Cumhurbaşkanı Erdoğan Balıkesir’de

ulasim 28.11.2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu Balıkesir’e geldi. Cumhurbaşkanlığı uçağı ile körfez bölgesinde Koca Seyit Havalimanı’na inen Erdoğan, Burhaniye ve Ayvalık ilçelerinde temaslarda bulundu. Hava Limanında askeri tören ile karşılanan Erdoğan’a Balıkesir ziyaretinde Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Vali Mustafa Yaman, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ile yüksek yargının başkan ve üyeleri eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Burhaniye ilçesinde eşi Emine Erdoğan ile beraber zeytin hasatı yaptı, Ayvalık’ta Ahmet Sucu’ya ait olan Özgün Zeytinyağı fabrikasını gezdi. Yeni hasat edilen ‘ilaç’ olarak tabir edilen sıkma zeytinyağından tattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk olarak Burhaniye Pelitköy Ticaret Odası Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Okulu’nun açılış törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesi ve 2 polisin şehit edilmesine ilişkin açıklama yapıp, saldırıyı kınadı. Bu saldırı ile Türkiye’nin terörle mücadeledeki haklılığının bir kez daha gözler önüne serildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bir üzüntümü ifade etme istiyorum. Diyarbakır Baro Başkanı Sayın Tahir Elçi’ye ve şehit polisimize Allah’tan rahmet, yaralılara şifalar diliyorum. Bu olay Türkiye’nin terörle mücadeledeki kararlılığının ne kadar doğru olduğunu göstermiştir. Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz, durmak yok, yılmak yok. Aynı kararlılıkla buna devam edeceğiz” dedi.

YARGITAY BAŞKANI DOĞUP BÜYÜDÜĞÜ KÖYÜNDE

Törendeki ilk konuşmayı Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit yaptı. Balıkesir Burhaniyeli olan hatta doğup büyüdüğü köyü olan Pelitköy’de Cumhurbaşkanı’nı ağırlamaktan onur duyduğunu ifade eden Yargıtay Başkanı Cirit, Cumhurbaşkanının rahmet ve bereketle geldiğini söyledi. İsmail Rüştü Cirit, “Burası benim köyüm, annemin köyü, çocukluğumun geçtiği köy. Burada büyüdük. Burası Kurtuluş Savaşı’nın meşalesinin başladığı bir yer. 16 ay buradan geçit vermediler. Hemşerilerim adına hoş geldiniz” dedi.

Yargıtay Başkanından sonra konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, “Zeytinin başkenti Burhaniye’den sizlerle birlikte olmaktan gurur duyuyoruz. Başbakan ve Cumhurbaşkanlığı döneminde özel sektöre büyük önem verdiniz. Önünü açan reformlara imza attınız. Desteklerinizi açıkladınız. Bugün de bu hayırlı işte bizleri yalnız bırakmadınız” diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Vali Mustafa Yaman ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’n da kısa konuşmalarının ardından ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kürsüye geldi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “DURMAK YOL YOLA DEVAM”

Balıkesir’deki açılışlarla ilgili bilgiler veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “50 trilyon yatırım bedeli olan birçok eser, Balıkesirli kardeşlerime hayırlı olsun. Çok çalışacağız durmak yok, yola devam. Muasır medeniyetler seviyesine çıkacağız. Dün Bayburtaydım. Hem onlarla kucaklaştım, hem de 156 trilyon liralık yatırımın açılışını yaptım. Biz ülkeyi yönetme sorumluluğu üstlendiğimiz 13 yılda Türkiye’ye rekorlarla, hizmetlerle buluşturduk, buluşturuyoruz. Balıkesir’e 13 yılda yapılan kamu yatırımlarının tutarı eski rakamla nedir biliyor musunuz? 16 katrilyon Türk lirası. Bunlar bu süre içerisinde Balıkesir’e yapıldı. Bu hizmetler katlanarak devam edecek” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “BALIKESİR’İN DELİ GÖNLÜ USLANMAZ, USLANMASIN”
“BU ÜLKENİN BALIKESİR’İN AHDE VEFASINA HER ZAMAN İHTİYACI VAR”

