Büyükşehir’den 9 Noktada Kurban Kesim Hizmeti

ulasim 17.09.2015
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı’nda 9 ayrı noktada küçükbaş mobil kesim ünitesi ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Edremit Mezbahasında büyükbaş ve küçükbaş hayvan kesim hizmeti verecek. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, vatandaşların hijyenik koşullarda, veteriner hekim denetiminde usulüne göre kurbanlarını kesmesi için 9 ayrı noktaya yerleştirilecek küçükbaş mobil kesim ünitelerinin basın toplantısıyla tanıtımını yaptı. Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Karesi Belediye Başkan Vekili Yasin Sağay,  Genel Sekreter Osman Yenidoğan, Genel Sekreter Yardımcısı Nazım Ergelen, Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyeleri ve personelin bulunduğu basın toplantısına 9 ayrı küçükbaş mobil ünitesinin Balıkesir merkez, Edremit, Bandırma ve Burhaniye’de hizmet vereceğini söyleyen Başkan Uğur, 3 binin üzerinde hayvanın ünitelerde kesilmesini beklediklerini ifade etti.

Bir Araçta 8 Saatte 300 Küçükbaş Kurban Kesilecek

Kurban Bayramı’nda gelişi- güzel kurban kesiminin önüne geçmek için mobil kurban kesim ünitelerini kullanacaklarını söyleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Büyükşehir Belediyesi olduktan sonra şehirde kurbanların gelişi güzel kesilmesi, çevreyi kirletmesi hiç hoş bir görüntü değil. Biz de bu yıl mobil kurban kesim hizmetini Balıkesir’de başlatıyor. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığımız yaptığı çalışma sonucunda mobil kesim ünitelerini getirdi. Bu yıl 9 ayrı noktada kesim işini gerçekleştireceğiz. Bu araçların hepsinin üzerinde su deposu, kompresörü her türlü donanımı bulunuyor. Vatandaşlarımız kurbanını verecek, kurbanının nasıl kesildiğini camdan görüp, mobil kesim ünitesinin sonundan en kısa zamanda kurbanını paketlenmiş olarak alacak. Bir mobil kesim ünitesi 8 saat içerisinde 300 küçükbaş kurban kesebiliyor. Bu yıl kurban kesim ünitelerimizde 3 binin üzerinde hayvan kesilebilecek” dedi.

Başkan Uğur: “18 Yaşımdan Beri Kurbanımı Kendim Keserim”

Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, Başkan Uğur’a konuşmasının ardından kurban bıçak seti hediye etti.  18 yaşından bu yana kurban kestiğini ve bu uygulamayı devam ettirdiğini belirten Başkan Uğur, Daire Başkanı Tüzen’e bıçak armağanından dolayı teşekkür etti. Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün Kurban Bayramı sürecinde vatandaşa hizmet verecek mobil kesim üniteleri hakkında Başkan Uğur’a bilgi verdi.

Mobil Kesim Ünitelerinde Gerçekleşecek Kurban Kesim Noktaları Şöyle:

Altıeylül: Bahçelievler Mah. Kapalı Pazar Yeri ile Gümüşçeşme Mh. Büyük Kapalı Pazaryeri
Karesi: Adnan Menderes Mh. Ali Hikmet Paşa Mah. İle Paşa Alanı Kapalı Pazar yeri.
Bandırma: 600 ilçesi Mah. Korazman Mevki hayvan Pazar içi
Burhaniye: Bahçelievler Mh. Pazar yeri içi
Edremit: Cumhuriyet Mh. Pazar yeri içi ile Altınoluk Mh. Mimar Sinan Cd. Anfi Tiyatro Arkası

Büyükbaş hayvan kesimi de Edremit İlçesindeki Büyükşehir Belediyemize ait Edremit Mezbahasında yapılacaktır.