Mahalle Ligi'nde Muhteşem Final

ulasim 25.03.2016

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin “İmkân Bizden Oynamak Sizden” sloganıyla bu yıl ikincisini düzenlediği Mahalle Ligi Futbol Turnuvası sona erdi. Yıldız ve Gençler kategorisinde şampiyon olan iki takım Başkan Ahmet Edip Uğur tarafından Almanya bileti ile ödüllendirildi. Büyükşehir’in şampiyon takımları Almanya’nın Dortmund şehrinde Borussia Dortmund – Wolfsburg maçını tribünde izleyecekler.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Mahalle Ligi Halı Saha Futbol Turnuvası Karesi Spor Salonu'nda oynanan final maçıyla tamamlandı. Bu yıl 20 ilçeyi kapsayan Mahalle Ligi turnuvasına; 1.130 mahalleden 1.150 takım katıldı. Toplam 11 bin 500 öğrencinin spor yapma imkanı bulduğu dev organizasyonun final müsabakalarında ‘Yıldızlar Kategorisinde’ Marmara Adagücü'nü 5-4 yenen Edremit 75. Yıl, ‘Gençler Kategorisinde’ ise Bandırma Kemal Pireci Anadolu Lisesi'ni 4-1 yenen Susurluk Yeni Mahalle şampiyon oldu.  Turnuvada Yıldızlar ve Gençler kategorisinde şampiyon olan ekipler, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur tarafından Avrupa Seyahati ile ödüllendirildi. Buna göre, şampiyon takımlar 28 Nisan- 2 Mayıs 2016 tarihleri arasında Almanya’da, Almanya Bundesliga Ligi takımlarından Borussia Dortmund - Wolfsburg maçını tribünden izleme hakkı kazandı.

Final müsabakalarının sonunda düzenlenen ödül töreninde şampiyon takımlar büyük sevinç yaşadı. Balkonuk Center’dakiı Mahalle Ligi Ödül Törenine; Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, AK Parti Balıkesir Milletvekilleri Mahmut Poyrazlı, Ali Aydınlıoğlu, Kasım Bostan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Osman Yenidoğan, AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, Kepsut Belediye Başkanı İsmail Avcu, Susurluk Belediye Başkanı Hüseyin Hızlıoğlu, Karesi Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Hocaoğlu ve Balıkesirspor Başkanı Op. Dr. Feyyaz Çiftçi, spor camiasından isimler ile turnuvadaki takımlar katıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, 2015-2016 Sezonu Mahalle Ligi Halı Saha Futbol Turnuvası'nda şampiyon olan takımların oyuncularını tek tek kutladı. Başkan Uğur takımlara madalya ve kupaları ile çeşitli hediyeler verdi.

MAHALLE LİGİ TÜRKİYE’DE İLK..
TURNUVADA 11 BİN 500 GENÇ SPOR YAPTI

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, geçen yıl ilkini gerçekleştirdikleri Mahalle Ligi’nin bu yılki organizasyonunda 20 ilçeden 12-18 yaş arası gençlere spor yaptırdıklarını belirtti. Bu organizasyonun Türkiye’de ilk ve tek olduğunu söyleyen Başkan Uğur, turnuvada emeği geçenlere teşekkür etti. Konuşmasına terörü lanetleyip, şehitlerimize rahmet dileyerek başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, şunları söyledi;
2014-2015 sezonundaki ilk turnuvamıza 40 mahalleden 2 bine yakın gencimiz katılmıştı. Bu yılki turnuvamızı ise 20 ilçemizin tümünde, 12-18 yaş arası 11 bin 500 gencimizin katılımıyla dev bir turnuvaya, ciddi bir lige dönüştürdük.  Bir yılda katılım anlamında yaklaşık yüzde 500'lük bir artışı sağlamış olmak bizi çok mutlu etti. Bu, aynı zamanda bir sezon sonraki hedefimizi de belirleme noktasında bize yol göstermiştir. Allah nasip ederse, 2016-2017 sezonunda 3.'sünü düzenleyeceğimiz Mahalle Ligimizde, 25 bin çocuğumuza ulaşmayı, onlarla ‘Unutma Türkiye Senin En Değerli Takımındır’ ideali için birlikte olmayı hedefliyoruz. Projemizden etkilenen, bizden bu konuda brifing alan, bu işi nasıl yapıyorsunuz diyen Türkiye'nin dört bir tarafından bir çok belediyemizin ve kurumumuzun da olduğunu özellikle belirtmek istiyorum. ‘Bu kadar mütevazı bütçelerle böylesi geniş katılımlı ve profesyonel bir organizasyonu nasıl başardınız, bunu bize de anlatın, biz de şehrimizde bunun gibi bir organizasyonu gerçekleştirelim’ diyen bir çok belediye başkanımız var.  Bu tür taleplerin olması bizleri gerçekten gururlandırıyor ve daha da iyisini gerçekleştirmek için bizi motive ediyor.” 