Konuşmasında Balıkesir yöresine ait "İki keklik" türküsünden, “Bak iki keklik bir kayada ötüyor. Ötmede keklik derdim bana yetiyor, annesine kara da haber gidiyor. iki keklik bir kayada yaslanır. Tekede bıçak gümüş kında yaslanır. Birde deli gönül ıslanır” dizelerini okuyan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Annelere giden kara haberler pahasına halkım ve milletim hiçbir fedakarlıktan kaçınmamışlardır. Balıkesir’in deli gönlü uslanmaz. Uslanmasın. Bu ülkenin, Balıkesir’in ahde vefasına her zaman ihtiyacı var. Her zaman bedel isteyen bir coğrafyada yaşıyoruz. 1071 yılından beri kesintisiz bir şekilde bu bedeni ödedik. Ödüyoruz. Coğrafyamızın kaderiyle milletimizin kaderi birleşmiştir. Gönül sınırlarımızdaki tüm kardeşlerimizle bir kader birliği içindeyiz. Türkiye’de yaşanan her güzel gelişme Balkanlardan, Kafkaslara kadara geniş bir alanda gönül birliği içindeki kardeşlerimizi de sevindirecektir. Ülkemizin yaşadığı her sıkıntıda bu kardeşlerimiz keder bağlamaktadır. Kardeşlerimize sırtımızı dönemeyiz. Türkiye dün Bosna’da yaşananlara, Karabağ’da yaşananlara niçin ilgiliyse bugün de Suriye’de, Irak’ta yaşananlara aynı sebeple, nedenle ilgilidir” dedi.

“YÜZÜMÜZÜ BAŞKA TARAFA ÇEVİREMEYİZ”

Bayırbucak Türkmenleri zulüm altındayken yüzümüzü başka tarafa çevirip oturamayacağımızı da söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şöyle devam etti:
Elbette bu kardeşlerimize elimizden gelen her türlü yardımı yaptık, yapacağız. Ama birileri MİT’in Bayırbucak Türklerine, Özgür Suriye ordusuna götürdüğü yardımları ihbar etmek suretiyle MİT’i düşman kurum gibi gösterme gayretlerini görmemezlikten gelemeyiz. Ecdadımızın bize bıraktığı en önemli miras, dünyanın neresinde olursa olsun mağdurun mazlumun yanında olmaktır. Dünyada bizim kadar geniş bir alanda insani yardım sürdüren her halde pek azdır. Suriye’den gelen göçmenlerle ilgili ülkemiz topraklarında 100’e yakın yardım kuruluşlarının faaliyet gösterdiğini biliyoruz. Ama biz bunların arkasında başka planlar olduğunu biliyoruz, ama güvenliğimizi tehdit altında olmadığı sürece onlara müdahale etmiyoruz.” dedi.

