“Din Eğitiminde Verimlilik ve Motivasyon” Ulusal Sempozyumu Yapıldı

ulasim 14.05.2016

Balıkesir’de düzenlenen “Din Eğitiminde Verimlilik ve Motivasyon” ulusal sempozyumunda, Türkiye’nin önde gelen üniversite ve kurumlarında görev yapan öğretim üyeleri bir araya geldi. Sempozyuma katılan 30’un üzerinde öğretim üyesi, imamlara ve din öğretmenlerine bilgi birikimlerini aktardı. Sempozyumda konuşan öğretim üyeleri Türkiye’nin İslam ülkeleri ve diğer dünya ülkelerine tecrübelerini en iyi şekilde anlatan ülke olduğunu söylediler.

“Din Eğitiminde Verimlilik ve Motivasyon” ulusal sempozyumu Balıkesir’de yapıldı. 
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Balıkesir İl Müftülüğü, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi ve Balıkesir İlim Yayma Cemiyeti işbirliğinde düzenlenen ve iki gün süren “Din Eğitiminde Verimlilik ve Motivasyon” ulusal sempozyumuna Diyanet İşleri Başkanlığından ve çeşitli üniversitelerden öğretim üyeleri konuşmacı olarak katıldı. 
Öğretmenevinde düzenlenen sempozyumun açılışında konuşan Balıkesir Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muammer Erbaş, öğretim üyeliğine başladığı dönemde Türkiye’de sadece 10 tane İlahiyat Fakültesi olduğunu, bunların da kapatılarak sayılarının üçe indirilmek istendiğini söyledi. İlahiyat fakültelerinde görevli öğretim üyelerinin kendilerin yeni iş olanakları aramaya başladığını belirten Erbaş, günümüzde ise ilahiyat fakülteleri ile İmam Hatip Liseleri’nin öneminin arttığını söyledi.

“DİNİ EĞİTİMDE KALİTE ARTTIRILMALI”

İlahiyat fakültesi sayısının 90’ını aştığını ifade eden Erbaş “Bugün elhamdülillah İlahiyat sayımız 90’ları aştı. Ben İlahiyat Fakültesi’nde göreve başladığımda 9 Eylül İlahiyat Fakültesi 1966 yılında kurulmuş, 250 civarı talebesi vardı. Şuanda 3500’ü aşkın talebesi var. İzmir’de sadece merkezde 1-2 İmam Hatip Lisesi vardı. Onlar da kapanmasın diye hocalarımız köy köy mahalle mahalle öğrenci arıyordu, şu anda elhamdülillah her semtimizde İmam Hatip Liselerimiz var. Yine Kuran Kurslarımız kapanmasın diye hocalarımız köy köy talebe arıyorlardı. Cenabı Allah’a şükürler olsun ki şu anda her mahallemizde birer Kuran Kursu var. Tabi ki bunlar madalyonun ön yüzü. Bardağın dolu tarafı. Birde madalyonun arka yüzü ve boş tarafı var. İlahiyat fakülteleri açıldı ama bizim de dahil daha binamız yok, hocamız yok. İmam Hatip Liseleri açıldı ama burada ciddi kalite sorunu var. Ciddi problemler var değerli kardeşlerim. Kuran Kursları açıldı ama burada nasıl bir eğitim veriyoruz. Yani meselelerimiz, problemlerimiz var. Buraya niye toplandık. Bunları ele almak için. Burada yıllarca bu işlere emek vermek hocalarımız tek tek bunları masaya yatıracak. Tek tek çözüm önerilerini bizlere sunarak, her bir probleme ayrı bir ışık ve mum tutacak. Elbette sorunlarımız var. Ama top bizde, yılgınlık yok” diye konuştu.

“DİNİ DEĞERLER ÖZLEM İLE BEKLENİR OLDU”

Sempozyumun açılışında konuşan Balıkesir İl Müftü Yardımcısı Ramazan Topcan ise günümüzde dine olan ihtiyacın arttığını söyledi. Dini konularda eski tecrübe ve birikimlerin günümüz dünyası metotları ile bir araya gelmesi gerektiğini belirten Topcam “Günümüz dünyası dine ve dini değerlere olan ihtiyacı bir kere daha göz önüne sermiştir. Tarihte olduğu gibi bugün artık dinden kaçamazsınız. Kaçmak şöyle; artık dini değerler özlem ile beklenir olmuştur. Ancak kanaatim odur ki etkin ve verimli bir din hizmeti ve eğitimi sunulabilmesi için, kadim medeniyetin engin tecrübeleri ve birikimi ile günümüz dünyasının metot ve uygulamalarını bir araya getirmekten geçer. Eğer siz yeni metotlar uygulayacağız diyerek mazi ile irtibatınızı keser, maziyi bir tarafa geleceği bir tarafa ayırırsanız, yeniden ve sıfırdan başlama gibi bir hadise ile karşı karşıya kalırız. Oysa bizim Osmanlı ve Selçuklu’dan engin bir tecrübemiz vardır. Bunların mutlaka günümüz dünyası ile irtibatlandırıp, yeni bir uygulama dünyası ile misyonunu ve vizyonunu tanıtmalıyız” dedi.

2 gün süren seminerde 30’un üzerinde öğretim üyesi ile birlikte DİB Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden Prof. Dr. Ali Erbaş, MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nden Nazif Yılmaz ve İlim Yayma Cemiyeti Genel Merkezi’nden Dr. Hızır Tutan da konuşmalar yaptı.