İvrindi İçme Suyu İletim Hatları ve Depo İnşaatları Temel Atma Töreni Yapıldı

ulasim 30.09.2016

Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) tarafından İvrindi ilçesine yapılacak olan İçme Suyu İletim Hatları ve Depo inşaatları temelleri Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un katıldığı tören ile atıldı. Başkan Uğur’un İvrindi programı ilçe belediyesini ziyaret ile başladı. İvrindi Belediye Başkanı Recai Baytar’ı makamında ziyaret eden Başkan Uğur, belediye çalışmaları hakkında bilgiler aldı. Başkan Uğur daha sonra temel atma törenine katıldı.

Temeli atılan projeyle Güngörmez Mevkiisine yapılacak olan 400 m3 depo ile Akçalören, Kömürcü mahalleleri, İvrindi merkeze yapılacak olan depo ve 11 km iletim hattı döşenecek. Yatırımlarımız ile ilçemiz kesintisiz ve sağlıklı su hizmetine kavuşacak. İvrindi İçme Suyu İletim Hatları ve Depo projesi 5 milyon 378 bin liraya mal olacak.

BASKİ’DEN 300 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törenin açılış konuşmasını BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram yaptı. BASKİ’nin çalışmaları hakkında bilgiler veren Bayram, “2016 yılından itibaren, 2015 yılında hazırlanan projelerin temel atma törenlerini tamamlıyor ve hızla da hizmete alma törenlerini yapıyoruz. Evvelsi gün Bigadiç’te bir temel atma töreni yaptık. Dün de yine Balıkesir’de büyük bir yatırımın temelini attık. Bugün de İvrindi’de beraberiz. Susuzluğun giderilmesi, su kalitesinin arttırılması ve bu suların sağlıklı bir şekilde vatandaşlarımıza iletilmesi, iletilen suyun yine sağlıklı bir şekilde arıtılarak deşarz edilmesi BASKİ’nin görevi. Biz yaptığımız yatırımların ve özellikle biten ve devam eden işlerimizle birlikte şu anda 300 milyon gibi bir maliyetle karşı karşıyayız ama inşallah bunların altından kalkacağız. Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Edip Uğur’un sayesinde Ankara’da açılmayan kapı yok. Sizlerin de desteği ile bunları halletmiş olacağız” diye konuştu.

BAYTAR: “İVRİNDİ TEMİZ SUYA KAVUŞACAK”

Bayram’ın ardından kürsüye çıkan İvrindi Belediye Başkanı Recai Baytar, ilçeye üç bölgeden su geldiğini belirtti. Gelen suların hepsinin karıştığını ifade eden Baytar, BASKİ’nin yatırımı ile ilçenin temiz suya kavuşacağını söyleyerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sayın Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Edip Uğur’a su sorununu ilettiğimizde BASKİ Genel Müdürümüz Mustafa Bey’e talimat vererek, İvrindimizin bu sorununun çözülmesini istedi. Genel Müdürümüz ile birlikte Güngörmez mevkine gittik ve burada suyun yerini araştırarak ihale ve projesi hazırlandı. Bu vesile ile Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve BASKİ genel müdürümüze teşekkür ederek, emeği geçen herkesin su gibi aziz olmalarını temenni ediyorum”.

Baytar daha sonra 2.5 yıldır yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

