Sel Felaketinde İlk Müdahaleler Büyükşehir’den

ulasim 02.12.2016

Geçtiğimiz gün, Ayvalık ilçesinde şiddetli yağışlar nedeniyle birçok ev ve iş yeri ile 6 bin 500 dönüm tarım arazisi sular altında kalmış, 913 adet büyük ve küçükbaş hayvan telef olmuştu. Sel felaketinin başlamasıyla birlikte, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki ilgili tüm ekipleri bölgeye sevk ederek, yaklaşık 300 personel, iş makineleri ve ekipman ile kurtarma, temizleme ve hasar tespit çalışmaları sürdürüyor. Yaklaşık bin 700 noktada çalışmalarını tamamlayan ekipler, halen su tahliyeleri gerçekleştirirken, ilçede hayat normale dönüyor.

Ayvalık’taki çalışmalarla birlikte Gömeç ilçe merkezinde sel sularıyla çöken köprüyü de aynı gün onararak kullanıma açan Büyükşehir Belediyesi, hayvan yemleri sel sularına kapılan çiftçilere de önemli yardımlarda bulunmaya başladı. Belediye bünyesindeki ilgili daire başkanları ve müdür ve amirleri yanına alan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, afet bölgesine giderek çalışmaları yerinde inceledi. Selden en çok hasar gören Sarımsaklı ve Altınova mahallelerine giden başkan Uğur, evlerinin giriş katları tamamen sular altında kalan ailelerle görüştü.

SANAYİ VE TİCARET ODASI SEFERBER OLDU

Evlerde inceleme yapan başkan Uğur, mağdur vatandaşları dinledi ve yaraların hızlı bir şekilde sarılacağını söyleyerek, “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin tüm ekipleri emrinizdedir. Ne ihtiyacınız var ise bize çekinmeden söyleyin. Devletimiz de yetkili tüm kurumlarıyla birlikte hizmetinizdedir. Felaketin yaşanmasına neden olan derelerin ıslahı konusunda da DSİ yetkilileriyle temasa geçeceğiz. Bir daha böyle bir felaketin yaşanmaması için ne gerekirse yapacağız” diye konuştu.

Başkan Uğur, Sarımsaklı ve Altınova mahallelerinde yağmur sularını taşımayan dereleri de inceledikten sonra, selde ağır hasarlar görerek üretimleri duran zeytinyağı fabrikaları, mobilya satış mağazaları ve diğer iş yerlerini ziyaret etti. İşletmecilerden isteklerini öğrenen başkan Uğur, geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Ayrıca, sel felaketinde zarar gören işletmelerdeki sorunların aşılabilmesi için, Balıkesir Sanayi Odası ile Balıkesir Ticaret Odası’nın da harekete geçtiği öğrenildi.

BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİ SELZEDELERİ YALNIZ BIRAKMADI

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi birimlerinin sel falaketinin yaşandığı ilk saatlerden itibaren kriz masası kurarak afetten etkilenen ev ve işyerlerine müdahalelerde bulunduğunu söyleyen Başkan Uğur, Büyükşehir ekiplerinin 3 gün içinde binlerce noktaya müdahale ettiğini açıkladı. Kuvvetli yağış nedeniyle Ayvalık’ın Sarımsaklı, Altınova ve Küçükköy mahalleleri ile Gömeç ilçesinde metrekareye 282 kilogram yağış düştüğünü ifade eden Başkan Uğur, “28-29 ve 30 Kasım tarihlerinde Ayvalık bölgemizde metrekareye 282 kilogram yağış meydana geldi. Dolayısı ile Ayvalık’ta yıllık yağış oranı 500-550 kilogram. 3 gün içerisinde meydana gelen bu aşırı yağış su baskınlarına ve sel felaketine sebep oldu. Bizlerde Büyükşehir Belediyesi olarak BASKİ Genel Müdürlüğümüz, Fen İşlerimiz, Kent Estetiğimiz, İtfaiye Dairemiz, Zabıtamız ile Büyükşehir Belediyesi tüm ekipleri ile felakete müdahale etti. Su baskını gören ev ve işyerlerinin temizlenmesi ve suların boşaltılmasıyla ilgili” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİ BİNLERCE NOKTAYA MÜDAHALEDE BULUNDU

Büyükşehir Belediyesi’nin ekiplerinin hemen hemen tümünü sel bölgesine yönlendirdiğini hatırlatan Başkan Uğur şöyle konuştu: “BASKİ’ye bağlı tüm ekiplerin 24 saatlik mesaide kalarak yürüttüğü çalışmalarda ,4 Kuka, 3 Vidanjör, 3 İş Makinası, 5 Ekip Aracı, 1 Römorklü 6 Benzinli Su Pompası, 46 Dalgıç Pompa ve 70 personel ile yaklaşık 800 noktada gerekli müdahaleler yapılmıştır. Hala daha İtfaiye ve Kent Estetiği Daire Başkanlığı Edremit-Burhaniye–Ayvalık Grup Amirliği'nden 100 personel ise 60 Dalgıç Pompa, 3 Zodyak Botla, evlerinde mahsur kalan vatandaşları kurtardı. Temizlik işlemleri için Kent Estetiği Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler de 10 Arazöz ve Lodostan dolayı yıkılan ağaçların temizliği için; 4 merdivenli araçla vatandaşlara 750 noktada hizmet verdi. Gömeç merkezde etkili olan aşırı yağmur nedeniyle yıkılan köprünün aynı gün içerisinde tamiratı yapıldı, köprü yeniden hizmete açıldı. Ayrıca, aşırı yağıştan dolayı Ayvalık’a bağlı Mutlu ve Kırcalar köy yolunda meydana gelen heyelan nedeniyle ulaşıma kapanan yol Fen İşleri Daire Başkanlığı'na bağlı ekiplerce açıldı.

