlanmıştır. Ayrıca cenazesi olan vatandaşlarımızdan gelen ihbarlara da öncelik verilmiş ve cenazelerinin mahallelerine ulaştırılması sağlanmıştır. Ana arterlerde buzlanmaya karşı tuzlama çalışmaları yapılmıştır. Bu sezon şu ana kadar toplamda 1300 ton tuz harcanmıştır. Yeni kar yağışı ihbarına karşı da yine tüm ekiplerimizle 24 saat esasıyla görevimizin başındayız.