Gönen’de Toplu Taşıma Sevinci

ulasim 13.05.2016

Balıkesir’in Gönen ilçesinde Büyükşehir Belediyesi toplu taşımada yeni döneme geçildi. Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçe merkezinde engelli uyumlu, klimalı, kameralı 32 yeni, Gönen-Sarıköy güzergahında 4 yeni ve Gönen’den ilçelere çalışan 29 toplu taşıma aracının Elektronik Ücret Toplama Sistemi’ne geçişinin açılışı yapıldı. Açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Amacımız bu sistemi taşımacı esnaf ile birlikte Balıkesir geneline yayarak vatandaşlarımıza kaliteli, konforlu, güvenli ulaşım hizmeti sunmak” dedi.

Başkan Uğur, Balıkesir ve ilçelerinde günlük 200 bin yolcuya hizmet vermeyi hedeflediklerini kaydetti.

TOPLU TAŞIMAYA 50 MİLYONLUK YATIRIM

Gönen Belediyesi önündeki törene Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Gönen Kaymakamı Hüseyin Parlak, Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Taylan Engin ve İsmail Çur, Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Daire Başkanı Av. İrem Kaan, Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanı Ahmet Şahan, Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Metin Ermiş, Gönen Esnaf Odaları ile Belediye Meclis Üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a Gönen’e göstermiş olduğu ilgi ve desteklerinden dolayı ilçe halkı adına teşekkür etti. Burada konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir’de toplu taşımaya 50 milyon liranın üzerinde yatırım yapıldığını kaydetti. Başkan Uğur, “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak diğer İlçelerimizde olduğu gibi Gönen ilçemizde de hizmetlerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Gönen ilçemizde Balıkesir Toplu Taşıma A.Ş. (BTT) tarafından güvenilir, kullanımı kolay, çağdaş bir Elektronik Ücret Toplama Sistemi faaliyete geçildi. Sistem ile birlikte ilçe ayrımı gözetmeksizin Balıkesir’in tamamında toplu taşıma araçlarında tek bir kart ile para kullanımına son verilmesi hedeflenmektedir. Balıkesir genelinde uzman bir ekip ile hazırladığımız toplu ulaşım ana planı kapsamında, çağın şartlarına uygun, klimalı, alçak tabanlı, Engelli uyumlu yeni toplu taşıma araçları ile vatandaşların güvenli, dakik, konforlu ulaşım ihtiyacı karşılanmıştır. Amacımız bu sistemi taşımacı esnaf ile birlikte Balıkesir geneline yayarak vatandaşlarımıza kaliteli, konforlu, güvenli ulaşım hizmeti sunmaktır. Balıkesir'de Toplu Ulaşıma yapılan yatırım 50 milyon TL’yi geçmiş, Balıkesirli hemşerilerimize kaliteli ve güvenli taşıma hizmeti sunmak üzere bu yatırımlara da hep beraber devam etmekteyiz.” dedi.

TOPLU TAŞIMA TEK ÇATI ALTINDA..
GÜNLÜK 200 BİN YOLCU HEDEFLENİYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Büyükşehir Belediyesi olarak Balıkesir’de bir ilki başardıklarını söyledi. Başkan Uğur, “BTT A.Ş. ile bir yıllık zaman dilimi içerisinde, 500'e yakın taşımacı esnaf ile anlaşarak, D4 gibi bakanlık belgeli taşıyıcılar ve diğer taşımacıları çatısı altına alıp toplu taşıma sistemi kuran ilk Büyükşehir Belediyesiyiz. Bu doğrultuda Karesi, Altıeylül, Ayvalık (Altınova, Sarımsaklı), Burhaniye, Bandırma, Manyas, Dursunbey, Sındırgı (Sındırgı - Balıkesir arasında), Bigadiç (Bigadiç - Balıkesir arasında) ilçelerinde 500 toplu taşıma aracı elektronik ücret toplama sistemi içerisinde hizmet vermektedir. Belediye şirketimiz BTT A.Ş, 1 yıl gibi kısa sürede 10 milyon kişi taşımış, her gün 110.000 yolcuya hizmet vermektedir. Gönen gibi diğer ilçelerde de sisteme katılan taşımacılar ile birlikte yıl sonuna kadar günlük 200.000 yolcuya hizmet vermeyi hedefliyoruz. Karesi, Altıeylül ilçelerinde çalışan taksi dolmuş esnafı ile de protokol imzalanmış olup bu taşıtların yerine bir ay içerisinde daha konforlu taşıtlar yine elektronik ücret toplama sistemi dahilinde çalışacak. Ayrıca Edremit, Erdek, Gönen ilçelerinde bir ay içerisinde Elektronik Ücret Toplama Sistemi yaygınlaştırılarak yeni toplu taşıma araçları da hizmete sunulacaktır” dedi.

