Büyükşehir'den “Helal ve Sağlıklı Gıda” Paneli

ulasim 15.03.2016

Balıkesir'de, Büyükşehir Belediyesi, TSE ve Balıkesir Sanayi Odası tarafından ortaklaşa, “Helal ve Sağlıklı Gıda Paneli” düzenlendi. 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü nedeniyle düzenlenen “Helal ve Sağlıklı Gıda” panelinde konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Av. Mehmet Birol Şahin, günümüzde güvenilir ve sağlıklı gıdalara ulaşmanın tüketicilerin mutlak talebi olduğunu vurguladı.

ANKARA'DAKİ TERÖR SALDIRISI LANETLENDİ

Karesi AVM'de düzenlenen panel Ankara'daki patlamada hayatını kaybeden vatandaşlar ve tüm şehitler için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Sözlerinin başında Ankara'da 37 kişinin hayatını kaybettiği bombalı terör saldırısını sert bir dille kınayan Büyükşehir Başkan Vekili Av. Mehmet Birol Şahin, “Ankara'da yaşanan menfur olaydan dolayı şehit olan vatandaşlarımıza ve bu vesileyle diğer tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine ve miletimize başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Bu topraklar 1071 yılında kapıları açıldıktan sonra birçok ihanet odaklarının, ülkelerin çeşitli tezgahlarına maruz kaldı. Atalarımız bugünlere kadar canlarını verip kanlarını akıtarak bu toprakları bize emanet ettiler.  Bundan sonra da iyi bilinsin ki içeriden ve dışarıdan kim nasıl gelirse gelsin biz de kanımızı, canımızı feda ederek bu toprakları vatan olarak gelecek nesillere ileteceğiz. Yaralıyız ancak bu saldırılar hiçbirimizin moralini bozmasın, bu topraklar Türk Milletinindir, Türk Miletinin olmaya da devam edecek” dedi.

TOPLUM SAĞLIĞI KORUNMALI

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un Balıkesir'in vizyon projeleri ile MIPIM fuarı için Fransa'da bulunduğunu belirtip selam ve saygılarını ileten Mehmet Birol Şahin, helal ve sağlıklı gıdanın önemine dikkat çekti. Gıdanın, insanların en temel ve vazgeçilmez ihtiyaçlarından biri olduğunu hatırlatan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Av. Mehmet Birol Şahin, gıda tüketiminde toplum sağlının mutlaka korunması gerektiğini ifade etti. Başkan Vekili Şahin, “Herkes sürdürülebilir, güvenilir, uygun fiyatta, kaliteli, sağlıklı beslenme alışkanlıklarını geliştirecek gıdaları satın alma ve tüketme hakkına sahiptir. Bu en temel hak İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile de güvence altına alınmıştır. Ülkeler için beslenme ve gıdaya erişimde toplum sağlığının korunması esas olmalıdır. Bu nedenle Gıda Güvenliği ve Gıda Güvenilirliği son yıllarda halk sağlığı açısından önemi giderek artan konulardan biri olmuştur. Gıda güvenilirliği; gıda ürünlerinin tarladan tabağa kadar, üretimin her aşamasında gerekli kontrolleri yapılmış, sağlıklı ve güvenilir biçimde elde edilme süreci olarak tanımlanmaktadır. Bir başka deyişle gıdalarda olabilecek fiziksel, kimyasal, biyolojik ve diğer her türlü zararın bertaraf edilmesi için alınan önlemler bütünüdür. Güvenilir gıda üretimi temiz havada, temiz topraklarda ve temiz suyla başlar. Üretim sırasında doğru, koruyucu önlemlerin kullanılmasıyla devam eder. Hasat ve sonrasındaki tüm işlemlerde de sağlığı tehdit eden risklerin dikkate alınması ve önlenmesi gereklidir. Herhangi bir aşamadaki zayıflık gıda güvenilirliğinin yitirilmesine neden olabilecektir. Sağlık hepimizin temel bir ihtiyacı, haklı bir talebidir. Yaşam kalitemiz bu nimete verdiğimiz öneme göre artar ya da azalır. Ancak pek çok şey gibi bu da bilinçlenmeye bağlı olarak kazanılan bir olgudur. Sağlıklı yaşamayı talep eden birinin, öncelikle sağlığı için neyin faydalı, neyin zararlı olduğunu bilmesi gerekir. Çünkü 'sağlıklı yaşam' sarf edilmiş bir çabanın ürünüdür. Bu çabayı verebilmek için bilinçlenmek şarttır” diye konuştu.

HELAL GIDA..

ŞAHİN: “DİN OLGUSU İNSANLARIN EN HASSAS DUYGULARINDANDIR, BU KONUDA ÇOK DİKKATLİ ÜRETİM YAPILIP TÜKETİCİYE SUNULMALIDIR”

