Marmara Adası'na "UĞUR" Geldi

ulasim 23.05.2015

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Marmara Adalar Belediyesi ve bağlı mahallelerinde ziyaret, inceleme, temel atma ve açılış törenlerine katıldı.

Erdek ilçesinden BADO'nun Akşemsettin isimli deniz otobüsü ile ilk olarak Avşa Adası'na (Marmara Adalar Belediyesi'ne bağlı yeni ada mahallesi) geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'u burada AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan ile BASKİ Genel Müdürü ve ekibi ve çok sayıda ada halkı çiçeklerle karşıladı. Vatandaşların yoğun ilgi ve sevgi gösterisinde bulunduğu Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, tüm vatandaşlarla tek tek selamlaştı, hatırlarını sordu, ilgilerinden dolayı teşekkür etti. Başkan Uğur ve beraberindekiler Avşa Adası'ndaki ziyaret ve temaslarının ardından deniz otobüsü ile Marmara İlçesi'ne geçti. Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy'u makamında ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Cuma namazını Marmara Adası'nda kıldı.

MUHALEFET KONUŞUR AK PARTİ YAPAR

Marmara Adalar Belediyesinin verdiği yemeğin ardından yeni yapılacak olan Marmara İskele Binasının (yolcu terminali) temel atma törenine katıldı. İnşaat alanını inceleyen Uğur, törende yaptığı konuşmada yeni yolcu terminalinin ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Marmara Adası'nı bağlı tüm ada ve mahalleleriyle birlikte mahrumiyetten kurtaracaklarını, bunu Büyükşehir Belediyesi olarak yapacaklarını belirten Başkan Uğur, “Kıbrıs'a bile denizin altından su hattı çektik. Merkezi hükümetimiz ile uyum içerisinde bütün hizmetlerimizi yapacağız. Marmara Adası'nı mahrumiyet bölgesi olmaktan kurtacağız. Buradaki mermere sanayicileri de daha iyi yöntem ve şartlar üretimlerini yapacaklar. Elektrik sorunu yaşanıyormuş, derhal gereken çalışmayı başlattık, en kısa zamanda elektrik işini hallediyoruz. Ulaşım bu ilçemizde ve çevresinde en büyük mesele. Büyükşehir Belediyesi olarak inşallah bu meseleyi çözüyoruz. Marmara Adası'ndan Balıkesir'e ulaşımı bir buçuk saate indireceğiz. Deniz Taksi ile bu dertler sona erecek. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak deniz otobosü kiralayacağız, kendimiz de satın alacağız ve bu sezon Haziran'dan itibaren Adalarımız arasında seferleri başlatacağız. Hiç merak etmeyin. Bütün bunlar AK Parti'nin hizmeti. Büyükşehir olarak BASKİ'miz Adalara 58 milyon TL. Tutarında arıtma, kanalizasyon ve şebeke yatırımı yapıyor, bütçe hazır, çalışmalar başladı. Bunları şimdiye kadar kim yapıyordu? Böyle Bir şey yoktu. CHP Atatürk'ün gölgesinde yatıp uyuyan bir parti. Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 'ülkeyi muasır medeneyitler seviyesine taşıyın' dedi. Kim taşıyor? AK Parti olarak bunu biz yapıyoruz. Belediye başkanlarımız ile el ele verip hizmetleri yapıyoruz. Deniz ulaşımını ve insanların hayatını kolaylaştıracağız” dedi. 

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Marmara Adalar Kaymakamı Yakup Güven ve Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy ile birlikte butona basarak yolcu terminalinin bulunduğu modern iskele binasının temeline ilk harcı bıraktı. Uğur, yeni yapılacak tesisin Marmara ve Balıkesir'e, ülkeye hayırlı olmasını diledi.

GÜLLERLE KARŞILANDI

Törenden önce burada yeni kurulan midye üretim tesisini inceleyen Başkan Uğur, müteşebbisleri kutladı, bereketli kazançlar diledi. Daha sonra Marmara Adası'nın Çınarlı Mahallesine geçen Başkan Uğur açılışı yapılacak olan spor tesisinde heyecanla kendisini bekleyen aileler tarafından gül demetleriyle karşılandı.  Burada vatandaşlara Marmara Belediye Başkanı Süleyman Aksoy'dan memnun olup olmadıklarını soran Başkan Uğur, 'evet memnunuz' cevabının ardından Aksoy'u kutladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Çınarlı Mahallesi'ni BASKİ'nin Marmara ilçesinde yapacağı alt yapı yatırımlarına dahil edeceklerini açıkladı. 7 Haziran'da yapılacak seçimleri hatırlmatan Başkan Uğur, “Sizlerden 7 Haziran'da 30 Mart seçimlerinden daha fazla destek istiyoruz. AK Parti ne kadar güçlü olursa Süleyman Başkan da ben de daha fazla hizmet ederiz” dedi. 

