Başkan Yücel Yılmaz'dan 6 Eylül Mesajı

ulasim

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Başkan Yücel Yılmaz'ın kutlama mesajı şöyledir:

"Kıymetli Hemşehrilerim,

Kuvây-ı Milliye Şehri Balıkesir’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yıldönümü kutlu olsun.

Balıkesir, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün başlattığı bağımsızlık yürüyüşünde Milli Mücadele ateşinin yakıldığı ilk şehirdir. Balıkesir, Milli Mücadele’de ilk kurşunun atıldığı ve söz konusu bağımsızlığı olduğunda devleşen ve devletleşen bir şehirdir.

Mondros sonrası Osmanlı topraklarının fiilen işgal edilmeye başlanması ve 15 Mayıs tarihinde İzmir’in işgali sonrası Kahraman Balıkesirliler Okuma Yurdu ve Alacamescit toplantılarını organize etmiş; 41 kişilik heyetle Balıkesir’de örgütlü direnişi başlatmışlardır. ‘Düşmanı bitirecek ve topraklarımızdan söküp atacak gücün namlunun ucunda olduğuna’ inanan Balıkesir, ülke savunmasının bölge direnişinden geçeceği bilincinden hareketle 5 kongreyle Milli Mücadele’yi sevk ve idare ederek Kuvây-ı Milliye’nin başkenti olmuştur. 30 Haziran 1920’de işgal edilen cennet vatanımızın nadide köşesi Balıkesir, 6 Eylül 1922’de özgürlüğüne kavuşmuştur. 6 Eylül, kök saldığımız şanlı geçmişimizi modern dünyanın en parlak gündüzüne taşıma idealiyle bir medeniyet yolculuğunun dönüm noktasıdır. 6 Eylül; modern, güçlü ve büyük Türkiye’nin Cumhuriyet ile taçlandırılacağı süreçte bağımsızlığını her şeyin üstünde tutan bir halkın işgalci güçlere karşı destanlar yazdığı bir serüvenin adıdır. Topyekûn mücadelenin ve vatanı sahipsiz bırakmamanın sembolü olan Kuvây-ı Milliye ruhunun yansımasıdır 6 Eylül. Bu ruh, her türlü imkânsızlık içinde canlarını ortaya koyarak vatan savunmasını bırakmayan atalarımızın ruhudur. Ve Millî Mücadele bu ruhla verilmiş, Kurtuluş Savaşı bu ruhla kazanılmıştır. Savaşmaktan yorgun düşmüş Anadolu, Balıkesir’in başlatmış olduğu bu bölgesel savunmadan ilham almış ve Balıkesir, Milli Mücadele’nin devleşen ili olarak tarihteki yerini almıştır.

Milli Mücadele ateşini yakarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında en büyük rolü oynayan kahramanlarımıza çok şey borçlu olduğumuz bilinciyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm Milli Mücadele kahramanlarımızı, vatanı ve kutsal değerleri uğruna gözünü kırpmadan ölüme yürümüş tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, bağımsızlığını her şeyin üstünde tutan tüm Balıkesirli hemşehrilerimizin Balıkesir’in düşman işgalinde kurtuluşunun 98. Yıldönümünü kutluyorum."

Tarih : 5.9.2020 20:15:00