Balıkesir’de 350 Bin Haşere Kaynağı İlaçlandı

ulasim

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından Ocak ayında başlatılan haşere ile mücadele çalışmaları devam ediyor. Ocak ayında başlatılan haşere ile mücadele çalışmaları kapsamında il genelinde 350 bin haşere kaynağının ilaçlanması yapıldı.

Çalışmalarda 170 Personel, 267 Ekipman, 66 Araç, 1 İnsansız Havadan İlaçlama Aracı ve 1 Amfibik 8x8 Arazi Aracı yer aldı. Çalışmalarda Sağlığı Müdürlüğü tarafından eğitim almış sertifikalı uzman personeller tarafından entegre vektör mücadele yöntemleriyle yürütüldü. Hava sıcaklıklarının azalmasıyla birlikte ergin sivrisineklerin konakladığı kanalizasyon hatlarında sıcak sisleme ve kaynak tarama faaliyetleri yoğunlaştırılarak çalışmalar aralıksız sürdürülüyor.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ'NÜN ÖNERDİĞİ İLAÇLAR KULLANILIYOR

Yapılan çalışmalarla ilgili olarak Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, çalışmaların özveri ile sürdürüldüğü ifade edildi. Kullanılan ilaçların Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı'nın ruhsatlandırdığı ilaçlar olduğu belirtilen açıklamada şu bilgiler verildi: "Sivrisinek üreme kaynakları olan durgun sular, fosseptikler, rögarlar, inşaat bodrum suları, dere yatakları, bataklıklar, sazlık alanlar ve süs havuzları insan ve çevre sağlığı açısından güvenli olan doğal larva sitlerle ilaçlanmaktadır. Ayrıca karasineklerin üreme ve konaklama noktaları olan gübrelikler, çöp konteynırları ve çöp depolama alanları yıl boyunca rutin program kapsamında ilaçlanmaktadır. İlaçlamaların etkin, sağlıklı ve bilinçli bir şekilde yapılması amacıyla Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği ve Sağlık Bakanlığının ruhsatlandırdığı ilaçlar kullanılmaktadır."

Tarih : 3.11.2017 15:00:00