Büyükşehir’den Türkiye’de Bir İlk Daha

ulasim 28.03.2017

Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) tarafından yaptırılacak olan Kanalizasyon Şebeke ve Atıksu Arıtma Tesisi'nin temelleri Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un katıldığı tören ile atıldı. Türkiye’de ilk defa uygulanacak kapalı alanda bitkilerin de yardımıyla arıtma işlemi (IFAS) gerçekleştirilecek olan proje kapsamında 9 Km. Kanalizasyon Şebeke ve Terfi Hattı 15.000 Kişilik Atıksu Arıtma Tesisi yapılacak. Kepsut’taki temel atma töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Törenin açılış konuşmasını BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram yaptı. İnşa edilecek olan tesisin Türkiye’de bir ilk olduğunu ifade eden Bayram, tesisin çevreye hiçbir zararının olmayacağını söyledi. Bayram, İller Bankası’nın da bu tesisi bir ilk olarak gördüğünü belirtti. Bayram’ın ardından Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, Kaymakam Murat Atıcı, AK Parti Milletvekilleri Kasım Bostan ve Mahmut Poyrazlı’da birer konuşma yaptı. Son olarak ise Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur bir konuşma yaparak Kepsut’a yapılan Büyükşehir yatırımları hakkında bilgiler verdi.

BAŞKAN UĞUR: “İNSANLARIN SAĞLIĞI BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

Kepsut’a Dünyanın en modern arıtma tesisini inşa edeceklerini söyleyen Başkan Uğur, Büyükşehir Belediyesi olarak ilk önceliklerinin insan sağlığı olduğunu belirtti. Çevre temizliğinin önemine vurgu yapan Uğur, “Çevreyi kirletmezsek hastalıklar azalır. Simav Çayı’nın, Susurluk Çayı’nın temiz akması için, oralarda hemşehrilerimizin sağlıklı balık tutması için ilk önce Bigadiç’ten başladık. Bigadiç Arıtma Tesisi’nin temelini attık, inşaat devam ediyor. Sındırgı’nın temelini attık. Sındırgı devam ediyor. Bugünde Kepsut’u atıyoruz. Önümüzdeki hafta Savaştepe’nin temelini atacağız. En kısa zamanda da Susurluk ilçemizin arıtma tesisimizin temellerini atınca. Susurluk ve Simav Çayı bundan sonra temiz atacak. İnsanların sağlığı bizim için önemli” diye konuştu.

BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR İLKLERE İMZA ATIYOR

Büyükşehir olarak 10 ilçeye mezbaha kurduklarını söyleyen Başkan Uğur, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’deki ilk defa ekşi maya ile ekmek yapan Fırıntaş’ı Balıkesir’de kurduk. Ekmek ile ilgili son zamanlarda gündemde haberler var. Her gün televizyonda birileri çıkıyor ekmek ile ilgili açıklamalar yapılıyor. İnsanların sağlığı ile oynanıyor. Osmanlı döneminde 1715’lerde kadıların verdiği karar var. Fırıncı fırınına atılan, fırınının önünde asılan fırıncı var. İnsanların ekmeği ve sağlığı ile oynamayın, gıdaları ile oynamayın diye. Bizim için insanımızın sağlığı önemli. Bizde Balıkesir’de ilk defa halkın ekmeğini ekşi mayadan, hiçbir kimyasal ve katkı maddesi kullanmadan üretim yapıyoruz. Allah’a şükür hep yaptığımız işler ilkler.

Türkiye’de bir ilk olacak olan arıtma tesisini kısa zamanda ilçeye kazandırmak istediklerini söyleyen Başkan Uğur, “Kepsut’ta da bir ilk olan arıtma tesisimiz ile en kısa zamanda faaliyete geçecek. Gördüğünüz tesis 10 milyon 75 bin lira değerinde. Biz Büyükşehir olduktan sonra Kepsut’a yaptığımız yatırım 25 milyon. 10 milyonda şimdi yatırım yapıyoruz, 35 milyon lira. Kepsut’un nüfusu ne kadar? 23 bin. Kişiye böldüğünüzde, kişi başı bin 900 lira yatırım yapmışız. İnşallah bu yatırımlarımız hızla artacak” şeklinde konuştu. 

BAŞKAN UĞUR’DAN KEPSUT’A KÜLTÜR MERKEZİ MÜJDESİ

Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul’un Büyükşehir’den bir isteğini de dile getiren Başkan Uğur, “Belediye Başkanımız Kepsut’a bir kültür merkezi istediklerini söyledi. Her türlü toplantı ve konferansın yapılabileceği, düğünü derneği yapılabilecek. Proje hazır mı dedim? En kısa zamanda hazırlayacağız dediler. Kısa zamanda temelini atarak bir tane kültür merkezinin Kepsut’a kazandıracağız. Çalışkan bir belediye başkanı var. Bu proje için bile Avrupa’nın içlerine kadar gidip birebir görüp bu projeyi bizden istedi. BASKİ genel müdürümüzde bu projeyi hazırladı. En modern projeyi burada uyguluyoruz” dedi.

Başkan Uğur ayrıca Kent Estetiği Daire Başkanlığı’nın Hotaşlar’a fitness grubu, çocuk oyun alanları, dinlenme tesisi gibi bir proje hazırladığını ve bunu da kısa zamanda Hotaşlar’a kazandıracaklarını ifade etti. Başkan Uğur ayrıca konuşmasında ilçeye Büyükşehir tarafından yapılan yatırım ve yardımlar hakkında bilgiler verdi.

BAŞKAN UĞUR: “YATIRIMLAR İSTİKRAR OLDUĞU İÇİN OLUYOR”

Bu yatırımların ülkedeki siyasi ve ekonomik istikrar nedeniyle yapılabildiğini söyleyen Başkan Uğur konuşmasına şöyle devam etti: “Eğer siyasi istikrar varsa ekonomik istikrar var. Ülkede yatırım var, hizmet var. Eğer siyasi istikrar olmaz ise ekonomik istikrar da olmaz, yatırım da olmaz. Ülkemizde 2002 yılından bu yana 15 yıldır siyasi istikrarın olması bu yatırım ve hizmetleri getiriyor. Ne dedi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan; ‘Önce Millet, Sonra Devlet’. Milletin hizmetkâr olan bir devlet. Bizim anlayışımız bu. Milletimize hizmet etmek istiyoruz. 15 yıldır da hizmetler aralıksız devam ediyor. Bizde Balıkesir olarak milletimiz sayesinde, Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız sayesinde barajlar, göletler, bölünmüş yollar, otoyollar, okullar, tıp fakülteleri. O kadar çok hizmet alıyoruz ki. 20 trilyonun üzerinde Balıkesir bu zaman zarfında yatırım almış. Buna rağmen birçok vesayet odaklarının engellemeleri ile her zaman karşılaştık.

Konuşmaların ardından tesisi inşa edecek olan müteahhit firma yetkilisi ile pazarlık yapan Başkan Uğur, tesisin erken bitirilmesi için söz aldı. Daha sonra daların okunması ve kurban kesimi ardından başkan Uğur ve katılımcılar tesisin temellerini attı. 

Temel atma törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un yanı sıra AK Parti Milletvekilleri Mahmut Poyrazlı, Kasım Bostan, Kaymakam Murat Atıcı, Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, Savaştepe Belediye Başkanı Turhan Şimşek, belediye meclis üyeler, daire başkanları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.