Başkan Uğur sevgi gösterisinde bulunan Çınarlı'daki vatandaşlara ilgilerinden dolayı teşekkür etti. Marmara Adası'ndaki temaslarına Topağaç Mahallesi'nde devam eden Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, deniz kenarındaki çay bahçesinde toplanan yüzlerce vatandaşla bir araya geldi. Topağaçlılara 30 Mart'ta verdikleri desteklerinden dolayı teşekkür eden Uğur, “Avşa Adasında kanalizasyon yoktu, inşallah şimdi BASKİ oraya kanalizasyon yapıyor, 2015 Aralık ayında çalışır hale gelecek. Size de müjdemiz olsun, Büyükşehir Belediyesi olarak Topağaç'a 4 milyon TL'lik yatırım yapıyoruz. Bundan başka yeni bir müjde daha veriyorum, artık Marmara – Balıkesir arası birbuçuk saat olacak. Burada en yakın kara Topağaç, Erdek- Marmara Topağaç- Narlı arası 6 mil. Buraya şimdi Deniz Taksi koyuyoruz. Deniz taksiler Narlı – Topağaç arası gidip gelecek, 10 dakikada. Önümüzdeki Haziran ayında seferleri başlatacağız. Bundan böyle Erdekliler deniz taksiye binip çay içmeye Topağaç'a gelsinler. Bu sene kırsaldaki mahallelerin yolları için 100 milyon TL ördenek ayırdım. Muhalefet boş boş konuşuyor. Onlar konuşuyor, AK Parti yapıyor” diye konuştu. 

SARAYLAR ATIK SU ARITMA TESİSİ HİZMETE GİRDİ

Marmara İlçesine bağlı Saraylar Mahallesinde Saraylar'ın belediye olduğu dönemde Süleyman Aksoy'un girişimiyle başlatılan çalışmalar da Büyükşehir Belediyesi ile birlikte sonuçlanıp hizmete veirildi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi BASKİ tarafından yapılan Saraylar Atık Su Arıtma Tesisi Başkan Uğur tarafından hizmete açıldı. Saraylar'daki törende tesis hakkında bilgi veren BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, BASKİ olarak 218 memur, 448 işçi ve hizmet alımlarıyla birlikte toplam 1.600 kişilik kadro ile tüm Büyükşehir sınırları dahilinde hizmet verdiklerini belirtti. Sorunlara kesin çözüm için çalıştıklarını vurgulayan Mustafa Bayram, yaklaşık 2 bin nüfusu olan Saraylar'daki atık su arıtma tesisini 5 bin nüfusa hizmet verecek şekilde hazırladıklarını, tesisin toplam maliyetinin 2 milyon TL olduğunu bildirdi. Bayram, “Büyükşehir Belediyesi'nin faktörü çok önemli, bu hizmetleri verebilmemizin yegane sebebi Büyükşehir'dir. Bu anlamda Ankara'nın yollarını bize açan Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Edip Uğur Bey'e teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

BÜYÜKŞEHİR İLE BAYRAM GELDİ

Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy da, daha önce yıllarca Belediye Başykanı olduğu Saraylar'da bu tesisin açılışını yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu, sevinç gözyaşlarını güçlükle tuttuğunu ifade etti. Süleyman Aksoy, “Bugün bizim için bayram niteliğinde bir gündür. Adanın en büyük sorunu kanalizasyon idi, birlik beraberlik yaptığımız taktirde hizmetin gelmeyeceği yer yok. Çok heyecanlıyım. Burada başımızda Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Edip Uğur ile 14 belediye başkanı dimdik duruyoruz. Allah Saraylar'daki birlik beraberliğimizi bozmasın. Birileri fitne fesat için uğraşıyor. Ama bilinsinki hizmet AK Parti'den geçiyor, bizden geçiyor. 30 Mart'taki başarımızdan sonra 7 Haziran seçimlerinde çıta daha yüksek olacak bizim için. Saraylar'da herkes halinden memnun. Büyükşehir Belediye Başkanımızın buraya gelmesi demek 1-2 milyon TL'nin de buraya gelmesi demek. Biz Adayı 12 milyon TL borç ile teslim aldık. Benim personelim 11 yıldır para alamamış. Biz geldik huzur geldi, başarı geldi. Bunun mimarı da Sayın Ahmet Edip Uğur'dur. Sayın Başkanım, bizim hayalimizi gerçeklşetirdiniz, Allah sizden razı olsun” diyerek Başkan Uğur'a tüm Ada halkı adına teşekkür etti. Aksoy'un sözleri büyük alkış aldı.

