Büyükşehir'den Zeytin Üreticisine Büyük Destek

ulasim 09.09.2016

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un zeytin üreticisinin desteklenmesi talimatı kapsamında yürütülen zeytin sineği ile mücadele programı Erdek İlçesinde ikinci aplikasyon ilaçlamaları dün (08.09.2016) itibariyle tamamlandı.

3.5 MİLYON TL'LİK BÜTÇE AYRILDI

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığınca yapılan açıklamada, Tarım İl Müdürlüğü teknik personellerinin kontrollerinin sahada devam edeceği, gerek olduğunda uçakların yeniden kaldırılacağı bildirildi. Balıkesir'in özellikle Körfez ve Güney Marmara bünyesindeki üreticilerin temel geçim kaynağı olan zeytincilik için Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un talimatıyla Büyükşehir Belediyesi zeytincilik için bu yıl 3.5 milyon TL ayırarak zeytin zararlısıyla mücadeleye başladı. Havadan uçak ile yapılan mücadelenin ilk etabında 64 bin dekar zeytinlik alan ilaçlandı.

BÜYÜKŞEHİR ZEYTİN ÜRETİCİSİNİN YANINDA

Türkiye'de üretilen zeytin ve zeytinyağı önemli bir kısmının yetiştirildiği Balıkesir'de, üreticilerin sağlıklı ve kaliteli ürünler elde edebilmeleri için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından çalışmalar aralıksız olarak sürdürülüyor. Zeytin sineği zararlısına karşı mücadele amacıyla Balıkesir Büyükşehir Belediyesi önderliğinde Güney Marmara Zeytin Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Birliği, Balıkesir İl Tarım Müdürlüğü, Bandırma ve Erdek İlçe Tarım Müdürlükleri teknik personelinin zeytin sineği popülasyonundaki artış ve sayımlarda eşik değerinin üstünde olması nedeni ile 19 Ağustos 2016 tarihinden itibaren Bandırma, Erdek, Edincik, Paşalimanı Adasındaki tüm zeytinlik alanların ilaçlandığı bildirildi.

UÇAKLAR 64 BİN DEKAR ALANA 26 SORTİ YAPTI

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığından verilen bilgiye göre, bölgede bulunan toplam 64.000 dekar zeytinlik alanı için 12 bin 800 litre ilaç kullanıldı. Zeytinlikler havadan uçak ile 13+13 olmak üzere toplam 26 sorti yapılarak tamamen ilaçlandı. 

KÖRFEZDE SİNEK SAYIMI SÜRÜYOR

Öte yandan, Edremit Körfezinde yer alan Burhaniye, Edremit, Havran, Gömeç ve Ayvalık Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüğü teknik ekipleri tarafından sinek sayımına devam edildiği belirtildi. Popülasyonun artması ve sayımların eşik değerinin üstünde olması halinde bu bölgede de ilaçlama çalışmalarının derhal yapılacağı açıklandı.