Kırsal Mahallelerdeki Yol Açma Çalışmaları Aralıksız Devam Ediyor

ulasim 04.01.2015

Özellikle TIR ve kamyonlar ile diğer araçların kayması, ters yönde ilerlemeleri neticesinde oluşan trafikteki tıkanıklık Balıkesir-İzmir Karayolunun iki gün süreyle ulaşıma kapanmasına sebep oldu. Yoğun tipi ve kar yağışının etkili olduğu bölgede Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tüm imkanlarını seferber etti.

Kızılay ve AFAD ekipleriyle birlikte yürütülen çalışmalarda yollarda mahsur kalan 30 bin civarında vatandaşa kumanya ve benzeri yardım paketleri ulaştırıldı. Bu arada, karla kapanan yollardaki tuzlama çalışmaları da aralıksız sürdürüldü. Altıeylül ve Karesi Belediyelerinin ekipleri de bu çalışmalara aynı şekilde ortak katkı sağladı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un talimatıyla harekete geçen Büyükşehir Belediyesi ile Altıeylül ve Karesi Belediyelerinin ekip ve ekipmanları kapanan yolların açılması ve mahsur kalan vatandaşlara yardım ulaştırılması için tam bir teyakkuz haline geçirilerek bütün imkanlar seferber edildi.

Ani bastıran kar ve tipinin etkisiyle sürücü hatalarının yol açtığı karayollarındaki sıkıntı Türkiye gündeminde de öne çıktı. Birçok medya kuruluşu ve televizyon kanalı canlı yayınlarında bağlandıkları Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’dan yaşanan sıkıntı ve müdahale çalışmaları ile mahsur kalan vatandaşlara yardım ulaştırılması hususlarında doğrudan bilgiler aldı.

Başkan Uğur, özellikle yılbaşı tatili nedeniyle yoğunluğun normalinden birkaç kat daha arttığı Balıkesir karayollarında özellikle il sınırına yakın mevkilerde kar yüzünden kapanan yollardaki büyük araçların bir şekilde yolu kapatması nedeniyle oluşan kilometrelerce araç kuyruklarında kurtarma ekiplerinin de sorun yaşanan yerlere ulaşmakta ciddi sıkıntılar yaşadığını hatırlattı.

Nihayet, araç kuyruklarını çözmek için orta refüjlerin yıkılıp araçlara geriye dönüş imkanı verilmesiyle biriken yoğunluğun azaltılarak yolun hafifletilmesine çalışıldı. Araçlara Balıkesir’e dönmeleri çağrısında bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, İzmir’e gidecekleri körfez yolundaki Havran-Burhaniye ve Ayvalık üzerine yönlendirdi.

Nihayet çalışmalar sonuç verdi ve Balıkesir – İzmir Karayolu 2 günlük sıkıntının ardından tamamen ulaşıma açıldı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipler Balıkesir il sınırındaki çalışmalarını tamamladıktan sonra Manisa il sınırındaki çalışmalara da destek verdi. Yardımların ulaştırıldığı binlerce vatandaş Kızılay’a ve Büyükşehir Belediyesi ile görev alan diğer ekiplere teşekkür ettiler.

Köy Yolları Temizleniyor

Kuzey Ege ve Güney Marmara’nın ortasında Türkiye’nin en önemli ve yoğun bölgesinde yer alan Balıkesir’de (İstanbul-Bursa-Balıkesir-Manisa-İzmir, İstanbul-Bandırma-Susurluk-Balıkesir, Balıkesir-Edremit-Çanakkale, Balıkesir-Ayvalık-İzmir (Dikili), Balıkesir Savaştepe – İzmir (Aliağa) ve Balıkesir-Savaştepe-Soma, Balıkesir-Kepsut-Dursunbey-Kütahya), ana arterlerin haricinde çok sayıdaki kırsal mahallede (köyler) kar ve tipi yüzünden mağduriyetler yaşandı. Yüzlerce köy yolu ulaşıma kapandı.

İlk günden itibaren alarma geçirilen Büyükşehir belediyesi ekipleri kapanan yolları açmak için yoğun bir çalışma başlattı. Bu arada, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur gerek ana arterlerde gerekse köy yollarına giderek yerinde incelemelerde bulundu, çalışmaları denetledi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin ekipleri tarafından ilk günden itibaren aralıksız olarak yürütülen çalışmalar sonucunda bugüne kadar 448 köy yolunun ulaşıma tamamen açıldığı, 101 köy yolunda ise çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Bu arada, çalışmaların sürdüğü bu 101 köy yolunda ekiplerin açtığı yolların kar yağışı nedeniyle kısa sürede tekrar kapandığı ancak çalışmaların hiç durmadan devam ettiği kaydedildi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Yol Yapım Bakım Onarım Şube Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, karla mücadele çalışmaları kapsamında; Merkez şantiye (Altıeylül, Karesi, Savaştepe, Susurluk, Bigadiç, Kepsut ilçeleri) ile Dursunbey, İvrindi (Balya), Burhaniye (Havran, Gömeç, Ayvalık, Edremit), Edincik (Bandırma, Erdek, Marmara Adası), Sındırgı ve Gönen (Manyas) olmak üzere toplam 20 ilçedeki şantiyelere bağlı 49 ayrı ekip çalışırken, 3 dozer, 33 greyder, 47 kepçe, 2 kar küreme, 2 tuzlama aracı görev yaptı.

Karla mücadele çalışmaları sırasında ilginç görüntüler yaşandı. Yer yer 2 metreyi aşan karla kaplı bölgelerde yıkılmış olan elektrik direkleri, güç koşullar altında yürütülen çalışmalar sırasında iş makinelerinin zorlanması çetin geçen mücadeleyi gözler önüne serdi.

Bu arada, yolların kapalı olması nedeniyle kırsal mahallelerde mahsur kalan vatandaşlardan hastalık, doğum vb. acil kurtarılması gereken vatandaşlara da Büyükşehir ekiplerinin özverili çalışmalarıyla en kısa sürede ulaşılarak mağduriyetlerin giderilmesine de devam edildiği belirtildi. Yapılan çalışmalar Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve diğer belediyelerin sosyal medya hesaplarından da duyurularak tüm kamuoyu ile paylaşılıyor.

Öte yandan, meteoroloji 5 Ocak 2015 Pazartesi itibariyle yine Batı bölgesi ve ülke genelinde kar yağışı ile birlikte aşırı soğuk ve buzlanmalara karşı uyardı. Yeni olumsuz hava dalgasının oluşturacağı olumsuzlukların minimum seviyeye çekilmesi için tedbir alınması istendi.