YARIM ASIRLIK SORUNLAR ÇÖZÜMLENİYOR

Temel atme töreninde son olarak katılımcılara hitap eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ise Balıkesir ve ilçelerinin kimisi 40-50 yıldır çözümlenemeyen sorunlarını Büyükşehir olarak çözüme kavuşturduklarını ifade etti. Balıkesir- Edremit bölünmüş yolu ile İvrindi’nin Balıkesir’in bir mahallesi gibi olduğunu söyleyen Uğur, “Çünkü Balıkesir’e yaklaştı. İvrindililer 15-20 dakikada Balıkesir’de oluyor. İvrindililer, devletten çok büyük yatırımlar aldı. Ardıçtepe Barajı, İvrindilerin 40-50 yıllık rüyasıydı. Sırayla yapılmayan arıtma tesislerini, su şebekerlerini, su tesislerini yapıyoruz. Son 3-4 ay içinde Gönen’in arıtma tesisi ve kanalizasyonunun temelini attık. Gönen ki büyük bir ilçemiz Gönen Çay’ı kirleniyordu. Edremit Narlı ve Altınoluk’taki arıtma tesislerinin temellerini attık. Geldik Bigadiç’te bir gün önce arıtma tesisi temeli attık. Bugün İvrindi’de içme suyu şebekesi temelini atıyoruz. Ayvalık’ta 40-50 yıldır su yoktu. Yazın Ayvalık’a tatile gelenler susuz kalıyordu. Bu yıl Ramazan ve Kurban bayramları tatilinde büyük yoğunluk oldu. Altınoluk’tan Altınova’ya kadar olan sahilde nüfusumuz 1.5 milyonu aşıyor. Bakın Ayvalık’ta bu yaz sular kesilmedi. Altınova’dan Ayvalık’a sular getirdik. 10 bin tonluk su deposu yaptık. Şimdi Cunda Adası’na kanal açıp köprü yapıyoruz. Susurluk ve Kepsut’u bağlayan Buzağılık köprüsünü yaptık” şeklinde konuştu.

BAŞKAN UĞUR: “BÜYÜKŞEHİR OLARAK ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPIYORUZ”

İvrindi’ye yapılan ve yapılması planlanan yatırımlar hakkında bilgiler veren Başkan Uğur, “İvrindi’ye 2 adet köprü yapacağız. Yapılacak köprülerin projeleri çizildi, ihaleleri yapıldı. Bugün yarın inşaatına başlayacağız. Yaptığımız işi sağlam yapmak istiyoruz. Uyduruk değil. Geçen yıl 550 kilometre stabilize yol yapmıştık. Bu yılda 550 kilometredeyiz. Geçen sene bizim İvrindi’ye yaptığımız yol 200 kilometreye yakın. Bu yılda aynı şekilde. Kent Estetiği Dairemiz, Gökçeyazı’daki refüjde olduğu gibi Büyükşehir tarafından yapılmış. Değirmenbaşı, Güveli mahalleleri park yapımı. Gökçeyazı İlkokul bahçesi düzenlemesi, semt spor sahaları, oyun grupları gibi işler. Gökçeyazı Mahallesi park yapımı. İvrindi mahallesi semt pazarı gibi yaptığımız işler var. Büyükşehir olarak üzerimize ne düşüyorsa yapmaya devam ediyoruz. Yeni kurulduk, 2.5 yılı yarın dolduruyoruz. Önümüzde daha 2.5 yıl daha var. Ama büyük projelerimiz var, hepsi devam ediyor. Bugün 5 milyon 278 bin liralık bir proje. 300 günde tamamlanacak. Bu 300 günü aşağı çekeceğiz” dedi.

UĞUR: “TÜRK MİLLETİ DARBE OLDU DEVLETİNE SAHİP ÇIKTI”

15 Temmuz hain darbe girişimine değinen ve yaşanan süreci anlatan Başkan Uğur sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemiz 15 Temmuz darbe girişimi ile karşı karşıya kaldı. Darbe girişimi, kalkışma Cuma günü oldu ama bütün bankalar Pazartesi günü işlem yapmaya devam etti. Olağanüstü hal ilan edildi. Bir sokağa çıkma yasağı yok. Eski darbeleri hatırlayanlar bilir. Olağanüstü hal ilan edildiğinde sokağa çıkma yasağı olurdu. Seyahat yasağı, sokağa çıkma yasağı ve bankalardan paranızı çekmeyin vs. Ama darbe oldu bankacılık sistemi çalışıyor. Tabi Türk milleti büyük bir millet. Darbe oldu devletine sahip çıktı. Herkes Yunanistan’da kriz olduğunda bankalara koşarken, devlet 300 Avro’dan başka çekemezsin dedi. Ama bizde ne oldu millet dövizini bozdurdu bankaya yatırdı. Bankalara bir haftada yatan miktar 2.5 milyar dolar. Yani milletimizde darbecilere karşı, karşı darbe yaptı. Hayır bildiğinizde şer, şer bildiğinizde hayır vardır. Aynen öyle oldu. Bu darbe Türkiye’nin hayrına oldu. Paralel yapının, silahlı terör örgütü dediğimiz yüzü ortaya çıktı. Bu paralel yapı tamamen silahlı bir örgüt olduğunu gösterdi. Bu paralel yapıyı da onyıllarca milletimizi kandıran ve milletimizin imkanlarını toplayan paralel yapı böylece darbe girişimi ile de sonlandırılmış oldu. Olağanüstü halda sadece darbecilere karşı konulmuş oldu. Olağanüstü halde bu paralel yapının, FETÖ- PDY örgütünün temizlenmesi, bunlardan hesap sorulması ve görevden alınması için konulmuş bir durum. İnşallah Türkiye bu badireden de Allah’ın izni ile çıkacak”.