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Av. Mehmet Birol Şehin, helal gıda konusunun özellikle Müslümanlar için taşıdığı öneme vurgu yaptı. Din olgusunun insanların en hassas duygularından olduğunu ve bu konuda çok dikkatli üretim yapılarak tüketicilere sunulması gerektiğinin altını çizen Birol Şahin, Türkiye gibi nüfusunun yüzde 99’unun Müslüman olduğu bir ülkede gıda güvenliği ve güvenilir gıda anlamında son dönemde dünyada da önemi hızla artan helal gıda konusuna son derece dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Helal kelimesinin İslami bir terim olduğunu,  İslam Hukuku'na göre 'meşru ve yasal' anlamı taşıdığını kaydeden Şahin, “Helal gıda, İslami kurallara uygun olarak üretilen gıdadır. Hiçbir büyük gıda markası ürünlerinde haram olan bir olgunun tespit edilmesini arzu etmeyecektir. Özellikle halkının çoğunluğunun Müslüman olduğu bir ülkede daha hassas davranmaktadırlar. Tabi bunda devletin geliştirmiş olduğu gıda kontrol mekanizması da etkili olmaktadır. Gıda üretiminde kullanılan katkılar, yarı mamul ürünler ve üretim yöntemleri içerisinde helal olmayan, İslami hükümlere aykırı metotlar bulunmamalıdır. Helal sertifikalama, Müslüman tüketici için kabul edilebilir gıdanın ve tüketilebilir ürünün üretilmesi için gereklidir. Bu husus dünyadaki 1.5 milyar Müslümanı ve de helal ürün yemeği tercih eden diğer milyonlarca insanı kapsamaktadır. Sonuçta din olgusu insanların en hassas duygularındandır ve bu konuda çok dikkatli üretim yapılıp tüketiciye sunulmalıdır” dedi.

HELAL SERTİFİKALI ÜRÜNÜN DÜNYA PAZARINDAKİ YERİ..

HELAL GIDAYA YILLIK TALEP 200 MİLYAR DOLAR

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Av. Mehmet Birol Şahin, helal gıdanın dünya pazarında güçlü bir yeri olduğunu hatırlattı. Dünyadaki Müslüman nüfusunun 1.5 milyar olduğunu belirten Şahin, hellal gıdaya yıllık tüketim talebinin 200 milyar ABD Doları olduğunu vurguladı. Şahin, ”Gıdalarda helal olma şartı ile birlikte, sağlığa uygunluk ve safiyet de olması gereken şartlardır. Ayrıca Helal Sertifikalama ülke yönetiminin kontrol birimlerine gıda emniyeti konusunda destek hizmeti de sağlar. Helal sertifikalanmış ürünler için pazar çok büyüktür. Dünyadaki 1.5 milyar Müslümanı, milyonlarca Helal sertifikalanmış ürün tercih eden insanları kapsamaktadır. Dünyadaki Müslüman nüfusun 10 milyonu Amerika’da, 25 milyonu Avrupa’da, 300 milyonu Afrika’da, 850 milyonu Asya’da, 250 milyonu Ortadoğu’da yaşamaktadır. Kaynaklar, Helal ürün pazarının yıllık talebinin 200 milyar ABD Doları civarında olduğunu belirtmektedir” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Av. Mehmet Birol Şahin, BASKİ'nin yürüttüğü çalışmaların da temiz çevre açısından büyük önem taşıdığını ifade etti. Mehmet Birol Şahin, böyle hassas bir konuda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak, Balıkesirli vatandaşları bilinçlendirmek, Balıkesir’de gıda üretimi yapan firmaları bu konularda bilgilendirmek için, gerek belediye birimleri, gerekse şehrin diğer paydaşlarıyla, bilinçlendirme, bilgilendirme ve eğitim toplantıları düzenlediklerini, okullarda, mahallelerde bilinçli tüketici olmakla ilgili seminerler düzenlediklerini bildirdi. Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın da bu hususlarda titiz çalışmalar yaptığını belirtti.

İKİ OTURUMLU PANEL

Karesi AVM'deki “Helal ve Sağlıklı Gıda” paneli iki oturum halinde gerçekleşti. İlk oturumu TSE Genel Sekreter Yardımcısı Doğan Yazar yönetti. Bu bölümde, TSE'den Muhammet Özhan Gündüz, “Üretici ve Tüketici Açısından Helal Gıdanın Yeri ve Önemi”, Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Dr. Muhlis Akar, “Kazançta ve Tüketimde Helal Gıda Duyarlılığı”, SMIIC'ten Yasin Zülfikaroğlu, “Helal Gıda Standartı Muhteviyatı” ve “SMIIC ve SMIIC Uygunluk Değerlendirme Mekanizması”, Güvenilir Gıdalar Vakfı İş Geliştirme Müdürü Sedat Kuru, “Türkiye'de ve Dünyada Helal Gıda Çalışmaları” konularında sunumda bulunup davetlileri bilgilendirdi.

Panelin ikinci oturumunu ise Balıkesir Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden Yrd. Doç. Dr. Mukadder Gökmen yönetti. Bu bölümde yer alan konuşmacılardan BAÜN Veteriner Fakültesi'nden Prof. Dr. Şükrü Metin Pancarcı, “Sağlıklı Gıda Yönüyle Balıkesir Yöresinde Hayvancılık”, BAÜN Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Yard. Doç. Dr. Ayhan Dağdelen, “Gıda Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar”, Sel Jel A.Ş. yetkilisi Feride Kutlu, “Jelatin Üretimi ve Kullanım Alanları” konularında bilgi verdiler. Son olarak Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı A. Mekin Tüzün, “Gıda Güvenirliğinde Balıkesir” konulu sunumuyla davetlileri bilgilendirdi. Mekin Tüzün, panelin sonunda moderatör ve konuşmacılara Balıkesir'i temsil eden tablo içinde saat kulesi biblosu hediye etti.