UĞUR: “MİLLETİMİZ İÇİN VARIZ”

Büyükşehir Belediye başkanı Ahmet Edip Uğur, Büyükşehir Beyediyesi olarak, AK parti olarak millete hizmet için var olduklarını, milletle beraber olmayaca devam edeceklerini söyledi. Saraylar Atık Su Arıtma Tesisi açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Marmara Adalar Beledilyesi Başkanı Süleyman Aksoy'a teşekkür etti. Başkan Uğur, şunları söyledi; “Bizim içimize kimse fitne fesat sokamaz, onlar anca konuşur. AK Parti hizmet yapar. Marmara ilçesinin merkezinde arıtma tesisi yok. Ama Süleyman başkan Saraylar Belediye Başkanı iken projesini hazırladı, biz de o zaman Ankara'da milletvekili ve genel başkan yardımcısıyken kendisine yardımcı olduk. Yapılan hizmetlerin hepsi AK Parti'nin farkıdır. 19 Haziran 2015 tarihinde Topağaç Mahallesi'nin atıksu arıtma kanalizasyon ihalesini yapacağız, 4 milyon TL bedelli.  Aralık ayında da açılışını yapacağız. Bundan başka, Marmara ilçemizin yolları tarihinde ilk defa Karayollarının araçları var. Karayolu ağına alınan yolun teslimatını müteahhit firma bize 45 günde bitirip yapacak. Ulaşım konusu mühim. Narlı-Topağaç arasında artık deniz taksiler çalışacak. Erdek'ten Narlı'ya otobüs ile oradan Topağaç'a deniz taksi ile 10 dakikada ulaşacak insanlar. Buradan Balıkesir'e ulaşım birbuçuk saate düşecek. Adada 11 saatlik yolu yarım saate indireceğiz. BASKİ Balıkesir'de (ilçelerle beraber) 270 milyon TL (İller Bankası, AB fonları ve Büyükşehir Belediyesinin kaynaklarından istifade ediyoruz)  kırsaldaki yatırımları yapıyor, ayrıca Büşüykşehir Belediyesi, Marmara Adalar Belediyesi ve Erdek Kooperatifi ile birlikte Marmara'daki iskele binasını inya ediyoruz, 4 ayda bitip tamamlanacak. Biz hep mkilletimizle beraberiz. Milletimize hizmet için varız. O yüzden istikrar çok önemli, 7 Haziran seçimlerinde AK Parti iktidarının devam etmesi çok önemli. 2002 öncesi balıkesir'de ne duble yollar vardı ne de büyük yatırımlar. Cumhuriyet tarihinde yapılan yatırımların toplamı 850 milylar dolar. Ama AK Parti'nin iktidar olduğu 2003-2015 döneminde sadece 1 katrilyon 880 milyar dolar. Nereden nereye, onlar konuyşur AK Parti yapar. Bugün hastanelerimizin durumu da ortada. Hepsi beş yıldızlı otel gibi, konforlu, rahat. İşte bizim farkımız bu. Merkezi hükümet ile uyumumuzun devam etmesi laszım. Arıtma tesisimiz Saraylar'a hayırlı, uurlu olsun. Emeği geçenlerden Allah razı olsun.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, yakın bir zamanda Burhaniye ilçesine sağlık Bakanı ile birlikte yaptıkları ziyareti de hatırlatarak Burhaniye'ye de onlarca yıl yapılamayan yeni Devlet Hastanesini yapacaklarını, daha önceki dönemlerde bakanlığa yer göstermeyen CHP'li belediyeden aldıkları Burhaniye ilçesinde Başkan Necdet Uysal ile hizmetlerin ard arda geleceğinin müjdesini verdi. Burhaniye'nin çok kısa zamanda yeni ve modern bir hastaneye kavuşacağı bildirildi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un beraberinde daire başkanları ve belediye başktanları ile birlikte tam anlamıyla çıkarma yaptığı Marmara Adası ziyaret ve incelemeleri geç saatlere kadar sürdü. Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur ve beraberindeki heyet Saraylar'dan Akşemsettin isimli deniz otobüsü ile Erdek Limanına ulaştıktan sonra Balıkesir'e döndü.