Türkiye'de İlk Balıkesir'de; STK'lar da BüyükAile'de

ulasim 09.03.2016

Türkiye'de, STK (Sivil Toplum Kuruluşları) ile belediye arasında "Bilişim ve İletişim Köprüsü" kuran ilk belediye Balıkesir Büyükşehir Belediyesi oldu. STK'ların kendilerine verilen özel şifre ile belediyeye ulaşabildikleri sistem Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur tarafından hayata geçirildi. 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin, Balıkesir'de faaliyet gösteren tüm Sivil Toplum Kuruluşlarını aynı çatı altında toplamak, sivil topluma rehberlik ederek, koordinasyon içerisinde ortak akla ulaşmak, güçlü bir sivil toplum oluşumuna katkıda bulunmak, değişen ve gelişen koşullara uyum sağlayarak, hizmet anlamında verimliliği sürekli hale getirmek,  STK'larla el ele verip ortak projeler üretmek için düzenlediği Sivil Toplum Platformu Tanıtım ve Akreditasyon Toplantısı'nı Başkan Ahmet Edip Uğur'un önderliğinde gerçekleştirdi. Balkonuk Center’da yapılan toplantıya; sivil toplum kuruluşları yoğun bir ilgi gösterdi. 

BAŞKAN UĞUR: “BİR OLMALIYIZ, İRİ OLMALIYIZ, DİRİ OLMALIYIZ”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, toplumun yaşam kalitesinin yükseltilmesine, bu şehre aidiyet hissinin pekişmesine, hizmet kalitesinin, çeşitliliğinin ve verimliliğinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla Sivil Toplum Kuruluşlarımızla bu buluşmayı gerçekleştirdiklerini ifade etti. Başkan Uğur; “ Bugün burada attığımız adım ile Balıkesir genelinde var olan bütün STK’lar yani, bütün dernek, kulüp ve vakıflar ile kısacası şehre, olumlu katkısı olabilecek herkes ile bu şehrin yönetiminde hep birlikte olacağız. Bu şehri sizlerle birlikte yöneteceğiz. Bu toplantımıza katılan bütün STK temsilcilerimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Ne demişti Horasan Erenlerinden Bektaş Velî; “Bir olalım, diri olalım, iri olalım”. Bu şehrin geleceği için, “Benim Şehrim Balıkesir” duygusunu bu şehirde yaşayan tüm vatandaşlarımızın yürekten hissedebilmeleri için, bir olmamız, diri olmamız, iri olmamız lazım ki sevinçte ve tasada, kayıpta ve kazançta, birlikte Bir BüyükAile olmayı başarabilelim. Bu şehirde, yaşayan vatandaşlarımız kederde, tasada, kıvançta ve sevinçte bir olursa, yaşadığımız şehri cennete çevirmemiz mümkün olur. Çünkü böyle bir şehirde tam bir dayanışma ve kaynaşma vardır. Ancak aralarında duygu ve düşünce birliği bulunan topluluklar, birlik, dirlik ve düzenlik içinde yaşarlar. Balıkesir, ancak tüm kurum ve kuruluşlarının katıldığı bir eğitim ve hizmet seferberliğiyle "BüyükAile" olabilir. O yüzden Balıkesir'le ilgili hizmetlerimizi tasarlarken, uygularken şehrin bütün paydaşlarıyla birlikte, paylaşarak, danışarak, katılarak, katılmalarını sağlayarak, halkımız ile birlikte, hizmet üretmeyi önceliyoruz.” dedi. 

