Zeytin Üretecileri: "Kalitede Altın Yılı Yaşıyoruz"

ulasim 08.01.2015
Güney Marmara Bölgesi’nde 10 bin ortağı bulunan Marmara Birlik Erdek, Edincik ve Marmara Adası Zeytin Kooperatifleri yönetim kurulu üyeleri, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin zeytin sineğiyle mücadelesinden dolayı Başkan Ahmet Edip Uğur’a teşekkür ziyaretinde bulundu.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl ilkini gerçekleştirdiği zeytin sineğiyle mücadele kapsamındaki ilaçlamanın zeytin ve zeytinyağının kalitesini arttırdığına ve zeytinyağı kalitesinde altın yılı yaşadıklarına dikkat çeken zeytin üreticileri, yaptıkları ortak açıklama da Başkan Uğur’a teşekkür ederek; “2014 yılı zeytin hasadımızın tamamlamış bulunmaktayız. Güney Marmara bölgemizde 3 kooperatife bağlı 10 bin ortak, yaklaşık 1 milyon 750 bin zeytin ağacı üzerinden tarım yapılmaktadır. Üreticilerimizin korkulu rüyası olan zeytin sineği zararlısı, sizin ve Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Güney Marmara Uçakla İlaçlama Birliğinin etkisiz hale getirilmiştir. Şahsınıza yapmış olduğunuz destek ve maddi katkılardan dolayı teşekkür ederiz. Uçakla ilaçlamanın zorlukları, Bakanlık izninin alınması, maddi kaynak bulunması gibi zorluklar üreticilerimizce yakinen bilinmektedir. Ancak bu yıl ilk defa sizin değerli gayretleriniz tüm bu sıkıntıları bertaraf etmiştir. Yapmış olduğunuz bu büyük destek ortaklarımıza anlatılmış olup büyük takdir toplamıştır. Bölgemizde Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında üç nesil sinek görmüş olup bu üç nesil sinek üç defa uçakla ilaçlama yapılarak zararsız hale getirilmiştir. Uçakla yapılan ilaçlamalarda Tarım İlçe Müdürlükleri çalışanları hazır bulunmuş, çevre ve hayvancıların hassasiyetleri göz önünde tutulmuştur. 2 gün önceden her türlü uyarı yapılmış, uçakla ilaçlamada başarıyla tamamlanmıştır. Bölgemizde çevre ve havyan hassasiyeti bakamından her hangi bir şikayet vuku bulmamıştır. Uçakla ilaçlama esnasında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin de bulunması bizleri ayrıca memnun etmiştir. Tüm bunların sonucunda 2014 yılı zeytin hasadımızda ürünlerimizde yüzde 2 oranında bile zeytin sineği hasarı gözlenmemiş ve üreticilerin gerek sofralık zeytin, gerekse zeytin yağı kalitesi bakımından altın bir yıl geçirmiştir. Değerli Başkanımız; Sayın Ahmet Edip Uğur bey yapmış olduğunuz katkı bizim için çok büyüktür, katkılarınızdan dolayı çok teşekkür eder devamını da rica ederiz” dedi.

Hem Çiftçilerimiz Hem Ülke Ekonomisi Kazandı

Balıkesir’in en önemli tarım ürünleri arasında yer alan zeytinin ve zeytinyağının kalitesini arttırmak amacıyla bu yıl ilkini başlattıkları ilaçlamadan olumlu sonuçlar aldıklarını belirten Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, ilaçlama çalışmaları için 3 milyon TL harcadıklarını ancak bu yatırımın zeytinyağının kalitesindeki artışla misli misli üreticiye ve ülke ekonomisine döndüğünü açıkladı. Bu yıl zeytinyağını litresinin 10- 12 TL arasında satıldığına dikkat çeken Başkan Uğur, zeytin sineğiyle mücadelenin önümüzdeki yıllarda da süreceğini söyledi. Öte yandan Güney Marmara Bölgesi Zeytin üreticileri kooperatifleri yönetim kurulu üyeleri, Başkan Uğur’a bu yılki mahsullerden yapılan zeytinli çikolata hediye etti.