İvrindi Kınık-Karaçepiş ve Gönen Saraçlar Göletlerine Sazan Bırakıldı

ulasim 10.07.2015

Bakanlığımız tarafından yürütülmekte olan 2015 yılı Balıklandırma Programı kapsamında Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü – Kepez Ünitesinden temin edilen 45.000 adet sazan balığı yavrusu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin ortak çalışmasıyla Bilecik'ten getirilerek göletlere salındı.

Rezervuarlara, adaptasyonunun kolay olması, büyük sıcaklık değişimlerine, besin ve oksijen yetersizliğine direncinin kuvvetli olması, etinin lezzetli ve balıkçılarca makbul bir tür olması sebebiyle sazan (Cyprinus carpio) balığı bırakıldı. Böylece doğal stoğun desteklenmesi, sportif balıkçılığın geliştirilmesi ve atıl durumda olan su kaynaklarının üretime kazandırılması ve protein açığının kapatılmasında öneme haiz olan aqua-kültürün desteklenmesi hedeflendi.

Balıklandırma çalışmaları, her yıl düzenli olarak yapılmakta olup, bu sene ilimize tahsis edilen ortalama 1-3 gram ağırlıkta olan sazan balığı yavruları İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Su Ürünleri Mühendisi Sabri Erol, Büyükşehir Belediye Başkanlığından Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi Ahmet Taner ve Kınık Muhtarı Nevzat Aşık, Karaçepiş Muhtarı Mesut Akbaba ve Saraçlar Muhtarı Ali Resmi Öztürk nezaretinde, İvrindi İlçesi Kınık Mahallesinde bulunan Kınık Göletine 18.000 adet, yine İvrindi İlçesi Karaçepiş Mahallesinde bulunan Karaçepiş Göletine 18.000 adet ve Gönen İlçesi Saraçlar Mahallesinde bulunan Saraçlar Göletine 9.000 adet olmak üzere toplam 45.000 adet bırakıldı.

Yapılan çalışmaların başarıya ulaşması ve rezervuarda stoğun gelişebilmesi için balıkçılarımıza ve köylülerimize önemli görev düşmektedir. Bırakılan yavrular korunmalı ve en az 1 kez üremelerine imkan tanınmalıdır. Zaman ve boy yasaklarına uyulmalıdır. Balıkları sadece yasak dönemde değil, avlanmanın serbest olarak yapıldığı dönemde de korumak ve bilinçli olarak avlamak gereklidir.