Mahalle Ligi Futbol Turnuvasına Büyük İlgi

ulasim 12.10.2015
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin gençleri kötü alışkanlardan uzak tutmak, sporun yaşam tarzı haline gelmesini sağlamak ve sporu tabana yaymak amacıyla ‘İmkân Bizden Oynamak Sizden’ sloganıyla bu yıl ikincisini düzenleyeceği ‘Mahalle Ligi Futbol Turnuvası’ öncesinde futbol camiasının önemli isimlerini gençlerle ve sporseverlerle buluşturdu.  TRT Spor Spikeri Cüneyt Ersan’ın yönettiği panele; Türk futbolunun önemli teknik adamlarından Yılmaz Vural, Fenerbahçe’nin efsane futbolcusu Ogün Altıparmak, Balıkesirli milli futbolcu İlhan Eker, milli futbolcular Uğur Boral, Orhan Şam, Merkez Hakem Kurulu Eski Başkanı Mustafa Çulcu ve Ortopedist Dr. Feyyaz Çiftçi konuşmacı olarak katıldı. Panel öncesinde Amatör Spor Haftası kapsamında amatör spora yaptığı katkılardan dolayı Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a plaket takdim edildi.  Gençlerin ve sporseverlerin yoğun ilgi gösterdiği panelin açılış konuşmasını yapan TRT Spikeri Cüneyt Ersan, 20 ilçeden bin 130 mahalle ve 10 bin üzerinde sporcunun katıldığı turnuvanın Türkiye’de bir benzerinin olmadığına dikkat çekerken, desteklerinden dolayı Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a teşekkür etti. 

Balıkesir Birincisi Takım Avrupa’da Maça Gidecek

Mahalle Ligi Futbol Turnuvası öncesinde gençlerin ve sporseverlere vizyon katacak panele katıldıkları için konuşmacılara teşekkür eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur,  Mahalle Ligi Futbol Turnuvası sayesinde bir çok gencin sosyal ve sportif becerilerini ortaya koyacağını ve kişisel gelişimlerine pozitif katkı sunacağını belirtti. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin birçok branşta yetiştirdiği sporcularla Türk sporuna katkı sunduğunu kaydeden Başkan Uğur, “Türk Sporunun gelişmesine hizmet ediyoruz. Yaz Spor Okullarımız faaliyetlerine devam ediyor. Bunun yanında Amatör Spor Kulüplerimize destek oluyoruz. Geçtiğimiz yılki Mahalle Ligi Futbol Turnuvamızda merkeze bağlı 40 mahallemizde2 bin çocuk ve gencimize spor yapma imkânı sağlamıştık. Bu yıl ise tüm Büyükşehir Coğrafyasına hitap edecek şekilde, 20 ilçede ve bin 130 mahalle 10 bin çocuk ve gencimize yaklaşık 5 ay süresince spor yapma imkânı sunacağız. Bu sayede Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak çocuklarımızı ve gençlerimizi zararlı alışkanlardan uzak tutacak olan, sporu yaşam tarzı haline getirecek ve sporu toplumumuzun tabanına yayacak olan projelerimizi daha da genişletmiş olduk. İnşallah bundan sonra da bu tür projelerle gençlerimizin her zaman yanında olmaya devam edeceğiz.  Sizlerden şunu özellikle dikkate almanızı istiyorum. Bu turnuva sosyal ve sportif bir projedir. Bu nedenle turnuvanın kazananı ve kaybedeni olmayacaktır. Bu etkinliğimiz sayesinde sizler birbirinizle tanışarak, kaynaşarak yeni dostluklar edineceksiniz. Bu yüzden tüm takımlarımızın Fair-Play çerçevesinde hareket edeceğine yürekten inanıyorum” dedi.  Başkan Uğur, konuşmasının sonunda Mahalle Ligi Futbol Turnuvası’nı Balıkesir birincisi olarak tamamlayan takımı Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak Avrupa’da maça götüreceğinin müjdesini verdi. Başkan Uğur’un bu sözleri gençler tarafından sevinçle karşılandı. 

Barcelonalı Arda Futbolculara Başarı Diledi 

Baıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un konuşmasının ardından geçen yıl ilki düzenlenen Mahalle Ligi Futbol Turnuvası’na ait görüntü ve videolar gösterimi yapıldı. Günün sürprizi ise Borussia Dortmund forması giyen aslen Dursunbeyli olan İlkay Gündoğan, Fenerbahçeli Gökhan Gönül, Galatasaraylı Burak Yılmaz ve Barcelona forma giyen Arda Turan’ın görüntülü mesajları oldu. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin İmkân Bizden Oynamak Sizden Mahalle Lige Futbol Turnuvası’ndan övgüyle söz eden milli futbolcular, kendilerinin de mahalle aralarında futbol oynayarak bulundukları konuma geldiklerine dikkat çekip katkılarından dolayı Balıkesir Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti. Türk ve dünya futbolunun yıldızlarının görüntülü ve sesli mesajları genç sporcular tarafından coşkuyla karşılandı. 

Panelistlerden Turnuvaya ve Organizasyona Övgü

Mahalle Ligi Futbol Turnuvası Paneli’nin ilk konuşmacısı olan Dr. Feyyaz Çiftçi, sporcu sakatlanmalarıyla konulara dikkat çekti. Sporcu sakatlanmalarıyla ilgili önemli bilgiler sunan Dr Çiftçi’nin sözlerini tamamlarken “ Sayın katılımcılar burası Balıkesir. Burada dört büyük yok tek büyük var; O da Balıkesirspor’dur” sözleri salonda alkış aldı. Futbolun bir spor olmaktan çıktığını ve sosyolojik bir vaka haline geldiğine dikkat çeken Teknik Direktör Yılmaz Vural, “ Futbol sosyal bir olaydır. Bu kadar insan hiçbir şey bir araya getiremez. Bu olay 22 çocuğun bir topun peşinde koşması olayı değildir. Burada hemen hemen 2 bin kişiden fazla insan var. Takım sporları yapmanız sizler açısından çok büyük bir yararı var. Gelişiminizi tamamlamanızı sağlar. İnanın bana bir futbol sever olarak burada çok duygulandım. Bu turnuvanın gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne böylesi sportif ve sosyal bir harekete öncülük ettiği için teşekkür eden Fenerbahçe ve milli takımın efsane isimlerinden Ogün Altıparmak, gençlere Atatürk’ün emrettiği gibi zeki, çevik ve ahlaklı sporcular olmaları yönünde tavsiyede bulundu. 20 ilçeden 1130 mahalle ve 10 bin sporcunun yer aldığı böylesi bir organizasyona ilk defa şahit olduğunu belirten MHK Eski Başkanı Mustafa Çulcu,  organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti. Futbol kariyerlerinde milli takım forması da giyen futbolcular Uğur Boral, Orhan Şam ve İlhan Eker’de futbol turnuvasının önemine dikkat çekip, kendilerinin de ilk kez mahalle aralarında futbolla tanıştıklarını söyledi. Panelistlerin açılış konuşması sonrasında katılımcılar panelistlere sorular yönetti.