BAŞKAN UĞUR: “TÜRK İNSANININ GÖZÜ KARA”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın Birleşmiş Milletler toplantısında yaptığı konuşmadan örnekler veren Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Cumhurbaşkanımız ne diyor? ‘Darbe girişimi sonrası Avrupa devlet başkanlarının hiçbir tanesi gelmedi’. Bize geçmiş olsun diyen, bir ihtiyacınız var mı diye sonra Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan vs. Telefon açanlar oldu. Bir kaç bakan geldi ama hepsi sus pus. Onlarda Türkiye’de güçlü bir iktidar olsun, milli bir iktidar olsun istemiyor. İstiyorlar ki Türkiye önemli bir yerde, coğrafi olarak stratejik bir yerde, ama bizim yönetimimizden bizim oyumuz olan idareciler tarafından yönetilmiyor. Türkiye 2002 yılından itibaren milli ve yerli, tamamen siyaset anlayışı ile yönetiliyor. Bu siyaset anlayışının lideri diyor ki ‘Dünya 5’ten büyüktür’. En son Birleşmiş Milletler toplantısında yapmış olduğu toplantıda da dünyaya meydan okudu. Dedi ki ‘Siz ikiyüzlüsünüz, siz çifte standart uyguluyorsunuz, siz yalan söylüyorsunuz’. Bizi Avrupa Birliğine tam olarak kabul etmiyorlar, bize serbest dolaşım hakkını vermiyorlar. Neden vermiyor? Kasıtlı. Bize dediler ki kriterleri tutturmanız lazım. Türkiye’nin gayrisafi milli hasılasının oranı yüzde 34. Almanya’nın bile ülkelerin ortalaması 90. Master kriteri yüzde 60. Siz master kriterini yüzde 50 geçmişsiniz, biz yüzde 60’ın altındayız. Neden kabul etmiyorlar? Çünkü Türkiye’den korkuyorlar. Türk insanı müteşebbis. Türk insanının gözü kara. Türk insanı tünelin ucunda ışığı gördüğünde yatırım yapar. Hemen ‘Allah’ın izni ile ben bu işi yaparım’ der.  Harçlanır, borçlanır, elini taşın altına sokar işe girer. Az ile kanaat eder, tevekkül eder. Türk insanı böyle. 40-50 yıl önce Almanya’ya gittik, Almanları çalıştırır hale geldik. Binlerce Türk müteşebbisin yanında Almanlar çalışıyor” diye konuştu.

Konuşması ardından iletim hattı ve su depolarını yapacak olan müteahhiti sahneye çağıran Başkan Uğur, 300 gün sürede bitirilmesi gereken işin daha önce bitirilmesi için pazarlık etti. Uğur, müteahhitin işi 19 Mayıs’ta bitirmesini istedi, mütahhitte bitirmeye söz verdi. Daha sonra Başkan Uğur ve katılımcılar temel atma alanına geçti. Burada duaların okunması ve kurban kesimi ardından ilk su hattı borusu döşendi.

Törene Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un yanısıra İvrindi Kaymakamı Mahmut Beyazlı, İvrindi Belediye Başkanı Recai Baytar, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri, İvrindi mahalle muhtarları, çeşitli kamu kurum ve kuruluşun yöneticileri ile vatandaşlar katıldı.