Sinek ve Haşerelere Karşı İlaçlama Çalışmaları Hız Kazandı

ulasim 04.06.2014

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından başlatılan sivrisinekle mücadele çalışmaları, havaların ısınmasıyla diğer haşereleri de (karasinek,kemirgen vb) kapsayacak şekilde yoğunlaştırılarak devam ediyor.

Şubat ayında su kuyuları, logar ve bina altı su birikintileride başlatılan larvacid uygulaması, havaların ısınması nedeniyle sivrisinek ve diğer haşerelere karşı yapılan ilaçlama çalışmalarıyla devam ediyor. Haşere ile mücadelede ilaçlama birimince biyolojik larvasitler kullanılarak doğal dengenin bozulmamasına ise özellikle dikkat ediliyor. Ayrıca Veteriner İşleri Müdürlüğü’nce de kene mücadelesi kapsamında sokak hayvanları parazitlere karşı ilaçlanıyor. Ancak kene ile mücadelede ilaçlamanın yerine kişisel koruyucu tedbirlerin çok daha önemli olduğu her fırsatta vurgulanıyor.

Ayrıca Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sağlık İşleri Müdürlüğü, mücadele sahasının genişlemesi sebebiyle organizasyon, planlama ve bilgilendirme çalışmalarını da aralıksız olarak sürdürüyor. Bu kapsamda ise vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı ve bilinçli olmasının çalışmalarımıza katkı sağlayacağı düşünülerek halkı bilinçlendirmek amaçlı broşürler hazırlanırken “Çevrenize duyarlı olun, kendi sineğinizi üretmeyin” sloganıyla daha bilinçli bir toplum oluşturulması hedefleniyor.