Dünya Süt Günü Çocuk Köyü’nde Kutlandı

ulasim 23.05.2016

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı öncülüğünde kurulan Balıkesir Tarım Platformu tarafından Dünya Süt Günü kapsamında Çocuk Köyü'nde kutlama programı düzenlendi. Çeşitli kurum ve kuruluşların da katıldığı kutlamalar sonrası Balıkesir Büyükşehir Belediyesi 20 ilçeden 310 çocuğu Çocuk Köyü'nde misafir etti.

Büyükşehir Belediyesi'nce Dünya Süt Günü nedeniyle Çocuk Köyü'nde düzenlenen kutlamalara Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İsmail Çoban, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Ahmet Mekin Tüzün ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile süt üreticileri katıldı. Kutlamalara ayrıca 20 ilçeden 310 çocuk Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin davetlisi olarak Çocuk Köyü'ne getirilerek misafir edildi.

Törenlerde etkinliğe verdiği desteklerden ötürü Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'a teşekkür eden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, 310 çocuğun Çocuk Köyü etkinliklerinden ücretsiz olarak faydalandığını söyledi. Etkinliğe Balıkesir'de kurulu bulunan ve süt sanayisinde etkin olan firmaların da katıldığını belirten Erdurmuş, sütün insan sağlığı için önemine vurgu yaptı.

BALIKESİR'DE GÜNLÜK 1 MİLYON TON SÜT ÜRETİLİYOR

Dünya Süt Günü'nün, süt hakkında toplumu bilinçlendirerek, tüketiminin artırılması için kutlandığını söyleyen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İsmail Çoban, "Birleşmiş Milletler Uluslararası Sütçülük Federasyonu'nun 1956 yılında üye ülkelerde kutlanması kararı aldığı Dünya Süt Günü, 1991 yılında ülkemizde de kutlanmaya başlandı. Her yıl 21 Mayıs Dünya Süt Günü içinde bulunduğu 21-28 Mayıs tarihleri arasını kapsayan haftası da Süt Haftası olarak kutlanıyor. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığımızın da içinde yer aldığı, tarım ve hayvancılıkla ilgili yerel kuruluşların bir araya gelmesi ile oluşturulan Balıkesir Tarım Platformu, Dünya Süt Günü vesilesi ile il çapında birçok etkinlik ve faaliyet düzenleyecektir" dedi.

Türkiye'de günlük 19 milyon süt üretimi yapıldığını ifade eden Çoban sözlerini şöyle sürdürdü:

"Balıkesir'de ise günlük 1 milyon ton çiğ süt üretimi gerçekleşmekte. Konya ve İzmir'in arkasından Balıkesir süt üretiminde 3. sırada yer alıyor. Balıkesir tarımsal ve hayvansal üretimi nedeniyle Türkiye'yi doyuran il olarak biliniyor. Sütün faydaları anlatmak ile bitmez. Sağlık için ve özellikle çocuklarımızın gelişimi için fevkalade önemli."

Konuşmaların ardından Pamukçu Bengi Ekibi tarafından halkoyunları gösterisi sunulurken, etkinliğe katılan kurum ve kuruluşlar tarafından açılan stantlar gezildi. Stantlarda davetlilere ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin misafiri olan çocuklara hammaddesi süt olan süt, ayran gibi gıdalar ve tanıtıcı broşürler dağıtıldı. Çocuklar misafir edildikleri Çocuk Köyü'nde gönüllerince eğlendiler.