Büyükşehir'den Atık Pil Getirene Tablet Bilgisayar

ulasim 24.12.2015
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı atık pillerin doğadaki zararlarını önlemek, atık pilleri geri kazanabilmek amacıyla Ödüllü Atık Pil Kampanyası düzenledi. Bu kapsamda son 6 ay içerisinde 4 ton atık pil toplanarak TAP (Taşınabilir Atık Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği)'a teslim edildi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, atık pilleri toplayarak ödül kazanan vatandaşlara 6 adet tablet bilgisayar, 3 adet mp3 çalar, 190 adet flash bellek teslim etti. Başkan Uğur; atık pillerin ağır metallleri (cıva, kadmiyum, çinko, kurşun, mangan, demir, lityum, nikel, kobalt) içerdiğini, çevreye atıldığı zaman toprağı ve yeraltı sularını kirleterek kullanılamaz hale getirdiğini, ekosistemi bozduğunu belirtti. Ayrıca, kampanyaya katılan vatandaşlara teşekkür ederek, önümüzdeki günlerde yeni atık pil toplama kampanyasının duyurusunu yapacaklarını belirtti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Ödüllü Atık Pil Kampanyası ile ilgili dereceye giren öğrencilere hediyelerini dağıttı. Uğur, atık pil kampanyasını geri dönüşüme dikkat çekmek ve teşvik etmek amacıyla çevre kirliliğinin önüne geçmek için çevresine duyarlı, çevresini kirletmeyecek bilinçli bir nesil yetişmesini sağlamak adına düzenlediklerini hatırlattı. Başkan Uğur, kampanyaya katkı sunan öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti. Başkan Uğur'a Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Karesi Belediye Başkan Yardımcısı Yasin Sagay, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ayşın Şirvancı, Atık Yönetimi Şube Müdürü Dr. Ayşe Tülay Selici ile Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çelik, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay eşlik ettiler. Uğur, okullara kurulan atık pil dönüşüm cihazlarında da test yaptı, öğrencilerle sohbet etti.