“SURİYE’YLE 911 KM’LİK SINIRIMIZ VAR”
“ESED REJİMİ İLE DAEŞ ARASINDA FARK YOKTUR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ile Türkiye arasında 911 kilometre uzunluğunda sınır bulunduğunu ifade ederken, şöyle devam etti:
"Sınırın her iki yanında yaşayan insanlar, binlerce yıllık ortak kültüre, akrabalık bağlarıyla bağlılar. Bunları nasıl biz yok sayarız? Birinci dünya savaşından sonra tamamen proje ürünü olarak belirlenen sınırlar, aradan geçen yüz yıl sonra sınırlar sadece acı üretmiştir. Sorun çıkarmıştır. Bugün Suriye halkı bir yandan Esed diğer yardan DAEŞ tarafından zulüm altında adeta inim inim inlemektedir. 380 bin masumu alçakça katletmesi karşısında seslerini çıkarmayanlar, terör devleti, katil Esed karşısında seslerin çıkarmayanlar, proje olduğu her halinden belli olan bir örgütü bahane ederek bu suça ortak edecek bir tavır içine girmektedirler. Buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum. Esed rejimi ile DAEŞ arasında hiçbir fark yoktur. Aynı şekilde Esed rejimi ile terör örgütü PYD ile YPG, arasında hiçbir fark yoktur. El Nusra arasında hiçbir fark yoktur. Bunların hepsi Suriye halkına karşı işlenen insanlık suçlarının ortaklarıdır. Doğrudan yada dolayı olarak arkasında yer alanlarda aynı insanlık suçunun failleridir. Kimse kimseyi kandırmasın ‘Suriye bizi çağırdığı için gittik.’ Kusura bakmasınlar 380 bin insanı vatandaşını öldüren bir terör devletinin davetine gitmeye mecbur musunuz? Mecbur değilsiniz, ister gidersiniz isterse gitmezsiniz. Orası mağdur değil ki, masum değil ki. Gayri meşru olan biri terör devleti var orada. ‘Çağırdı gittim.’ Sebep başka, dert başka. Onun perde arkasını biz iyi biliyoruz. Kimse kimseyi aldatmasın. Bugün artık Suriye’de DAİŞ’le mücadele değil, Bu örgüt üzerinden küresel bir hesaplaşma söz konusudur. Bayırbucak Türkmenlerinin bulunduğu yerde DAİŞ diye bir örgüt yoktur. Kimse kimseyi kandırmasın. Hesap o bölgeyi boşaltmaktır. Boşalttıktan sonra o bölgeyle ilgili art niyetli emeller için kullanmaktır. Suriye’ye yönelik müdahalenin amacı DAİŞ bitirmek değil, bu müdahale ile bahane ile bölgede söz sahibi olmaktır. Suriye halkının geleceğini huzurunu düşünüyoruz. Çünkü Suriye halkı güvende olmazsa biz de olmayız. Şimdi soruyorum, Halep’ten kaçan kardeşlerimiz nereye gidecek? Antep’e gidecek. Bayırbucak Türkmenlerinin olduğu yerden nereye sığınacak bir yer olarak? Nereye gidecek Hatay’a başka gidecekleri bir yer var mı? Ha var Lazkiye’de ya Akdeniz’de boğulacak, yada batıya çıkarlar, farklı yerlerden gidecekler. Onlar da zaten onları kabul etmiyor. Ama bizim kapımız açık.

“BAYIRBUCAK TÜRKMENLERİ’NİN YANINDAYIZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son aldığı bilgiyi paylaşmak istediğini, Bayırbucak Türkmenleri’ne kapıları açtıkları halde “Hayır biz gelmeyeceğiz. Biz topraklarımızda şehit olacağız ama gelmeyeceğiz” dediklerini anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tablo bu, hal bu. Uçaklarla bombalayacaksınız, sonra ‘Yok şöyle, yok böyle’ diyeceksiniz. Rejim bombalıyor bunları ve onlara yaşama hakkını vermiyor. Bunlar aynı zamanda Suriye’nin vatandaşı ama bizim de soydaşlarımız. Onlar o çadırlarda şimdi kışa hazırlanıyor, bir kara kış. Biz yanlarındayız, yanlarında olacağız” dedi.

“EGEMENLİK HAKLARIMIZIN İHLAL EDİLMESİNE İZİN VERMEYİZ”

Rusya ile Türkiye arasındaki uçak krizine de değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Birileri binlerce kilometreden gelip Suriye üzerinden söz sahibi olmak istiyor. Bizi de, 911 kilometrelik sınırımızın, akrabalık ilişkilerinin olduğu bölgeden tecrit etmenin gayreti içindeler. Nasıl bir iştir bu ya? Kimse kusura bakmasın biz buna asla rıza göstermeyiz. Hele egemenlik haklarımızın ihlaline, tecavüze asla izin vermeyiz. Egemenlik haklarını koruduğumuz için bizi eleştiren, hele hele ülkemde, bakıyorsunuz ana muhalefeti de, terör örgütünün arkasındaki parti de bizi eleştiriyorlar. Maalesef o bölgeye bomba yağdıranların yanında yer alıyor, onları savunuyorlar. Eğer böyle bir günde bir olamıyorsak ne zaman bir olacağız? Siz kimden yanasınız ya. Böyle bir duruma biz rıza göstermeyiz. İnanıyorum ki, milletimiz de rıza göstermez. İşte Kurtuluş Savaşımız. Milletimiz topraklarını işgal edenlere karşı mücadele etmişlerdir” dedi.