BÜYÜKŞEHİR SOSYAL YAŞAMA DEĞER KATIYOR

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak vizyon projeler ve hizmetlerden başka kentin sosyal yaşamına da değer kattıklarını ifade eden Ahmet Edip Uğur, bu tarz sosyal projelerin şehirde insanlar arası bağları kuvvetlendirdiğini vurguladı. Başkan Uğur, sözlerini şöyle sürdürdü;
Biz biliyoruz ki, bir şehrin imarı ve inşası yerel yönetimler olarak bizlerin temel görevidir. O yüzden göreve geldiğimiz günden beri Balıkesir’i gelişmiş kentler seviyesine çıkartmak, yaşadığımız şehrin marka değerini yükseltmek için birçok proje üretiyoruz. Şehrin geleceğine değer katacak vizyon projelerimizi bir bir hayata geçiriyoruz. Çocuk Köyümüz, Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezimiz, Çay Deresi Rekreasyon projemiz, Yenilenebilir Enerji Temalı Bilim Merkezimiz, Hilal Minareli Çamlık Camimiz, Çamlık RekreasyonpProjemiz, Çay deresi ile Çamlık arasında yapmayı planladığımız Teleferik projemiz, Ayvalık Sarımsaklı Plajı düzenlememiz, Ayvalık Cunda Köprümüz, Bandırma Liman projemiz, Susurluk Buzağılık Köprümüz, Türkiye’nin en modern ve en büyük Hayvan Barınağımız, Gömeç Port projemiz, Şehrin trafiğini rahatlatacak kavşak projelerimiz, Alışveriş Sokağı projemiz gibi şehre vizyon katacak bir çok projeyi hayata geçirmek için gece gündüz çalışıyoruz. Bu projelerimizi uluslararası arenada MIPIM fuarı gibi uluslararası organizasyonlara katılarak yabancı yatırımcılara tanıtıyoruz. Ama bunları yaparken, en az bunlar kadar önemli olan bir başka alanda da faaliyet gösteriyoruz. O da bu şehirde yaşayan insanlarımıza, bu şehre aidiyet hissini pekiştirecek, devletle milleti buluşturacak, devletin imkânlarını hizmet anlamında milletimizin ayağına götürecek, Balıkesir’i bir “BüyükAile” yapacak sosyal belediyecilik faaliyetlerimizi de aynı yoğunlukta sürdürüyoruz. Merkezinde insanın olmadığı bir hizmet anlayışının başarıya ulaşması mümkün değildir. O yüzden bütün vatandaşlarımızın kendilerini ait hissetmedikleri bir şehrin gelişmiş kentler seviyesini yakalaması mümkün değildir. Bizler Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak tüm hizmetlerimizi, tüm faaliyetlerimizi tasarlarken, planlarken bunu daima akılda tutuyor, planlamalarımızı daima bu şekilde yapıyoruz.” 

MAHALLE LİGİ’NDEN AVRUPA LİGİ’NE..
BÜYÜKŞEHİR’İN ŞAMPİYONLARI ALMANYA’DA BORUSSIA DORTMUND- WOLFSBURG MAÇINI İZLEYECEK

Balıkesir’i gençlere ve çocuklara emanet edeceklerini ve bu bilinçle geleceğe önemli eserler bırakmak istediklerini vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, en büyük isteklerinin; ülkesini, şehrini seven, ailesine, çevresine, okuluna sahip çıkan, manevi değerlerine yürekten bağlı nesillerin yetişmesi olduğunu bildirdi. Sporun rekabete dayalı, sosyalleştirici, fizik, zihin ve ruhu geliştiğini kaydeden Başkan Uğur, bu kapsamda turnuvanın gençlerin gelişimine katkı sunduğunu belirtti. Şampiyon takımlara müjdeli haberi ve ödüllerini de veren Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur,  “Bizler 1.130 mahalleyi birbiriyle futbol oynatırken futbolun kavgacı ve hoşgörüsüz bir anlayışın yerine Fair-Play’i esas alan, Anadolu sporlarındaki diğergamlığı, yani rakibinin sırtını sıvazlayan o asaleti çocuklarımızda görmeyi murad ediyoruz. Yoksa yapmak istediğimiz şey sadece futbol oynatmak değildir. Spor meşgalesiyle çocuklarımızın kötü alışkanlıklardan uzak tutulmasıdır. Çocuklarımızın sosyalleşmesinin bizim sosyal sorumluluklarımızdan olduğunu biliyoruz. Mahalle Ligimizde bu sezon içerisinde 1.081 müsabaka yapılmıştır. Müsabakaların farklı ilçelerde yapılmasıyla, çocuklarımızın yeni yerler görmesine, yeni insanlarla tanışmalarına, birçok dostluğun kapısını açmalarına imkân sağlanmıştır. Çocuklarımızın birçoğu, daha önce sadece harita üzerinde gördükleri yerleri bu turnuva sayesinde görme imkânına sahip oldular. Benim, bu turnuva başlarken turnuvanın şampiyonlarını Avrupa'ya maç izlemeye götüreceğim diye bir sözüm vardı. Bugün bu sözüme binaen, bir kez daha ilan ediyorum; şampiyon olan iki takımımızı Almanya’ya götüreceğiz. Yıldızlar ve Gençler kategorisinde başarılı olmuş bu takımlarımızı 28 Nisan- 2 Mayıs tarihleri arasında Almanya’nın Dortmund kentinde ağırlamak istiyoruz. Ve orada bir hemşerimiz var; İlkay Gündoğan. İlkay Balıkesir Dursunbeyli işçi bir ailenin çocuğudur ve bizim gururumuzdur. Borussia Dortmund’da futbol oynamaktadır. Ve bu gençlerimize ödül olarak Borussia Dortmund-Wolfsburg maçını tribünden İnşallah seyrettireceğiz” dedi. 

Gençlere bol kitap okumaları ve çok çalışmalarını nasihat eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, spora ve gençlere yönelik desteklerinin artarak devam edeceğini belirtti. Balıkesir’deki tüm okullara spor malzemesi, amatör spor kulüplerine de spor ve tıbbi malzeme desteği verdiklerini kaydeden Uğur,  gençler için semt sahalarına ve keyifle spor yapabilecekleri alanlara her gün bir yenisini eklediklerinin altını çizdi. Törenin sonunda Mahalle Ligi turnuvasında ilk dörde giren takımlara kupa, madalya ve ödülleri verildi.