SEL FELAKETİNİN NEDENLERİ ARAŞTIRILARAK ÖNLEMLER ALINACAK

Sel felaketinde ev ve işyerleri zarar gören vatandaşları ziyaret ederek ihtiyaçlarını dinlediklerini ve sorunlarını tespit ettiklerini söyleyen Başkan Uğur, “Ayvalık’ın Altınova ve Sarımsaklısında mağdur olan sel baskınına maruz kalan, evlerini su basan vatandaşları ziyaret ettik, aileler ile görüştük. Öte yandan sanayi tesislerimizin de su baskınından dolayı zararları var, onları da ziyaret ettik. İstiyoruz ki bu tesisiler bir an önce yeniden faaliyete geçsin, bütün bahçelerinde fabrikalarında çamurlar oluşmuş. Bunların temizlenmesi gerekiyor. Bölgedeki mobilyacıları ziyaret ettik. Vatandaşımızın önemli zararları var. Bu bir afet olduğu için bu zararlar ile karşı karşıya geldik. Ama yapılması gereken ve bir daha ki sel ya da yağmur felaketinde bu kadar zarar oluşmaması için neler yapılması gerektiğini araştırmalıyız. Bununla ilgili BASKİ ve Fen İşlerimiz ile görüştük. Vatandaşlardan da dinledik, yerinde de gördük. Bu konuları değerlendireceğiz. Devlet Su İşlerimiz ile de yapılması gereken kanal temizlikleriyle ilgili görüşlerimizi belirteceğiz. Ben bütün hemşehrilerimize, Ayvalıklılara geçmiş olsun diliyorum. Allah beterinden korusun. Büyükşehir olarak her zaman yanlarındayız” dedi.

ÇİFTÇİLERE BÜYÜKŞEHİR’DEN 63 TON SLAJ YARDIMI

İnceleme gezisi ardından sel felaketinde zarar gören çiftçiler ile buluşan Başkan Uğur, havyan sahiplerine slajlık mısır dağıtımında bulundu. Sel felaketinde çok sayıda hayvanında telef olduğunu söyleyen Başkan Uğur, “Sel feleketinde büyük ve küçükbaş olmak üzere 900’e yakın hayvan telefinin olduğunu belirledik. Kırsalda mağdur olan çiftçimize destek olalım istiyoruz. Tabi bir taraftan da sigortalar dolaşıp hasar tespiti yapıyor. Tarım İl Müdürlüğümüz, AFAD, devletimiz de vatandaşlarımızın yanında onlarda tespitlerini yapıyor, yaraları sarmaya çalışıyoruz. Sel felaketinde mağdur olan çiftçilerimize 63 ton slaj ihtiyacı var. Biz büyükşehir olarak bu ihtiyacını karşılıyoruz. Nasıl zeytin sineklerini ilaçlıyorsak, buzağı kulübeleri dağıtıyorsak, şimdide slajlık mısır ve arkasında yem dağıtımı yapacağız” şeklinde konuştu.

GÖMEÇ İLÇESİNİN KÖPRÜSÜ YENİDEN YAPILACAK

Afet bölgesinde ziyaretlerini Gömeç’te sürdüren başkan Uğur, ilk olarak Gömeç Belediyesini ziyaret etti. Burada Gömeç Belediye Başkanı Kazım Arslan ve Gömeç Kaymakamı Cumhur Duran ile bir araya gelen Başkan Uğur, daha sonra sel felaketinde yıkılan köprüde incelemelerde bulundu. Geçici olarak Büyükşehir ekipleri tarafından vatandaşların geçebilmesi için yapılan köprüsü inceleyen Başkan Uğur, yıkılan köprünün orjinaline uygun şekilde yeniden inşa edileceğini açıkladı. Başkan Uğur, “Bu köprümüzü aslına uygun şekilde yeniden inşa edeceğiz. Gömeçli vatandaşlarımıza büyük geçmiş olsun. İnşallah böyle bir felaket bir daha yaşanmaz” dedi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN GIDA VE ÇEKYAT YARDIMI

Büyükşehir Belediyesi tarafından sel felaketinde evleri ve eşyaları zarar gören vatandaşlara gıda kolisi yardımı da yapıldı. Büyükşehir ekipleri mağdur ailelere gıda kolisi yanında, market alışverişlerinde kullanılan, alışveriş kartı yardımında da bulundu. Ekipler ayrıca yine eşyaları zarar gören ve kullanılamaz halde olan ailelere kullanmaları için çekyat yardımında da bulunacak. Vatandaşların ekipman ve yardım çağrıları da Büyükşehir ekipleri tarafından yerine getiriliyor.