“GELİŞMELERİ TRİBÜNDEN SEYRETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gelişmeleri tribünden seyretmelerinin mümkün olmadığını anlatırken şöyle konuştu:
Türkiye Cumhuriyeti, bir kabile devleti değildir. Ben sizlere burada bir hikaye anlatacağım. Anadolu’da bir çiftçi tarlasını sürerken, bir çoban sürüsüyle oraya yaklaşır. Çiftçiye ‘sürümü şu karşıdaki tepeye geçireceğim. Tarlayı dolaşırsam mesafe çok uzun. Şu köşeden geçsem olur mu?’ der. Çiftçi ‘peki’ der. Çoban tarlanın bir köşesinden gelip geçer. Bir süre sonra çoban yine çiftçinin tarlasına gelip karşıya geçmek için izin ister. Çiftçi ‘olmaz’ der. Çoban şaşırır, ‘geçen gün izin verdin şimdi niye böyle yaptın?’ der. Çiftçinin cevabı çok önemli. ‘Eğer şimdi izin verirsem, iz olur bu tarla benim olmaktan çıkar’ der. Biz egemenlik haklarımızın ihlaline sürekli izin verirsek, iz olur, orası bizim toprağımız olmaktan çıkar. İhlale, bir değil, iki değil, üç değil, dört değil, ses çıkarmazsak iz olur, onun için egemenlik haklarımızı korumalıyız. Bir bu konuda geçmişte gerekli müsahamamızı gösterdik, görüşmelerimizi yaptık. İkazlarımızı yaptık. Buna rağmen ihlallerin devam etmesinin, iyi niyetle, dostlukla, misafirlikle, ilgisi yoktur. Davetsiz misafir olmaz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uçağın düşürülmesi ile sonuçlanan olaydan  üzüntülerini anlatırken, Paris’teki toplantının ilişkilerin normalleşmesi için fırsat olduğunu hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile ilgili şunları söyledi:
Yaşanan hadiseden dolayı, gerçekten üzgünüz. Biz böyle olmasını arzu etmezdik. İstemezdik. Ama maalesef böyle bir olay oldu. Temenni ederim ki bundan sonra böyle bir şey olmaz. Türkiye olarak hiçbiri zaman gerilim, çatışma, husumetin, tarafında yer almadık. Almayız. Bölgemizde tüm dünyada, barışın huzuru, yaşatmanın güvenli bir geleceğin peşindeyiz. Bu anlayışla yolumuza devam edeceğiz. Egemenlik haklarımıza dokunulmadığı sürece mücadelemizi diplomatik kanallarla, diplomatik imkanlarla uluslar arası hukuk ve uluslar arası anlaşmalar çerçevesinde sürdürmekte kararlıyız. Rusya’yla aramızdaki meselenin uzaması, yıpratıcı bir hal alması, belki de geleceğe yönelik bizleri üzücü neticeler doğurmasın diyoruz. Bu noktada tarafların çok daha olumlu bir şekilde yaklaşım göstermesi de özellikle istiyoruz. Rusya’ya diyoruz ki, ‘gelin bu meseleyi aramızda kendi sınırları içinde, konuşalım. Çözüme kavuşturalım. Konuyu tüm ilişkilerimizin zarar göreceği bir boyuta vardırıp kimseyi de sevindirmeyelim. Pazartesi günü Paris’te yapılacak BM iklim değişiklikleri zirvesi, ilişkilerin tamiri için bana göre bir fırsat olabilir. Bunu fırsata çevirip bu görüşmeleri bana göre yapma imkanımız da olabilir. Rusya, Türkiye için önemli olduğu kadar, unutmayalım Türkiye de Rusya için o denli önemlidir. Her iki ülkenin diğerini gözden çıkarma lüksü yoktur. Biz bu konuda istekli ve ümitliyiz. Rus tarafında, en kısa sürede bu çizgide olmasını, bu çizgide buluşmamızı ümit ediyorum.