ULAŞIMDA AKILLI KART DÖNEMİ

Başkan Uğur, Balıkesir’de artık akıllı kart döneminin başladığını, karada ve denizde bu kartların geçerli olacağını bildirdi. Başkan Uğur şunları söyledi;
“Bu sistemde tüm ilçelerde İhtiyaç duyulan noktalarda Kiosklar (Akıllı Balkart satış ve dolum cihazları) ve akıllı kart satış ofisleri ile hizmet verilmektedir. Deniz ulaşımında BTT A.Ş. tarafından Erdek-Avşa Adası-Marmara Adası arasında 30 kişilik güvenilir, hızlı, konforlu deniz taşıtı ile düzenli seferler yapılmaktadır. Seferler yaz sezonunda sıklaştırılacaktır. Gönen’de 14 Taksi-Dolmuş ve 18 minibüs esnafının birleşmesi sağlanarak tek çatı altında havuz sisteminde çalışmaları sağlanmıştır. Engelli uyumlu, kameralı, klimalı 32 yeni toplu taşıma aracını Gönenlilerin hizmetine sunmanın gururunu yaşıyoruz. Ayrıca daha önce Sarıköy-Gönen Merkez güzergahında çalışan esnafımız ile birlikte 4 yeni otobüs de Gönenli vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur. Yine Gönen’de Edremit ve Bandırma istikametine çalışan 29 otobüs Elektronik Ücret Toplama Sistemine dahil edilerek. Akıllı Balkart ile ulaşım yapılabilir duruma getirilmiştir. Gönen’de esnafımız ile birlikte yapmış olduğumuz Toplu Ulaşım yatırımımız 3,5 milyon liraya ulaşmıştır. Yeni duraklar, yol çalışmaları, geometrik düzenlemeler, çizgi ve işaretlere yapılacak yatırımlar ile Gönen'de sadece toplu taşıma amaçlı yatırım 10 milyon TL'yi bulacak.

TEK MERKEZDEN YÖNETİLECEK

Başkan Uğur, yeni projeler ile toplu taşıma araçlarının takip edileceği bir izleme merkezinin kurulmakta olduğunu kaydeden Başkan Uğur, “Yeni projelerimiz ile toplu taşıma araçlarının tek merkezden yönetilebildiği, araç içi kameralar ile izlenebildiği, takip edilebildiği bir izleme merkezi kurulmaktadır. Toplu taşıma araçlarında bulunan ekranlar ile sizlere belediye hizmetlerimizi daha etkin bir şekilde duyururken gençlerimize ve çocuklarımıza da eğitici ve bilgilendirici yayınlar yapma imkanımız olacak. Ayrıca altyapı hazırlıkları tamamlanan akıllı durak sistemi ve otobüsüm nerede uygulamaları ile cep telefonunuzdan otobüsün nerede olduğunu, ne kadar zamanda gelebileceğini takip edip görebileceksiniz. Tüm bu hizmetleri daha büyük ve daha gelişmiş bir Balıkesir'de hep beraber mutlu ve huzurlu yaşamak için canla başla çalışarak gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Gönen'i de bu büyük ailenin bir parçası haline getiren toplu taşıma sisteminin hayata geçmesinde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma, esnafımıza ve Gönen Belediyemize huzurlarınızda teşekkür ediyor, kazasız belasız ve de bereketli günler diliyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kurban kesilip dua edildi. Yeni araçlar hep birlikte kesilen kurdelenin ardından hizmete başlatıldı. Başkan Uğur, yeni araçlardan birinin içini incelerken basın mensuplarının ısrarı üzerine beraberindeki protokol üyeleri olduğu halde ilçe merkezinde şehir turu yaptı. Vatandaşlar da yeni araçları ve sistemi beğendiklerini ifade ettiler.

GÖNEN ÇAYI TEMİZ AKACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Büyükşehir Belediyesi olarak ilçede yapılacak Arıtma Tesisinin ihalesinin yakın bir zamanda yapılacağını açıkladı. Uğur, Arıtma Tesisi ile beraber şimdiye kadar yoğun bir kirliliğin yaşandığı Gönen Çayı’nın temiz akacağını, aynı şekilde Kent Estetiği Dairesi’nin de önemli çalışmalar yaptığını söyledi. Törenin sonunda Başkan Uğur’a KARSAN firması tarafından plaket takdim edildi.