Sarımsaklı Plajlarına Mavi Bayrak Verildi

ulasim 07.07.2015

Balıkesir’in dünyaca ünlü Sarımsaklı Plajları Mavi Bayrak’a kavuştu. Büyükşehir Belediyesi’nin devraldıktan sonra yaptığı ve devam eden düzenlemelerin ardından Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın (TÜRÇEV) uygun gördüğü Mavi Bayrak Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur tarafından göndere çekildi. Başkan Uğur bunun son derece sevindirici bir gelişme olduğunu, Sarımsaklı Plajlarında Büyükşehir Belediyesi’nin farkının çok daha iyi hissedileceğini ifade etti. Ulusal ve uluslar arası turizmde sahiller için son derece büyük öneme sahip Mavi Bayrak Sarımsaklı Plajlarına layık görüldü. Temiz ve güvenli bir deniz ile plajın yetkili mercilerce onaylanması bakımından önem taşıyan Mavi Bayrak için son derece önemli kriterleri yerine getirmiş olmak gerekiyor.

MAVİ BAYRAK

Plajlar ve marinalar için Mavi Bayrak Programı, kar amacı gütmeyen uluslararası bir sivil toplum örgütü olan FEE (Foundation for Environmental Education-Uluslar arası Çevre Eğitim Vakfı) tarafından yürütülmektedir. Mavi Bayrak Programı ilk olarak 1985 yılında Fransa’da başlatılmıştır.1987 yılından bu yana Avrupa’da ve Güney Afrika’nın katıldığı yıl olan 2001 yılından bu yana ise Avrupa dışındaki ülkelerde de uygulanmaktadır. Günümüzde Mavi Bayrak sürekli sayısı artan katılımcı ülkeler ile gerçek anlamda küresel bir programa dönüşmüştür. Mavi Bayrak Programı, tatlı su ve deniz alanlarında sürdürülebilir kalkınmayı desteklemektedir. Program; yüzme suyu kalitesi, çevre yönetimi, çevre eğitimi ve can güvenliği konularında yüksek standartlara ulaşmak için yerel yönetimler ve plaj işletmelerini zorlamaktadır: Yıllar geçtikçe Mavi Bayrak, yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde turizm ve çevre sektörlerini bir araya getiren çok saygın ve tanınmış bir eko-etiket haline gelmiştir.

BAŞKAN UĞUR: “BÜTÜN AMACIMIZ AYVALIK'IMIZI DÜNYAYA TANITMAK”

Büyükşehir Belediyesi tarafından devralınan Sarımsaklı Plajlarında Mavi Bayrak sevinci yaşandı. Daha önceki dönemde asılan Mavi Bayrağı'n kriterlere uymadığı gerekçesiyle alındığı belirtilen Sarımsaklı'nın Büyükşehir Belediyesi'ne devrolduktan sonraki düzenlemelerin ardından kriterlerin uygun ve yeterli olduğu rapor edilerek tekrar Mavi Bayrağa kavuşması büyük sevince yol açtı. TÜRÇEV Mavi Bayrak Programı Kuzey Ege İlleri Koordinatörü Doğan Karataş'ın getirdiği Mavi Bayrak Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un da katıldığı törenle Sarımsaklı Plajlarının gönderine çekildi. Sarımsaklı Plajındaki Mavi Bayrak töreninde konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Sarımsaklı'daki sahilin kullanımı Ayvalık Kaymakamımızla yaptığımız protokol ile Mal Müdürlüğünden 10 yıllığına tamamen Büyükşehir Belediyesi'ne verildi. Biz de istiyoruz ki bu sahiller daha temiz, sağlıklı, insanların rahat istifade ettiği güven içerisinde kullanacakları sahiller olsun. Büfeler, tuvaletler, soyunma odaları, duşların hepsi Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak. İstiyoruz ki Ayvalık bir cazibe merkezi olsun, dünyaya açılsın, turizmin merkezi olsun. Dünya markası olsun. Bütün amacımız Ayvalığımızı dünyaya tanıtmak. Burada 250 dönüm kumsal alan var. Buralardan bütün hemşerilerimizin, Ayvalıklıların ve turistlerin en iyi şekilde yararlanmasını arzu ediyoruz. Mavi Bayrağı da astık. Bu önemli, Mavi Bayrağı Sarımsaklı Plajlarımıza çekmiş bulunuyoruz. Bütün herkes huzur içerisinde, gönül rahatlığıyla denize girebilir” dedi.