“ŞEHRİN SOSYAL YAŞAMINI DA İYİ PLANLAMALIYIZ”

Kentin en önemli sorunlarının başında prestijli yaşam alanlarının olmayışının geldiğini ifade eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Bu kentin en büyük sorunlarından biri prestijli yaşam alanlarının olmayışıdır. Bakın bugün sanayicimizin, üniversitemizin, esnafımızın en büyük sorunlarından biri, nitelikli iş gücünün, bu kentten göç vermesidir. Diğer yandan da nitelikli işgücünün kentte gelmemesidir. Neden bunu yaşıyoruz? Maalesef bu kent, sosyal ve kültürel yaşam alanları, prestijli caddeler üretememiş. Geçtiğimiz günlerde ifade etmiştim, dünyaca ünlü Mercedes markasının yetkilileri yatırım yapmak için buraya gelmişti. Balıkesir’e yatırım yapacağını, hammaddeyi Balıkesir’den temin edeceğini belirtti. Ancak buraya gelirse hangi evde yaşayacağını, nerede gezebileceğini şehrin sosyal yaşantısını sordu.  Sadece Milli Kuvvetler Caddesi'ne sıkışıp kalmış bir kent merkezi yüzünden, insanların nitelikli vakit geçirmelerine imkân vermeyen bir şehir görüntüsünden kendimizi kurtarmamız lazım. Bizde kendisine; Hilton Oteli ihaleyi kazandı Balıkesir’e geliyor, Sabancı tarafından yeni bir AVM Caddesi’nin yapılacağını, Çay Deresi’nde yeni bir yaşam alanı oluşturduğumuzu söyledik. Kendisinin bu şartlarda Balıkesir’e yatırım yapabileceğini ifade etti. 25 Mart’ta Balıkesir’e yeniden gelecek. Balıkesir’i planlarken sosyal hayatı da iyi organize etmemiz lazım. Balıkesirliler başka şehre gitmeden bütün ihtiyaçlarını burada karşılasın” dedi.

ŞEHRE DEĞER KATACAK PROJELER

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet ve projelerinin kentin ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamına katkı sağlayacağını vurgulayan Başkan Ahmet Edip Uğur, “Düşünsenize bu şehirden, her yıl, yerli yabancı, 5 milyon turist geçiyor, merkezde arabasını park edip esnafımızdan su bile almıyor. İşte yerelin kalkınması için, sosyal refah için bu görüntüden kurtulmamız, Şehre değer katan, şehrin marka değerini arttıran projelerin sayısını arttırıp, bütüncül kalkınmaya omuz vermemiz gerekiyor. İşte o projelerimizden biri olan, Çay Deresi Rekreasyon Alanı Projemizle, hem şehrin ortasında kötü bir görünüm arz eden dereyi ıslah ediyor, hem de derenin çevresinde oluşturduğumuz yaşam alanlarıyla, şehrin estetiğine ve ihtiyaçlarına cevap verecek yapılarla, şehrin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlıyoruz. Aynı şekilde, Çamlık’ta yaklaşık 730.000 m2'lik bir alanda inşa edilecek olan, Hilal Camii, Türk Tarihi Açık Hava Müzesi, Bilim Merkezi, Kent Kütüphanesi, Ticari Alanları, Spor Sahaları, Çocuk Oyun Alanları, Dağ Kızağı, Çılgın Nehir Yolu, 1700 metrelik Teleferik İstasyonu, Heliport, Yürüyüş Parkuru, Mesire Alanları, Gezinti yolları ve Otoparklar ile şehre nefes aldıracak Çamlık Rekreasyon Alanı projemizi hayata geçiriyoruz” dedi. 

