Modern Mobil Mezbahalarda İlk Kesim Yapıldı

ulasim 09.09.2016

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin şehre vizyon katan, insanların yaşam standardını yükselten, esnafın da ön planda tutulduğu proje ve yatırımlarıyla ilgili çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda mezbaha sorunu yaşayan ilçelerde 3.5 milyon lira maliyet ile kurulan 10 modern mobil mezbahada İslami kurallara uygun şekilde, hijyenik bir ortamda, eğitimli kasaplar ve veterinerler gözetiminde hayvan kesimi yapılacak.

Dursunbey, Edremit, Burhaniye, Gömeç, Ayvalık, Marmara Adası, İvrindi, Balya ve Sındırgı’ya kurulan mezbahalardan Edremit’in Zeytinli Mahallesi’nden kurulan mezbahada ilk hayvan kesimi Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un katıldığı bir etkinlik ile yapıldı. Mobil mezbaha hakkında Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Mekin Tüzün’den bilgi alan Başkan Uğur, mezbahada incelemelerde bulundu. Etkinliğe Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan ve çok sayıda davetli katıldı.

UĞUR: “BİZLERDE HALKIMIZIN YEDİĞİ ETTEN, İÇTİĞİ SUDAN, TENEFFÜS ETTİĞİ HAVADAN, HERŞEYDEN BÜYÜKŞEHİR OLARAK SORUMLUYUZ”

Balıkesir’in tarım ve hayvancılık konusunda Türkiye’nin önde gelen illeri arasında yeraldığını söyleyen Başkan Uğur, mobil mezbahalar konusunda bilgiler verdi. Başkan Uğur, “Balıkesir merkez, Susurluk, Göbel, Manyas, Gönen gibi mezbahalarımızda İstanbul, Ankara gibi büyük kentlere kesim yapılıyor. Ancak Körfez Bölgemizde Edremit, Burhaniye, Gömeç, Ayvalık gibi yerlerde yalnızda oradaki halkın et ihtiyacına göre kesimler yapılıyor. Az sayda kesim yapıldığı için mezbaha işine kimse talip olmuyor. Dolayısı ile etler kontrol dışında kesiliyordu. Bizlerde halkımızın yediği etten, içtiği sudan, teneffüs ettiği havadan, herşeyden Büyükşehir olarak sorumluyuz. Şuanda 10 ilçemizde 10 mobil mezbahamız, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na küçük mezbaha yönetmeliğini kabul ettirdikten sonra kuruluşları gerçekleştiriyoruz. Bu mezbahalarımız tamamen standarda uygun. Akan kan ayrı bir yerde depolanıyor, sakatat ayrı bir yerde, içinde buzhanesi olan, herşeyi ile standartların sağlandığı mezbahalar. Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın onayını alan mezbahalar. Burada hayvanını kestiren vatandaşlarımız yapılan desteklerden de istifade edebiliyor. Güzel bir hizmet bizde memnunuz. İlk hayvanımızda kesildi. Edremit’imize yeni bir küçükbaş hayvan kesilen mobil mezbaha daha yapacağız. Edremit’te hayvan kesimi ile ilgili problem kalmayacak” diye konuştu.

BAŞKAN UĞUR: “EDREMİT’E YENİ OTOGAR VE MEYDAN KAZANDIRACAĞIZ”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Edremit’in sorunlarına ve ihtiyaçlarına önem verdiğini ifade eden Başkan Uğur konuşmasını şöyle sürdürdü: “Edremit’te ilk olarak 2014 yılında zeytin sineği ile mücadelemizi yapmıştık. 2015 yılında zeytin sineği olmadığından uçaklarımız uçmadı. Bu yılda daha sayımlar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İlçe Tarım Müdürlüğü’nden sayımları alıyoruz. Erdek Edincik bölgemizde zeytin sineği ile iki defa mücadele yaptık. Popülasyon arttığı zaman uçaklarımız kalkıyor. Bu bölgede de bekliyoruz, popülasyon arttığı zaman ilçe müdürlüklerimiz bize bilgi veriyor ve uçaklarımızı kaldırıyoruz. Edremit bizim için önemli. Altınoluk’taki arıtma tesisimizin inşası devam ediyor. Narlı‘da yine Mıhlı Çayı’ndan Akçam Otel’e kadar olan alandaki kanalizasyon çalışması devam ediyor. Akçay’daki su şebekesi ihalesi tamamlandı. 1 ay içinde temelini atacağız. Yine Edremit Belediyemiz ile görüşüyoruz. Edremit’e yeni bir otogar kazandırmak istiyoruz. Edremit’teki tüm otogarları tek bir yerde toplayıp, Edremit’e güzel bir meydan kazandırmak projelerimiz arasında”.