Zabıta Teşkilatı'nın 189. Yılı Törenle Kutlandı

ulasim 04.09.2015

Zabıta Teşkilatının 189'uncu kuruluş yıl dönümü nedeniyle Büyükşehir, Altıeylül ve Karesi Belediyesi tören düzenledi. Daha önce yapılacak olan kutlamalar artan terör olayları nedeniyle iptal edilmişti. 

Sabah saatlerinde Büyükşehir Belediye Binası önünde toplanan 3 belediyeye ait zabıta görevlileri, Milli Kuvvetler, Anafartalar ve Kızılay Caddesi üzerinden, Atatürk Parkı önündeki Atatürk Anıtı'na kadar kortej yürüyüşü gerçekleştirdi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığının öncülüğünde gerçekleşen  etkinlikte Büyükşehir, Altıeylül ve Karesi Belediyeleri “Terörü Lanetliyor, Şehitlerimize Allah'tan Rahmet Diliyoruz” yazılı pankart açtılar. Zabıta teşkilatında görev yapan mobil ekiplerle sahil ekipleri ve bayan zabıtaların da yer aldığı kortej boyunca cadde ve sokaklardaki esnaflar, ve yoldan geçen vatandaşlar zabıtaları kutladı. Atatürk Anıtı'ndaki törende sırasıyla Büyükşehir, Altıeylül ve Karesi belediyelerinin çelenkleri sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Gürkan Kurtbaş, Anıt'ta günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Zabıta teşkilatının yaklaşık 2 asırdır görev yaptığını belirten Kurtbaş, 950'li yıllara kadar zabıta teşkilatının polis gücü adı altında görev yaptığını daha sonra kendi biriminin oluştuğunu söyledi. Gürkan Kurtbaş, Balıkesir'in büyükşehir olmasıyla da merkez ilçe zabıta teşkilatının büyükşehir teşkilatıyla ortak hareket ettiğini bildirdi. Gürkan Kurtbaş, “Belediye Zabıtası 'beldede esenlik, huzur, sağlık ve düzenin sağlanması ve bu amaçla, Belediye Meclisi tarafından alınan ve Belediye Zabıtası tarafından yerine getirilmesi gereken emir ve yasaklarla bunlara uymayanlar hakkında mevzuatta öngörülen ceza ve diğer yaptırımları uygulayan' bir birim olarak tanımlanmış görevini yetkileri çerçevesinde ifa ederek vatandaşlara 7/24 hizmet sunmaktadır.  Bilindiği üzere 30 Mart yerel seçimlerine müteakip Balıkesir’imiz Büyükşehir Belediyesi Statüsü kazanmıştır. Büyükşehir Belediyesi yetki ve sorumluluğunda olan yerler ilçe belediyeleri sınırlarında kaldığından ilçe belediyeleri ile koordineli olarak çalışmak mesleğimiz gereği bir zaruret haline gelmiş bulunmaktadır. Bu haseple ilçe Belediyeleri Zabıta Teşkilatlarımızla ile; el ele,  gönül gönüle vererek daha etkin ve verimli çalışmalıyız ki şehir bizim şehrimiz, Balıkesir bizim şehrimiz olsun. Balıkesirlinin huzuru ve esenliği hepimizin ortak amacı. Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı olarak tüm imkanlarımızın ilçelerimizin hizmetinde olduğunu bilinmesini isterim” dedi. 


ZABITA ŞEHRİN GÖRÜNMEZ KAHRAMANI

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Gürkan Kurtbaş, zabıtaların şehrin görünmez kahramanları olduğunu söyledi. Gürkan Kurtbaş, “Zabıta şehrin görünmez kahramanıdır. Bir kent aşığı olan zabıta yılın 365 günü resmi tatil, bayram gibi zaman mefhumu gözetmeden büyük bir performansla hizmet sunup; kendisine verilen görevleri özveriyle yerine getirendir. Gece-gündüz demeden yetki ve sorumluluk alanlarında şehrimiz için fedakarca çalışmaya devam edileceğinden şüphe yoktur. Tek suçu görevlerini yapmak olan zabıta memurlarına düzenlenen saldırıları şiddetle kınıyor yaralanan meslektaşlarıma acil şifalar diliyorum. Görevimiz esnasında sözlü veya fiili olarak bu tarz saldırılarla karşı karşıya kalma ihtimalimiz maalesef mesleğimizin en zor taraflarındandır. Her ne olursa olsun tüm meslektaşlarımızın görev ve yetkileri dahilinde çalışmalarına devam edeceği muhakkaktır. Belediye zabıtası insanoğlunun doğumundan ölümüne kadar hayatın her kademesinde görev yapan bir teşkilat olup; onlarca kanun ve yönetmelik ile kendisine yüklenen görev ve iş çeşitliliği bunun göstergesidir. Belediye zabıtası olarak Balıkesir’imize hizmet vermekten onur duyduğumuz gibi bizlerden sonra gelecek olan meslektaşlarımızında bu şehrin tarihini/kültürünü ve önemini anlayarak hizmetlerinde çıtayı daima yüksek tutacaklarına inanıyoruz. Her geçen gün hizmet kalitesini artıran ve personel yapısını sürekli dinamik tutan bir anlayış ile 7/ 24 çalışıyor ve halkımızın bize göstereceği anlayış ve destekle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu. 

TERÖRE LANET, ŞEHİTLERE RAHMET

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Gürkan Kurtbaş, ülkede yaşanan terör olaylarını da şiddetle kınadı. Kurtbaş sözlerini şöyle sürdürdü;“Bu arada sözlerime nihayet vermeden önce ülkemizde son günlerde yaşanan vehim olaylarla ilgili adlarını bile ağzıma almak istemediğim terör örgütlerinin kalleşçe saldırıları sonucu şehadet şerbetini içen vatan evlatlarımız hakkında milli şairimiz Mehmet Akif’in İstiklal Marşımızdaki mısralarında söylediği üzere; kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda? Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda. Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda, etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda diyor aziz vatanımız için toprağa düşen tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle kuruluşumuzun 189 ıncı yılının tüm belediye zabıtalarına sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini temenni ediyor; ahirete intikal etmiş olan ve Balıkesir’e emeği geçmiş tüm belediye zabıta personeli, belediye başkanları ve çalışanlarına şükranlarımı sunuyor, Allah'tan rahmet diliyorum.

GÜLERYÜZLÜ HİZMET

Törenin ardından Zabıta Daire Başkanı Gürkan Kurtbaş, beraberinde zabıta ekipleri olduğu halde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur tarafından makamda kabul edildi. Zabıta Daire Başkanı Kurtbaş, zabıta teşkilatı adına günün önemine binaen Başkan Uğur'a çiçek takdim etti. Ziyaret ve çiçekten dolayı teşekkür eden Başkan Uğur, “Vatandaşlarımıza güleryüzlü hizmet ediniz. Hepinize başarılar diliyorum. Gününüz kutlu olsun” şeklinde konuştu.