BÜYÜKŞEHİR KIRSALI UNUTMADI

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak, kent merkezlerinin yanı sıra kırsala da önemli hizmet ve yatırımları yaptıklarını kaydeden Başkan Ahmet Edip Uğur, "Türkiye'yi doyuran il" ve "Tarımın Başkenti" olan şehrimiz tarım ve hayvancılıkla ilgili üretimlerin yoğun olarak yapıldığı bir yerdir. Ege Denizi ve Marmara Denizine kıyısı olan ilimiz, birçok iklimi bünyesinde barındırıyor. Bu farklı iklimlerin aynı coğrafyada bulunması, pek çok ürünün yetiştirilebilmesine imkân veriyor. Balıkesir bu özellikleriyle, hem bitkisel hem de hayvansal üretimde Türkiye’nin önde gelen illerinden biridir. Belediyemiz, Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı olarak; kurulduğu günden bu yana çiftçilerimize, üreticilerimize yönelik birçok destekleme faaliyetinde bulunduk. Bundan sonra da bulunmaya devam edeceğiz. İnşallah yarın bu salonda 59 kırsal mahallede yaptığımız süt tankı, tohum seleksiyon makinesi, buzağı kulübesi dağıtımlarını hep birlikte yapacağız.  Bu faaliyetlerimizi, yoksullukla mücadelede, istihdamın arttırılmasında, işsizliğin azaltılmasında ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla ortak projeler üreten, bu konuda kendine paydaşlar bulan bir anlayışla yürütüyoruz. Özellikle Kırsal Mahallelerde, O mahallenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı sağlayacak projelerin oluşturulmasında, o projelerin hayata geçirilmesinde şehrin diğer bileşenleriyle birlikte her tür katkıyı sağlıyoruz” dedi. 

BALIKESİR MERKEZİ HÜKÜMET TARAFINDAN DA DESTEKLENEN BİR İL

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin bir iştiraki olan Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (BASKİ) şehrin altyapısını yeniden yaptığını vurgulayan Başkan Uğur,  Şu anda BASKİ, Bigadiç, Savaştepe. Gönen, Narlı, Altınoluk, Akçay’da Sındırgı, Susurluk’ta arıtma tesisi ihalelerine çıktığını ve bunun 125 milyon lira yatırım bedeli olduğunu söyledi.  Merkezi hükümetin yatırımlarıyla birlikte Balıkesir’in Türkiye’nin parlayan yıldızı konumuna geleceğini ifade eden Başkan Uğur, “Merkezi hükümet tarafından da desteklenen, ilimizi çok yakından ilgilendiren ve geleceğimize yön verecek çok önemli projeler bulunmaktadır. Balıkesir'i makro ölçekte değerlendirip, bulunduğu konumu çok iyi irdeleyip, sunulan projelerin değerini çok iyi bilmeliyiz. Marmara coğrafyasında yapılan 3. Köprü ve kuzey Marmara otoyolu, Çanakkale köprüsü ve İzmir İstanbul otoyolu sonucunda kurulan golden ring, Balıkesir'i Marmara ve Ege'nin merkezine taşıyor. Balıkesir merkezi hükümetten bütün yatırımları alıyor. Balıkesir Türkiye’nin parlayan yıldızı. Bizde yerel yönetim olarak üzerimize düşen vazifeyi yapıyoruz. Tüm bu projelerin tamamlanması sonucunda oluşacak fırsatların hepsini çok ama çok iyi değerlendirip "gelip geçilen kent Balıkesir'den, HUB kent Balıkesir'i yakalamalıyız. Balıkesir’den geçen mutlaka Balıkesir’e uğrama ihtiyacı hissetmeli. Çocuk Köyü’ne gelmeli çocuğunu eğlendirmeli. Çay Deresi’ne gelip o rekreasyon alanında dolaşmalı. Oradan teleferiğe binip Çamlık Tepesi’ne çıkmalı” şeklinde konuştu. 

“MIPIM’DE BALIKESİR’İ DÜNYAYA TANICAĞIZ”