BURHANİYE’DE MİTİNG..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha sonra Pelitköy’den çıkarken bir zeytinlikte durdu. Elinde sırıkla zeytin hasadı yapan Erdoğan, bu alanda kullanılan makineyi de inceledi. Erdoğan daha sonra Gömeç’ten geçerken kendisini karşılayanlara hitap etti, birlik beraberlik mesajı verip Ayvalık’a geçti. Cunda Adası’nda Haliç Park Otel’de onuruna verilen yemeğe katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradan akşam saatlerinde Burhaniye ilçesine geçerek Belediye binası önündeki meydanda yağmur ve soğuk demeden saatlerce kendisini bekleyen binlerce vatandaşa seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Burhaniye Belediyesi'nin önünde halka hitap etti. Erdoğan, “Terör yaktı, yıktı, mahvetti. Bir taraftan barış diyorsun. Demokrasi diyorsun, özgürlük diyorsun, öbür taraftan belediyenin araç gereçleriyle sokak ve kanalları açıyorsun. Oradaki girişimcilerin iş makinelerini, belediyelerin otobüslerini yakıp, iş adamlarını tehdit ediyorsun. Bu işadamları sonra orayı terk ediyor. Daha sonra Güneydoğu'da işsizlik var diyorsun. Tabii olur. Belediyenin iş makineleriyle bu kanalları açanlar bedellerini ödeyecek. Bu araçlar atık su, içme suyu açmak için var. Orada kalkıp da kanal aç. İçene bomba yerleştir ve insanların ölümüne, şehitlerimize vesile ol. Artık bıçak kemiğe dayandı” dedi.

Eğitim sistemiyle ilgili konuşan Erdoğan, “Geçenlerde Milli Eğitim Bakanım ile beraber oturduk ve konuştuk. Verilmiş bir sözümüz Fatih projesi vardı. Şuana kadar 800 bini aşkın tablet ve bilgisayar dağıtıldı. Hedef 10 milyon bilgisayar ve tabletin yetiştirilmesi. Bu konuda biz, 9. sınıf değil. 7. sınıftan itibaren dağıtılmasından yanayız. 7. sınıfa kadar defter ve kalemden çocuğu uzak tutmayalım, güzel yazıyı çocuk iyi öğrensin. Ondan sonra modern dünya neyi gerektiriyorsa, biz onları aşmak durumundayız, aşalım. Çok kısa zaman içerisinde yeni adım atılacak. 3-4 yıl içerisinde bunları yetiştirmek istiyoruz” diye konuştu.

“BİZ ALLAH'IN HUZURUNDA RÜKUDA EĞİLİRİZ”

Alanı dolduran vatandaşların “Dik dur eğilme, bu millet seninle” sloganına tebessümle karşılık veren Erdoğan, “Biz ne dedik, dik duracağız, dikleşmeyeceğiz. Ama biz, Allah'ın huzurunda rükuda eğiliriz. Başka hiçbir yerde eğilmek bize yanaşmaz. Bazıları bize farklı akıllar verebilir, onlar kendilerine saklasın” açıklamasını yaptı.

“SAĞLIKLI BİR DOĞUM 9 AY 10 GÜNDE YAPILIR”

Sağlık konusunda da açıklamalar yapan Erdoğan, şunları söyledi:
Hastanelerde neler yaşandığını bizim jenerasyon iyi bilir. Doktor yazar, ilacın birazı var, birazı yok. Şimdi siyaseti yapanların bir kısmı o zamanlarda yetkili makamlardaydı. Ah kardeşim bize neler çektirdiler. Bir röntgen çektirmek için 7-8 ay sonraya gün veriyordu. Şimdi hastanelerimizde her şey mevcut. Bunlar yoktu, bu günleri gördük. Bazı eksiklikler oluyor, onlarda giderilecek. Hiç endişeniz olmasın. Ama acele etmemek lazım. Sağlıklı bir doğum 9 ay 10 günde yapılır. Onun için sabırla o günleri bekleyelim.

