Büyükşehir'den İlçelere Mobil Kesimhane

ulasim 12.08.2016

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç olan ilçelere kazandırılmak üzere hazırlatılan modern mobil kesimhanelerden ilki Edremit ilçesinde montajlandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayınlanan, 'Küçük Kapasiteli Kesimhaneler Yönetmeliği' kapsamında, 21 Haziran 2016 tarihinde ihalesi yapılan, Edremit, Burhaniye, Gömeç, Ayvalık, Marmara, İvrindi, Balya, Dursunbey ve Sındırgı ilçelerine kurulacak olan toplam 10 adet kesimhanenin ilki Edremit ilçesinde kurulmaya başladı.

Yaklaşık 4.500.000 TL (4 milyon 500 Bin)'ye mal olacak bu proje ile; kesimhanesi olmayan ilçelerimizde vatandaşların ve kasap esnafının sağlıklı, veteriner kontrolünde et temin etmesi sağlanacak. Kurulan Edremit kesimhanesini Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mekin Tüzün, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş yerinde inceleyip bilgi aldılar. Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mekin Tüzün, geçtiğimiz hafta içerisinde kesimhanesine kavuşan Edremit'ten sonra diğer kesimhanelerin de birer hafta arayla ilçelerdeki yerlerine kurulacağını bildirdi. 

TAM DONANIMLI KESİMHANELER İLE KURBANLAR GELİŞİGÜZEL KESİLMEYECEK

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Kurban Bayramı’nda gelişigüzel kurban kesiminin önüne geçmek için mobil kurban kesim ünitelerinin kullanılacağını söyledi. İlk defa 2015 Kurban Bayramı öncesinde kamuoyuna tanıtımı yapılan tam donanımlı modern kurban kesim ünitelerinde gün içinde binlerce küçükbaş kurbanın kesilebileceği belirtildi. Mobil kesimhanelerin Balıkesirlilere hayırlı ve uğurlu olmasını dileyen Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Şehirde kurbanların gelişigüzel kesilmesi, çevreyi kirletmesi hoş bir görüntü değil. Büyükşehir Belediyesi olduktan sonra biz de geçtiğimiz sene mobil kurban kesim hizmetini Balıkesir’de başlattık. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığımız yaptığı çalışma sonucunda mobil kesim ünitelerini getirdi. Bu araçların hepsinin üzerinde su deposu, kompresörü her türlü donanımı bulunuyor. Vatandaşlarımız kurbanını verecek, kurbanının nasıl kesildiğini camdan görüp, mobil kesim ünitesinin sonundan en kısa zamanda kurbanını paketlenmiş olarak alacak. Bir mobil kesim ünitesi 8 saat içerisinde 300 küçükbaş kurban kesebiliyor” dedi. 

BAŞKAN UĞUR'A TEŞEKKÜR

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mekin Tüzün'den mobil kesimhane hakkında bilgiler alan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'a teşekkür etti.