HUB Kent kavramının yeni bir kavram olmasına rağmen Balıkesir’in geleceğe hazırlanması anlamında bu kavrama önem verdiklerini belirten Başkan Uğur,  “Dünya literatürü özellikle 2000'li yıllardan itibaren “akıllı” yani “smart” kavramını kentlerle birlikte anmaya başlamıştır. Akıllı kent uygulamaları, iklim eylem planları, karbon salınımı projeksiyonları ve yenilenebilir enerji araçları kent gündemine girmiştir. Bizde Büyükşehir Belediyesi olarak TÜBİTAK’la yaptığımız protokol çerçevesinde Çamlık’ta yapacağımız bilim merkezi, yenilenebilir enerji temalı olacaktır. Çünkü Balıkesir rüzgar enerjisinden karşılanan elektriğin yüzde 25’i Balıkesir’de. Güneş enerjisine en elverişli yer Balıkesir. Hayvansal üretimden elde edilen biogaz enerjisine ve bitkisel atıklardan elde edilen biokütle enerjisine en uygun yer Balıkesir. Bilim merkezimizin temasını yenilenebilir enerji seçtik. Bunu hem dünya hem Türkiye ölçeğinde podyuma çıkartıyoruz. 15 Mart’ta 20 belediye başkanımızla birlikte Fransa’nın Cannes şehrinde MIPIM fuarına gidiyoruz. Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı. Orada Balıkesir’i dünyaya tanıtacağız. Geçen yıl MIPIM’de 9 metrekare yerde broşürlerle Balıkesir’i tanıttık. Hilton, Sabancı geldi Balıkesir’e geldi. Diğer belediyeler maketlerle katıldı. Bu yıl bizde Ayvalık’a yapmayı düşündüğümüz Cunda Köprüsü’nün, Lale Adası’ndan düşündüğümüz kruvaziyer limanın, Bandırma limanının, Gömeç’e düşündüğümüz tatil sitesinin, Çay Deresi Rekreasyon Alanının, Çamlık Tepesi’nin maketlerini yaptık. Kendimizi iyi tanıtırsak daha fazla yatırımcı Balıkesir’e gelecektir” dedi. 

“ÇÖZÜM ADINA BİRLİKTE ÇABA HARCAYALIM”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak yapılan çalışma ve projelerde ortak akıla önem verdiklerini ifade eden Başkan Ahmet Edip Uğur, sivil toplum kuruluşlarıyla bilgi alışverişinde bulunduklarını söyledi.  Başkan Uğur, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaptığımız işleri sivil toplum kuruluşlarıyla görüşüp yapmak istiyoruz. Ulaşımla ilgili aldığımız kararlarda meslek kuruluşlarıyla bir araya gelip oturup istişare ederek karar alıyoruz. Yine Ayvalık’ta yapacağımız köprünün ihale tarihi bir hafta sonra belli olacak. Bu köprünün üç farklı projesini halkımıza sorduk. Bandırma’da düşündüğümüz liman projesi için halkla oturup konuşuyoruz. Dün Bandırma’daydık, onlarla bir araya geldik. Onlara OSB isteyip istemediklerini sorduk. Onlarda çevreye zarar vermeyen bir sanayi istediklerini söyledi. Çarpık, çevreyi kirleten bir sanayi olmasın istiyoruz. Dünyanın en düzenli limanının Rotterdam’da olduğunu öğrendik. Rotterdam’da incelemelerde bulunduk. 15 milyar liralık bir yatırım düşünüyoruz. Türkiye’nin cari açığını kapatacak bir yatırım. Başbakanımız Hollanda’ya giderken yetkililerle görüştük. Yine onu ortak akılla değerlendireceğiz.  İstiyoruz ki sivil toplum kuruluşlarının talepleri, önerileri, projeleri neyse bizim sistemimize girsin. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak alalım, sizlerden gelen talepleri alalım ve ilgili birimlere iletelim Balıkesir’in tanıtımı, tarihi ve kültürel mirasının korunması, çevre ve kentleşme sorunlarının çözülmesi, yerel kalkınmanın gerçekleşmesi, sağlıklı bir toplum ve aile yapısının oluşması, sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmenin toplumun bütün katmanlarına yayılması gibi birçok konuda STK’larımızla birlikte çalışacak, ortak projeler üreteceğiz. Belediye yönetimimiz ile vatandaşlarımız arasında köprü görevi üstlenen, halkın temsilcisi ve sesi olan derneklerle, sivil toplum kuruluşlarıyla el ele vererek, bu şehrin geleceği için güç birliği yapalım. Bu topluma katkı koyma adına, sorunların çözümü adına birlikte çaba harcayalım” diye konuştu.