Marmara Adası’na ‘Jale Özken Marmara Müzesi’ Açılacak

ulasim

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Marmara Adası’na ziyarette bulunarak “Jale Özken Marmara Müzesi” olacak tarihi hükümet konağını inceledi.

Marmara Adası’na çalışma ziyareti yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, 100 yıllık tarihi Hükümet Konağı’nda; Büyükşehir Belediyesi ile Marmara Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü restorasyon çalışmalarını Marmara Belediye Başkanı Süleyman Aksoy ile yerinde inceleyerek bilgi aldı. Tarihi Hükümet Konağı, envanterlerini bağışlayan Avni Özken’in rahmetli eşi Jale Özken’in adıyla “Jale Özken Marmara Müzesi” olarak hizmete açılacak. Müze çalışmaları sırasında açıklamalarda bulunan Başkan Aksoy “Şu anda Marmara merkezi tarihi 100 yıllık Hükümet Binasının önündeyiz. Restorasyonu, Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’ın talimatları ile yapılmaya başlandı." dedi.

DENİZ MÜZESİ OLACAK

Başkan Yılmaz da restorasyon yapılan binada yaptığı açıklamada “Marmara’nın çok büyük değeri olan bu tarihi eski bina farklı amaçlar için kullanılan bu tarihi binayı şehrimize ve Marmara’ya müze olarak kazandırıyoruz. Burayı amforaların gösterileceği bir deniz müzesi olarak hayata geçireceğiz. Bölge turistin çok geldiği bir yer. Yöremize ait tüm değerlerin sergilenebileceği bir deniz müzesi olacak. Bu binayı tahsis olarak devir aldık alanın restorasyonunu yapıyoruz. Başkanım da çevre düzenlemesini, orijinal Marmara mermeri ile yapacak. Bu bina birçok insanın gelip görmek isteyeceği güzel bir müzeye dönüşecek.” dedi.

Tarih : 1.2.2021 12:30:00