Yağlı Güreşlerin Geleceği Balıkesir'de Konuşuldu

ulasim 08.01.2017

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Güreş Federasyonu öncülüğünde yağlı güreş düzenleyen kentlerin belediye başkanları Balıkesir’de bir araya geldi. Büyükehir Belediyesi Karesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen istişare toplantısı öncesinde yağlı güreş etkinliği düzenleyen 18 belediye başkanı ve onlarca belediyenin yetkililerini karşılayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, misafirlerine Büyükşehir Belediyesi’nin vizyon projelerinin sergilendiği maketleri göstererek, projeler hakkında bilgiler verdi.

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın ve Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın da katıldığı toplantıya belediye başkanlarının yanısıra güreş ağaları ile federasyon yetkilileri hazır bulundu. Kurulması planlanan Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği için istişarlerin yapıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Uğur, Türkiye’nin çeşitli kentlerinde düzenlenen yağlı güreşlere düzen ve kriter getirmek için birliğin kuruluşunu gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

SALONDA YAĞLI GÜREŞİN İLK DENEMESİ BALIKESİR’DE YAPILDI

Yağlı güreşlerin salonda nasıl olacağının ilk denemesini Balıkesir’de yaptıklarını ifade eden Başkan Uğur, “Geçen yıl yine Güreş Federasyonumuzun kurultayında gündeme gelmişti. İnşallah kar yağarken de bizim güreşçilerimiz futbolculardan daha dayanıklı diye söylemiştik. Temennimiz dua yerine geçti kar yağıyor. Gördüğüm kadarı ile çim sahada oluyormuş havasında oldu. İddialı oldu güreşler. Gösteri havasında değil iddialı güreşti pehlivanlar. Belediyeler ile birlikte kuracağımız Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği istiyoruz ki bunun kurallarını belirlesin. Cazgırlarla ilgili, güreşçilerle ilgili. Güreşlere düzen ve kriter gelsin istiyoruz. Daha disiplinli bir hale gelsin. Bunları kural ve kaideye bağlamak lazım” diye konuştu.

Toplantıda belediye başkanları söz alarak dilek ve temennilerini dile getirdiler. Toplantı sonunda Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Kurulması için Yürütme Kurulu oluşturulmasına karar verildi.