“İMAM KAÇAR MI?”

Paralel örgüt ile mücadelenin artarak devam edeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:
En önemli sıkıntıyı paralel yapıyla yaşadık. Bu ülkede paralel yapıyı kurmak suretiyle devletin Milli İstihbarat Teşkilatı'nı kontrol altına alarak, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın yaptıklarını dünyaya bir ajan ve casus gibi servis ettiler. Dünyanın her yerinde İstihbarat Teşkilatı'nın çalışma yeri bellidir. Bunlar Milli İstihbarat Teşkilatı'nın TIR'larını durdurmak ve kontrol etmek suretiyle dünyaya duyurdular. Ondan sonra 'bunlar terör örgütüne silah veriyorlar' dediler. Bayırbucak Türkmenlerine giden insani yardımlarını deşifre ettiler. Ne yaparlarsa yapsınlar tutmadı. Çekirge 1 sıçradı, 2 sıçradı, 3 sıçradı, bitti. Bu mücadele devam edecek. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. Bunlar mazlum, mağdurlarla uğraştılar. Neler yaptılar neler bitmedi. Daha yapacağımız çok iş var. Ama bakın, imamlar şimdi kaçıyor. İmam kaçar mı? Ama bunlarınki kaçıyor. Çünkü bunlar mihrapta imamlık yapmadılar başka yerde yaptılar. Herkesin haremine girdiler. Dinlediler, gözetlediler bunu yaptılar. Başbakan dönemimde benim ofisimi, evimi dinlediler. Böcek yerleştirdiler. Bunların ortaklaşa hareket ettiği tipler bunları güvence altına aldılar. Fakat kurtulamayacaklar. Onlar kaçacak biz kovalayacağız. İnlerine gireceğiz demiştim, girdik. Devletimiz gereği neyse hukuk içerisinde bunu yerine getiriyor.

“ARTIK BIÇAK KEMİĞE DAYANDI”

Terör olaylarıyla alakalı da konuşan Erdoğan, “Daha güçlü olacağız. Milletimin huzuru ve refahı için ne gerekiyorsa onu yapacağız. Terör yaktı, yıktı, mahvetti. Bir taraftan barış diyorsun. Demokrasi diyorsun, özgürlük diyorsun, öbür taraftan belediyenin araç gereçleriyle sokak ve kanalları açıyorsun. Oradaki girişimcilerin iş makinelerini, belediyelerin otobüslerini yakıp, iş adamlarını tehdit ediyorsun. Bu iş adamları sonra orayı terk ediyor. Daha sonra Güneydoğu'da işsizlik var diyorsun. Tabi olur. Belediyenin iş makineleriyle bu kanalları açanlar bedellerini ödeyecek. Bu araçlar atık su, içme suyu açmak için var. Orada kalkıp da kanal aç. İçene bomba yerleştir ve insanların ölümüne, şehitlerimize vesile ol. Artık bıçak kemiğe dayandı. Şimdi de askerimiz, polisimiz, köy koruyucularımız gereğini yapıyor. Şehitlerimiz geliyor. Rabbim cennetiyle onları müsterih kılsın. Bu mücadelede asla taviz vermeden bunu sürdüreceğiz ve Türkiye'yi beklenen yere kavuşturacağız” şeklinde konuştu.

Akşam  mitinginin ardından Burhaniye Belediyesini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, Erdoğan’ın etrafında zeytin yaprağı işlemeli mozaik bir portresini takdim etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Burhaniye Belediyesini ziyaretinin ardından çıkışta da kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşların yanına giderek onları dinledi, fotoğraf çekildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Burhaniye Stadyumu’ndan helikopter ile Balıkesir’den ayrıldı.