Temsili Törende Büyük Önderi Vali, Büyükşehir Belediye Başkanı ve Garnizon Komutanı Karşıladı

ulasim 06.02.2015
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Balıkesir’e teşriflerinin 92. yılı kutlandı. Balıkesir Gar’ında düzenlenen törende Atatürk’ün temsili karşılanması canlandırıldı. İstasyona yanaşan trenden inen bir Muharip Gazi getirdiği bayrağı Vali Mustafa Yaman öperek teslim aldı. Tren Garındaki törenden önce Kuva-yi Milliye ateşinin yakıldığı Alaca Mescit Cami’de mevlit okutulup lokma hayrı yapıldı.

Balıkesir Gar’daki karşılama törenine Vali Mustafa Yaman, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Garnizon ve Okullar Komutanı Tuğgeneral Lokman Ali Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Feridun Boz, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, diğer mülki ve askeri erkan ile vatandaşlar katıldı. Karşılamanın ardından Gar önündeki törende günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, 6 Şubat tarihinin Balıkesir için çok özel bir gün olduğunu, Atatürk’ün Balıkesir’e toplam 7 defa ziyaret etmesiyle verdiği özel önemi de gösterdiğini ifade etti. Balıkesir’in Kuva-yi Milliye şehri olduğunu vurgulayan Edip Uğur, sözlerini şöyle sürdürdü;
“Bugün Ulu Önder Atatürk’ün Balıkesir’e gelişinin 92. Yıldönümü. Bu vesileyle Kuva-yi Milliye şehri Balıkesirli çok değerli hemşerilerimizi saygıyla selamlıyoruz. Biliyoruz ve inanıyoruz ki Balıkesir önemli bir şehir ve bugün de önemli bir gündür. Balıkesir coğrafi konumu, doğal güzellikleri ve hakikate önem veren yiğit insanlarıyla özel bir şehirdir. Balıkesirli vatan için bir bedel ödenmesi gerektiğinde dün de bugün de bu bedeli ödemeyi hak bilmiştir. 6 Şubat 1923 Salı günü Balıkesir ve Balıkesirli için özel bir gündür. O gün Balıkesir milyonlarca insanın ölümüne yol açan 1. Dünya Savaşı sonrasında içerideki ve dışarıdaki tüm olumsuzluklara rağmen işgaller karşısında azmini, imanını ve umudunu yitirmeyen tüm dünyanın saygı duyduğu Atatürk’ü karşılayacaktı. O gün Balıkesirli bir başka sevinçliydi. Balıkesir soylu milletimizin asil kurtarıcısını ağırlayacaktı. Her yer Yağcıbedir halılarıyla kaplanmıştı. Milli Kuvvetler ve Anafartalar Caddesine kurulan zafer takları Yunanlılardan ele geçirilen tüfekler ile donatılmıştı. 2 yıllık esaretin ardından istiklal coşkusu ile 50 bin Balıkesirli Gazi Mustafa Kemal’i Kuva-yi Milliye ruhunun başkenti Balıkesir’de tren istasyonunda karşılamışlardı. Anafartalar ve Milli Kuvvetler Caddesinde Balıkesir halkıyla bir araya gelen Gazi, Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda Belediye binası önünde halka hitap etmiştir. 7 Şubat 1923 Çarşamba günü ise Gazi tarih boyunca dini ve milli hassasiyetleriyle tanınan Balıkesir’de öğle namazına müteakip okunan mevlidi şerifin ardından Zağnos Paşa Camii’nde halka hitap etmiştir. Bu ziyaretlerle beraber Atatürk toplam 7 kez Balıkesir’i ziyaret ederek şehrimize verdiği önemi göstermiştir. Balıkesir gerek kongreler ve protesto hareketleri gerekse silahlı mücadele deki yeriyle milletin bağımsızlığını elde etmesinde önemli bir rol oynamıştır. Milli şuur ve milli irade Balıkesir’den Anadolu’ya yayılmıştır. Biliyoruz ki bu günler o zorlu günlerin eseridir. Atatürk’ün Zağnos Paşa Camii’nde ifade ettiği gibi asrın bize verdiği dersi Balıkesirliler unutmamıştır ve bugün de bu bilinçle hareket etmektedir. Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının o günün zor koşullarında verdiği askeri, sosyal ve iktisadi mücadeleyi bugün milli birlik ve kardeşliğimizi güçlendirerek problemlerimizi çözerek ve önemli kalkınma hamleleri gerçekleştirerek taçlandırıp Cumhuriyetin 100. Yılını güçlü bir şekilde karşılamak istiyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Atatürk’ün Balıkesir’i teşriflerinin 92. yıldönümünde başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm diğer milli mücadele kahramanlarımızı, tüm şehit ve gazilerimizi saygıyla ve minnetle anıyor değerli hemşerilerimi saygı ve minnetle selamlıyorum.”

Ata’ya Saygı İçin Yürüdüler

Konuşmanın ardından Karesi Belediyesi KAREM Akademi Halk Oyunları Ekibinin folklor gösterisi beğeniyle izlendi. Tren Garındaki törenin ardından protokol öncülüğünde STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaşın da katıldığı Ata’ya Saygı Yürüyüşü yapıldı. Atatürk Anıtı’nda ise saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur Anıt’a çelenk sundu. Atatürk’ün Balıkesir’i teşrifinin 92. yıldönümü münasebetiyle akşam da Salih Tozan Kültür ve Sanat Merkezi’nde Balıkesir Büyükşehir Belediye Konservatuarı tarafından, “Atatürk’ün Sevdiği Türküler” isimli konser programı düzenlenecek.

Uğur: “Onların Fedakarlıklarıyla Bugün Rahatız”

Törenlerin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, “Biz ülkemizin bizlerin bugünlere gelmesinde kanlarıyla, canlarıyla mücadele eden başta cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi, gazilerimizi, hepsini rahmetle, minnetle, şükranla anıyoruz. Kendileri sağ olsunlar, var olsunlar. Onların yaptığı fedakârlıklarla biz bugün bu ülkede rahat bir hayat sürüyoruz. İstiyoruz ki biz de çocuklarımıza daha güzel bir ülke, daha güzel bir Balıkesir bırakalım” diye konuştu.

Atatürk’ü Canlandırdı

Bu arada, Kurtdereli Mehmet Pehlivan`ın hayatını anlatan ve Karesi Belediyesi`nin ana sponsoru olduğu ‘Yenilmeyi Düşünmedi’ filminde rol alarak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk`ü canlandıracak olan Göksel Kaya da Balıkesir’deki törenlere katıldı. Atatürk’ü karşılama törenine renk katan Göksel Kaya vatandaşların ilgi odağı oldu.