Büyükşehir'den Tarıma Destekler Devam Ediyor

ulasim 03.09.2015
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, rekabetin üretici lehine gelişmesi adına Balıkesir çiftçisini desteklemeye devam ediyor. Balıkesir’de ilk kez Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı “Zeytin Zararlılarıyla Mücadele” hamlesiyle tarım ve hayvancılık faaliyetlerine destek sağlayan ve ardından sera örtüsü, soğuk süt tankı ve polen tuzaklı kovan altlığı dağıtımıyla her zaman Balıkesir çiftçisinin yanında olduğu gösteren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, bu kez de 5 kırsal mahalleye yeni teknoloji selektör (tohum temizleme ve ilaçlama) makinesi desteği sağladı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın yaptığı çalışma sonucunda 110 bin liralık yatırım bedeliyle temin edilen selektör makineleri; Kamçılı Mahallesi’nde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un katılımıyla Kamçılı (Karesi İlçesi), Kargın (Bigadiç İlçesi), Mahmudiye (Kepsut İlçesi), Adalı (Bigadiç İlçesi) ve Kesirven (Altıeylül İlçesi) kırsal mahallelerine dağıtımı gerçekleştirildi.  Başkan Uğur, tören sonunda Büyükşehir Belediyesi imkanlarıyla 10 adet selektör makinesi alınıp, kırsal mahallere teslim edileceğinin müjdesini verdi.

Başkan Uğur’a Teşekkür

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un yanı sıra selektör makinesi dağıtım törenine; Genel Sekreter Osman Yenidoğan, BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcı, Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Kamçılı Mahallesi Muhtarı Orhan Efe, selektör makinesi desteği sağladığı için Başkan Ahmet Edip Uğur’a teşekkür etti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yatırımlarının yanı sıra Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin tarım ve hayvancılığa büyük destek sağladığını dikkat çeken Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş,  tarım hedeflerine ulaşılması anlamında bu sağlanan desteğin öneminin büyük olduğunu belirtti. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetleri ve yatırımlarının kırsal mahallelerde hissedildiğini kaydeden Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, insanların hayatını kolaylaştıran ve yaşam standartlarını yukarıya çeken yatırım ve çalışmalardan dolayı Başkan Ahmet Edip Uğur’a teşekkür etti.

İl Özel İdaresi’nin 10 Yılda Yaptığı Yatırımı Büyükşehir Belediyesi Bir Yılda Yaptı

Balıkesir tarım ve hayvancılığın başkenti olduğuna dikkat çeken Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, bu potansiyelin daha iyi değerlendirilmesi için Balıkesir çiftçisine yönelik desteklere devam edeceklerini söyledi.  Balıkesir çiftçisine desteğe “Zeytin Zararlılarıyla Mücadele” ederek başladıklarını kaydeden Başkan Uğur, “ İlk olarak zeytin zararlılarıyla mücadele ettik. Ardından sera örtüsü dağıttık. Arıcılarımıza polen tuzaklı kovan altlığı verdik. Süt inekçiliği yapan üreticilerimize soğuk süt tankı dağıttık. Bugün de çiftçimizin daha sağlıklı ilaçlanmış tohumları ekerek daha iyi verim alması için selektör makinesi desteğini verdik. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin 2015 yılı içerisinde kırsalda yaptığı çalışmalar; yol-su-kanalizasyon-köprü ve tarıma verdiği desteklerle birlikte Özel İdare’nin 10 yılda yaptığı hizmetleri bir yılda yaptık. Özel İdare, Balıkesir’e 10 yılda 150 milyon civarında yatırım sağlarken; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bu yıl içerisinde 200 milyon lira kırsala yatırım yapıyoruz. BASKİ’miz bir yandan su-kanalizasyon çalışmaları yapıyor. Atık sular deşarj edilsin, çevre kirlenmesin diye çalışmalar yapılıyor. Bir yandan Fen İşlerimiz, kırsal yol ağlarını asfaltlıyor” dedi.

Başkan Uğur: “Marifet İltifata Tabidir”

Hizmetlerin zamanında ve kaliteli bir şekilde vatandaşlara ulaştırılması için siyasi istikrarın şart olduğunu kaydeden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, hizmetlerin tüm hızıyla kaliteli bir şekilde sürmesi için 1 Kasım’daki seçimlerde Ak Parti’ye güçlü destek istedi. Başkan Uğur, sözlerini şöyle sürdürdü: “Marifet iltifata tabidir. Bize kaç yıldız takarsanız o kadar yıldızlı iş yaparız. Bize üç yıldız taktınız; bizim üç yıldızlı hizmetimiz 10 yıllık İl Özel İdaresi hizmetine eş değer. Bize beş yıldız takarsanız 1 Kasım’da, 5 yıldız iş yaparız. Hükümete ne kadar destek, bizden o kadar hizmet. Hükümetiz sayesinde bu işleri yapıyoruz. Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan sayesinde yapıyoruz. Başbakanımız Ahmet Davutoğlu sayesinde yapıyoruz. Bu ülkedeki istikrar böyle oluyor. Siyasi istikrar olmadan ekonomik istikrar olmuyor. 7 Haziran’da iktidar çıkarmayan bir seçim oldu. Muhalefetin iktidar olma derdi yok. Onlar sadece laf üretiyor. Hayatı boyunca iş üretmediler. Biz böyle muhalefetten memnunuz. Böyle muhalefet oldukça 2071’e kadar iktidarız."

Muhalefet Taşın Altına Elini Koymadı

7 Haziran seçimlerinden sonra oluşan tabloda muhalefet partilerinin sorumluluk almaktan kaçtığını belirten Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur,  muhalefetin koalisyona sıcak bakmadığını taşın altına elini koymadığını söyledi. Uğur, “ Seçimden sonra yüzde 60 blok oluştu dediler. Bu blok Meclis başkanını bile seçemedi. Birbirleriyle kavga ettiler. Gel iktidara ortak olun dedik, kapımız kapalı dediler. Gel birlikte hizmet edelim dedik, ben oynamıyorum dediler.  Elini taşın altına koymuyor. İnşallah bu seçim iktidarsız bir seçim olmayacak. Ülkemizdeki istikrarsızlığı gördünüz. Dolar çıktı, borsa düştü, terör tırmandı. Daha da terör tırmansın diye bekliyorlar.  6 Eylül Balıkesir’in kurtuluşu. Bu cennet vatanı bize hediye eden atalarımıza teşekkür ediyorum. Biz atalarımıza göre daha lüks bir hayat yaşıyoruz. Biz istiyoruz ki; çocuklarımıza torunlarımıza daha yaşanabilir bir ülke ve Balıkesir bırakalım” dedi.