Altyapı ve Üstyapı Yatırımları Projeleri

Ayvalık Körfezi Cunda Köprüsü

  • Kategori : Altyapı ve Üstyapı Yatırımları
  • Proje Durumu : Tamamlanan Projeler
  • Yapım Yılı : 2017
  • İlçe Adı : Ayvalık


Proje Açıklaması :

Ayvalık Körfezi içinde deniz suyu kalitesi hepimizin gözleyebildiği gibi yıldan yıla düşmektedir. Körfez etrafındaki yapılaşmanın ve nüfusun artmasıyla bölgedeki kirletici yükü aşırı oranda yükselmiş ve körfeze atık boşaltılması ne yazık ki yıllardır engellenememiştir. Körfezin oldukça sığ olması ve açık denizden temiz su girişinin sadece kuzeydeki Dolap Geçidi ve batıdaki Dalyan Geçidi ile sınırlı olması körfez içinde su çevriminin sınırlı kalmasında etkili olmuştur. Lale Adası ile Ayvalık arasındaki bağlantı yolunun da körfeze su girişine engel olan önemli bir bariyer olduğu bilinen bir gerçektir.

Büyükşehir Belediyesi olarak Ayvalık Körfezi’ni kurtarmak için iki önemli çaba içine girmiş bulunuyoruz. Bunlardan ilki, körfeze boşaltılan atık miktarını sıfıra indirmektir. Bu yöndeki çalışmalarımızı bir süredir titizlik ve azimle sürdürmekteyiz.

Ayvalık Körfezi’nin temizlenmesi için ikinci büyük hamlemiz, Lale Adası Bağlantı Yolu’nun bir bölümünü köprüye çevirmek suretiyle körfeze olan temiz su girişini arttırmaktır. Saha etüdleri ve mühendislik çalışmaları devam etmekte olan bu projemizle, anakarayı adaya bağlayan yolun orta bölümündeki yaklaşık 120 metrelik bir kısım kazıklı köprüye çevrilecektir. Bu şekilde kuzey rüzgarları ve gelgit etkisiyle körfeze temiz su girişinin arttırılması hedeflenmektedir.

Ayvalık Köprü projesi kapsamında yapılacak olan çalışmalar birbirine entegre şekilde ilerleyecek olup projeyi besleyecektir.

Yaptırmakta olduğumuz bilimsel araştırma ve çalışmalar, köprünün açılmasının ardından artacak su hareketi ile birlikte, körfezin kuzey bölümlerinde ve özellikle Ayvalık kent merkezinde su kalitesinin hızla iyileşeceğini göstermektedir. Hedefimiz köprünün tamamlanmasından itibaren 1 yıl içinde eski günlerine ve su kalitesine kavuşmuş bir Ayvalık Körfezi’ni hemşehrilerimize tekrar sunabilmektir.